fbpx

Mortynka i przyjaciel duch – recenzja

Mortynka i przyjaciel duch – recenzja

Tytuł: ,,Mortynka i przyjaciel duch”

Seria: Mortynka

Autor: Barbara Cantini

Ilustracje: Barbara Cantini

Tłumaczenie: Lucyna Rodziewicz-Doktór

Wydawnictwo: Debit

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Pierwszą ,,Mortynkę” kupiłam jeszcze we Włoszech, czyli kraju, z którego pochodzi. Kiedy w 2018 roku ukazała się jej pierwsza część w Polsce, obiecałam sobie, że ta seria zagości już u mnie na stałe. 

 

Do tej pory ukazały się:

– ,,Mortynka”,

,,Mortynka i nieznośny kuzynek”,

– ,,Mortynka i przyjaciel duch”.

Ostatnia jest zarazem najnowszą i miała premię w październiku 2019 roku. 

 

 

Książki opowiadają historię dziewczynki-zombi, która chciałaby robić dokładnie to, co jej rówieśniczki ludzie. Mortynka mieszka w opuszczonej wilii wraz ze swoją ciotką Agonią, psem Smutasem oraz pozostałymi, bardzo nietypowymi członkami rodziny. 

 

Właśnie trwają przygotowania do obchodów Końca Roku Zaprzeszłego (takiego naszego Sylwestra i Nowego Roku), kiedy bohaterka poznaje ducha chłopca. Jest on bardzo nieszczęśliwy, ponieważ czuje, że powoli i bezpowrotnie znika. Wspólnie z Mortynką znajdują na tę kwestię rozwiązanie. Duch musi dowiedzieć się, kim był za życia, żeby odzyskać wspomnienia i jednocześnie zupełnie nie stać się przezroczystym. 

 

Ciotka Agonia podpowiada, że wiele informacji mogą odnaleźć w księgach parafialnych, jednak zabrania iść tam Mortynce, w obawie, że ktoś może ją zobaczyć. Jak łatwo się domyślić, dziewczynka-zombie mało sobie robi z zakazu ciotki i samotnie wyrusza do kościoła. 

 

 

 

 

 

,,Mortynka i przyjaciel duch” to rozgrywająca się wśród śniegowych zasp najnowsza opowiestka, która za pomocą karykatury przybliża najmłodszym czytelnikom tematykę śmierci i tego, co następuje tuż po niej. 

 

Z trzeciej części można wynieść ciekawe wnioski dotyczące pamięci oraz jej znaczenia w życiu każdego człowieka. Kiedy ktoś umiera, jedyne co możemy dla niego zrobić, to wspominać go. W ten sposób ocalimy tę osobę przed zapomnieniem i sprawimy, że stanie się ona nieśmiertelna. 

 

W książce duże znaczenie pełnią także podpisy pojedynczych elementów na ilustracjach. Sugerują one, że każda rzecz na obrazku ma jakieś znaczenie. Dzięki takim dodatkowym akcentom uwrażliwia się dzieci na czerpanie radości również z małych detali, które razem dają pełen obraz historii. 

 

Poza tym ,,Mortynka i przyjaciel duch” to opowieść czerpiąca z klimatu grozy, która staje w opozycji do przesłodzonych bajek. Jej wartość opiera się przede wszystkim na szukaniu zalet tam, gdzie przeważnie się ich nie dostrzega, czyli w niedoskonałościach, starości czy popsutych rzeczach, a nawet ludziach. 

 

Polecam tę serię dzieciom powyżej 7. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-debit.pl/produkt/mortynka-i-przyjaciel-duch

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment