Julia i rekin – recenzja przedpremierowa

Tytuł: Julia i rekin
 Autorka: Kiran Millwood Hargrave
Ilustracje: Tom de Freston
Tłumaczenie: Joanna Jagiełło
Wydawnictwo: Słowne młode
Rok wydania: 2022

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Czy wiecie ile żyją rekiny grenlandzkie? To podobno najstarsze stworzenia na ziemi. Kilka lat temu naukowcy natrafili na rekina tego gatunku, który miał mieć… ponad 500 lat (i wciąż żył!). 

Nic dziwnego, że Kiran Millwood Hargrave zainspirowała się tymi niezwykłymi zwierzętami, żeby stworzyć równie niezwykłą opowieść. ,,Julia i rekin” to historia o 10-letniej Julii, jej mamie, tacie oraz falach Morza Norweskiego, które kryją wiele tajemnic.

OPOWIEŚĆ DWU… WYMIAROWA

To poetycka książka w wydaniu podkreślającym jej dwuwymiarowy aspekt. Z jednej strony jest ona fabułą o zwykłej dziewczynce, która na dwa miesiące wakacji przeprowadza się na wyspę Unst, na Wyspach Szetlandzkich, gdzie jej tata ma usprawnić działanie tamtejszej latarni. Mama dziewczynki to z kolei biolog morski, który bada m.in. oceaniczne zwierzęta.

Z drugiej strony ,,Julia i rekin” operuje na dwuznacznościach. Nawet ten tytułowy rekin jest czymś w rodzaju… słonia w pokoju. Pojawia się nie tylko w umysłach bohaterów, ale pełni rolę symbolu, czegoś czego nie można zobaczyć, ale zdecydowanie da się to poczuć.

ŻYCIE JULII NA WYSPIE

Julia zamieszkuje z rodziną oraz kotką Kluską w latarni morskiej. Ten oryginalny dom będzie świadkiem wielu ważnych wydarzeń w życiu czwórki bliskich sobie osób. Początkowo dziewczynka czuje się bardzo podekscytowana. Udaje jej się nawiązać znajomość z miejscowym rówieśnikiem, który pasjonuje się gwiazdami oraz astronomią. Julia prowadzi własny dziennik z zapiskami i czyta wiele książek.

Autorka podaje tytuły lub opisy lektur, po które sięga dziewczynka. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, że zna np.: 

REKIN W POKOJU

Głównym temat ,,Julii i rekina” jest jednak zagadnienie daleko wychodzące poza ramy lekkiej fabuły. Choć to ogólnie książka, która nie boi się poruszać takich ważnych kwestii w wątkach pobocznych jak: gnębienie, brak poczucia przynależności do grupy czy porzucenie – to jednak tym najbardziej wysuwającym się na pierwszy plan jest choroba psychiczna mamy dziewczynki.

Początkowa fascynacja wspomnianym przeze mnie rekinem grenlandzkim, z każdym kolejnym rozdziałem przeradza się w niezdrową obsesję. Takie zachowanie podszyte jest jednak poważnymi zaburzeniami. Co gorsza, Julia powoli zaczyna sobie przypominać, że już kiedyś widziała mamę w takim stanie… 

STRONY, PRZEZ KTÓRE MOŻNA SPOJRZEĆ

,,Julia i rekin” jest książką poruszającą oraz wpływającą na nasze postrzeganie świata. Jej najważniejszym przesłaniem jest stwierdzenie, że choroba rodziców nigdy nie jest winą dziecka. Dużo w tej lekturze wrażliwości oraz poezji, która pozwala na lepsze zrozumienie stanu bohaterów, jednocześnie pokazując, że nawet ten mityczny rekin może być zarazem klęską i ocaleniem.

Wzruszyłam się czytając tę opowieść. Mój zachwyt znalazł także uzasadnienie w samym wydaniu ,,Julii i rekina”. Wydawnictwo postarało się, żeby nie tylko słowa przemawiały za tą historią. Niektóre strony zrobiono z lekkiego, przezroczystego pergaminu. Czasami pojawia się w książce intensywny, żółty panton (kolor), który razem z czernią przebijają na kolejne strony. Możemy się wtedy poczuć, jakbyśmy spoglądali przez taflę wody.

DLA KOGO JEST TO KSIĄŻKA?

,,Julię i rekina” polecam dzieciom powyżej 8 roku życia. Jak pisze o niej Ross Montgomery, autor m.in. książki ,,Dom babci”:

To zupełnie wyjątkowa historia – jednocześnie mądra i zabawna, płynąca z głębi serca, ma w sobie spokój i siłę morza.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.slowne.pl/ksiazki/dla-dzieci/

OFICJALNA PREMIERA: 23.03.2022 

 


Poprzedni wpis
Ilustrowany atlas świata dinozaurów – recenzja
Następny wpis
Niesamowite podróże Axela – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +8, +9, 2022, blog książkowy, choroba, choroba dwubiegunowa, choroby psychiczne, gnębienie, Joanna Jagiełło, Julia i rekin, Kiran Millwood Hargrave, kot, książki dla dzieci, książki o przeprowadzce, latarnia morska, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, rekin, Słowne, Słowne młode, Tom de Freston, ważne książki dla dzieci, Wydawnictwo Słowne, Wydawnictwo Słowne Młode, wzruszające książki, znęcanie się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja