Jaga i dom na orlich nogach – recenzja przedpremierowa!

Tytuł: Jaga i dom na orlich nogach

Seria: Strażnicy Wrót

Autor: Maciej Rożen

Ilustracja okładkowa: Agnieszka Wajda

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Rok wydania: 2021

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

  

Recenzja:

Opowieści o czarownicach, magicznych światach oraz zagadkach do rozwiązania, to historie, które uruchamiają wyobraźnię i wciągają w wir fabuły! Są tym bardziej ciekawe, kiedy łączą w sobie dwa światy – rzeczywisty, ten znany na co dzień i ten zupełnie wyimaginowany.

 

W tej recenzji chcę opowiedzieć o zupełnie nowej, fantastycznej serii książek dla dzieci. ,,Jaga i dom na orlich nogach” to pozycja napisana przez Macieja Rożen. Co ciekawe, ten autor już pojawił się na mojej stronie, przy okazji książki ,,Zuzanna Kociołek i Kraina Smaku. 

 

Skłamałabym, gdybym napisała, że nie widać w tych dwóch pozycjach pewnych analogii. Zarówno w pierwszej jak i drugiej mamy silną, główną bohaterkę. Tytułowa Jaga Kurzastopka to młoda czarownica, która wychowuje się w hermetycznym, zamkniętym środowisku. Jej tata jest hodowcą domków na kurzych nogach, a mama opiekuje się chorymi, fantastycznymi istotami. 

 

 

 

Jaga, jak wszystkie młode i ciekawe świata osoby, czasami najpierw coś zrobi, zanim dokładnie to przemyśli. Działa pod wpływem impulsu i często na pierwszym miejscu stawia swoje potrzeby. Tym razem wszystko bardzo się komplikuje, kiedy postanawia wymknąć się z rodzinnego domu i pod osłoną nocy udaje się na Targowisko Nocy Letniej, gdzie czeka na nią kusząca wizja atrakcji, rozmaitych przybyszów oraz jeszcze nieodkrytych tajemnic.

 

To właśnie wtedy przypadkowo pozwala wkraść się do rodzinnych Zaklętych Kotlin złu, którego źródłem jest sekret sprzed wielu setek lat. Brzmi wystarczająco intrygująco? 🙂

 

W ,,Jaga i dom na orlich nogach” czeka na czytelników spotkanie nie tylko z rozmaitymi małymi demonami, mitologicznymi stworzeniami czy krasnoludkami, ale także na przykład z samym… czarnoksiężnikiem Twardowskim! Przemierzając uliczki Krakowa, poznajemy nie tylko jego ponadprzeciętnych mieszkańców, ale także ukryte miejsce i… podziemny, czarodziejski świat!

 

 

 

W książce można doszukać się wielu analogii z innych, wspaniałych lektur dla miłośników magicznych opowieści. W serii o ,,Strażnikach Wrót” ludzi nieobdarzonych magicznymi umiejętnościami nazywa się Zwyklakami, a w świecie Harrego Pottera byli to Mugole. Ukryty świat pod miastem to z kolei motyw z ,,Niezwyczajnych, a siedmiomilowe buty czy samonakrywający się stolik to dobrze znane zjawiska z klasycznych baśni braci Grimm. 

 

Nie da się jednak ukryć, że wykreowany przez Macieja Rożen świat jest niezwykle interesujący. Choć momentami można odczuć, jakby autor chciał zawrzeć w nim wszystkie swoje magiczne odkrycia – to uniwersum z pewnością będzie miało szansę jeszcze rozkwitnąć w kolejnych częściach.

 

Podejrzewam, że ,,Jaga i dom na orlich nogach” to dopiero przedsmak tego, co czeka na nas w następnych tomach… i szczerze mówiąc – jestem ich niezwykle ciekawa! Jeżeli poszukujecie alternatywnej opowieści o czarownicy Jadze, tą z pewnością się zauroczycie! Polecam dla dzieci powyżej 9 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.zielonasowa.pl/jaga-i-dom-na-orlich-nogach-19045.html

OFICJALNA PREMIERA: 15.09.2021

 

 

Poprzedni wpis
Pan Pies i wyskoki foki – przedpremierowa recenzja patronatu!
Następny wpis
Terra – recenzja gry planszowej
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja