Klimatyczni – recenzja przedpremierowa!

Tytuł: Klimatyczni

Autor: Olga Ślepowrońska

Ilustracje: Weronika Żurowska

Wydawnictwo: Tekturka

Rok wydania: 2020

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Nie tylko dzieci, ale i rodzice często potrzebują inspiracji, żeby inaczej spojrzeć na swoje życie i zacząć dbać o środowisko. 

,,Klimatyczni” są piękną i niezwykle wartościową książką, która nie tylko pokazuje nam jak być bardziej świadomym, ale też przedstawia wspaniałe postacie z których można/trzeba brać przykład (nie tylko w kwestii ekologii). 

Autorką tej pozycji jest Olga Ślepowrońska, dla której Wydawnictwo Tekturka przewidziało nawet osobny rozdział-niespodziankę! W ramach projektu CzujCzuj prowadzi warsztaty i edukuje dzieci. Pozwala im lepiej zrozumieć swoje emocje oraz uczy jak budować place zabaw. 

W książce dzięki postaciom dwójki rodzeństwa – Basi i Witkowi, a przede wszystkim ich gadającemu żółwiowi Tymoteuszowi, autorka mówi o osobach, o których wspomina się zdecydowanie zbyt rzadko. Gdyby z ich pomysłów korzystano na co dzień, świat mógłby odetchnąć z ulgą. 

,,Klimatyczni” rozpoczynają się od niepozornej historii, kiedy nagle gaśnie światło i okazuje się… no dobrze, to nie jest tego typu opowieść zapowiadająca nagłą tragedię. Po prostu nastąpiła przerwa w dostawie prądu i dzieciom wcale się to nie spodobało. Wkrótce przekonują się, że taki czasowy brak energii jest niczym w porównaniu do tego, z czym muszą mierzyć się ludzie z innych części świata.

Mądry żółw Tymoteusz opowiada im o niezwykłych osiągnięciach sześciu, a nawet siedmiu bohaterów (z autorką). Każdy rozdział poprzedza część komiksowa, a każdy fragment składa się na elementy fabularne jak i biograficzne. 

Dodatkowo na końcu poszczególnych rozdziałów znajduje się sekcja zwana ,,Coś dla Ciebie, Czytelniku”, gdzie można znaleźć jeszcze więcej informacji o opisywanych bohaterach oraz przede wszystkim praktyczne rady jak wykorzystać swoją wiedzę w praktyce. 

W ,,Klimatycznych” wszystko jest dopracowane do ostatniej kropki. Oprócz warstwy tekstowej, to także zbiór pięknych ilustracji. Weronika Żurowska wykonała fantastyczną pracę łącząc ze sobą różne style oraz przenosząc nas wizualnie do rozmaitych krajów. Wrażenie na czytelniku zrobią także fragmenty z bielą na ciemnym papierze książki, imitującym tekturkę (nieprzypadkowo!). Zachwycające są również całorozkładówkowe ilustracje! 

Z tą książką dowiecie się nie tylko kim byli William Kamkwamba, Wangari Maathai czy Henryk Jordan. Pomoże ona także zrozumieć jak ważne są małe kroki, żeby udało się coś zmienić. Liczy się lokalne działanie, nie przejmowanie tym, co mówią i myślą inni oraz zaangażowanie dla dobra społeczności!

Polecam ,,Klimatycznych” wszystkim dzieciom (oraz ich rodzicom) powyżej 7. roku życia. To ważna książka, z którą polecam się zaprzyjaźnić!

Link do strony Wydawnictwa, zamów książkę w przedsprzedaży: 

https://wydawnictwo-tekturka.pl/6/43-klimatyczni-9788395661310.html

OFICJALNA PREMIERA: 26.09.2020 rok


Poprzedni wpis
Wzrok, słuch, smak dają znak, czyli podróż do świata zmysłów – recenzja
Następny wpis
Pion i poziom – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +7, +8, +9, 2020, Arvind Gupta, ekologia, Henryk Jordan, klimat, Klimatyczni, książki dla dzieci, książki dla dzieci o ekologii, Leah Nelson, nowości książkowe, Olga Ślepowrońska, recenzje książek, środowisko, Tekturka, Wangari Maathai, Weronika Żurowska, William Kamkwamba, Wydawnictwo Tekturka, Xochitl Guadalupe Cruz Lopez, zapowiedzi książkowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja