👻 Zagadki detektywistyczne z dreszczykiem – recenzja

👻 Zagadki detektywistyczne z dreszczykiem – recenzja

Tytuł: ,,Zagadki detektywistyczne z dreszczykiem”

Autor: Ana Gallo

Ilustracje: Victor Escandell

Tłumaczenie: Karolina Jaszecka

Wydawnictwo: Debit

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Co jest najważniejsze w czytaniu strasznych historii? Oczywiście odpowiednie przygotowanie! Jeżeli opowieść ma na nas wywrzeć szokujące wrażenie, najlepiej jeżeli włączymy nastrojową muzykę (lub odgłosy burzy), zgasimy światło i użyjemy latarki lub właściwie się ubierzemy.

 

Dokładnie takie porady możemy przeczytać na wstępie do ,,Zagadek detektywistycznych z dreszczykiem”. Ich autorką jest Ana Gallo, a przerażające ilustracje stworzył Victor Escandell.

 

 

 

W rzeczywistości to zbiór detektywistycznych zagadek, do których prowadzą historie z kultowymi bohaterami z literatury grozy. Lektura idealna na zbliżający się Halloween! 

 

Przygoda z książką rozpoczyna się natychmiast po jej otworzeniu. Twórcy ,,Zagadek” dołączyli do niej deszyfrator języka potworów, bowiem wszystkie odpowiedzi z zamieszczonych zadań, ukryte są pod zaszyfrowanym zapisem. 

 

Pozycję tę można także potraktować jako zabawę grupową. Każda zagadka jest punktowana, dlatego łatwo urządzić zawody i wybrać najbardziej przenikliwe umysły. 

 

 

 

 

 

Głównymi bohaterami książki jest Frankenstein, wilkołak, hrabia Drakula, dynia, czarownice, zombi, mumia, potwór z Loch Ness, doktor Jekyll i pan Hyde oraz duchy – cała śmietanka strasznych osobowości. 

 

Każdy rozdział rozpoczyna się od najważniejszych informacji, dotyczących wybranej postaci. Zazwyczaj nawiązuje do czasów, w których była ona popularna, opisuje w kontekście kulturowym oraz wspomina (jeśli jest to bohater literacki) o ich pomysłodawcach. 

 

Kolejno następuje część fabularna, podzielona na wiele nie za długich akapitów, dzięki czemu każdą z tych historii czyta się w piorunującym tempie! 

 

Czy te opowieści są straszne? Tak! To rzeczywiście historie z dreszczykiem, które może nie przerażą dorosłych, ale z pewnością przyprawią o gęsią skórkę dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej. 

 

 

 

 

Do tekstów nawiązują obrazki. Czasami je uzupełniają, uwzględniając ważne fakty przydatne w rozwiązaniu zagadki. 

 

Trzeba wyjątkowo uważnie śledzić fabułę jak i ilustracje, chociaż podstawą jest tutaj dedukcja! 

 

To nie są najprostsze zagadki, ale to ogromny atut tej książki! Dzięki temu, że trzeba nad nimi trochę pogłówkować, czytelnik może poczuć się doceniony, a satysfakcja z rozwiązanej łamigłówki staje się jeszcze większa!

 

,,Zagadki detektywistyczne z dreszczykiem” to wyjątkowo udana pozycja – pięknie wydana, z efektownym deszyfratorem i masą ciekawej treści. Jeżeli chcecie sprawić komuś przyjemność (i trochę go lub ją nastraszyć), poczytajcie razem tę książkę!

 

Polecam dla dzieci powyżej 10. roku życia. Buu! 👻

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-debit.pl/9-12-lat/566-zagadki-detektywistyczne-z-dreszczykiem.html

 

 

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment