Janosch i jego bohaterowie z Panamy

Janosch, a właściwie Horst Eckert jest bardzo dobrze znanym pisarzem polskiego pochodzenia. Na Śląsku zasłynął przede wszystkim jako autor ,,Cholonka”, ale na świecie jego imię rozsławiła literatura dziecięca.

 

Jego opowiadania o dwóch wielkich przyjaciołach, Misiu i Tygrysku, przyniosły mu ogromną popularność. Podobno napisał ich aż 160 (według niektórych źródeł 120). W Polsce zostało opublikowane kilka z nich.

 

,,Ach, jak cudowna jest Panama” jest pierwszym opowiadaniem w pozycji ,,Panama” i zarazem osobną książką. Format tej drugiej jest większy, a oprawa graficzna bardziej nowoczesna. Dzięki bardzo dużej czcionce świetnie nada się także do samodzielnego czytania przez maluchy, oraz pięknie sprawdzi się jako prezent.

 

,,Panama” z kolei jest zbiorem opowiadań. Znajduje się w niej 6 historii o życiu dwóch sympatycznych przyjaciół. Czcionka jest nieco mniejsza, a rogi stron zaokrąglone.

 

,,Ach, jak cudowna jest Panama” rozpoczyna opowieść o perypetiach głównych bohaterów. To wspaniała historia o tym, jak należy definiować szczęście.

 

 

 

Tytuł: ,,Ach, jak cudowna jest Panama”

Autor: Janosch

Ilustracje: Janosch

Tłumaczenie: Emilia Bielicka

Wydawnictwo: Znak Emotikon

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla najmłodszych

Ocena ogólna:  wybitna

 

Miś oraz Tygrysek znajdują w rzece pachnącą bananami skrzynię z napisem ,,Panama”. Stwierdzają, że miejsce, które tak pachnie musi być niesamowite. Postanawiają opuścić swój dotychczasowy domek i powędrować do krainy szczęśliwości. Nie mają jednak żadnych informacji, gdzie Panama może się znajdować, dlatego wykonują znak, który wbijają niedaleko swojego domu.

 

Podróżują, wiedzeni wskazówkami przypadkowo spotkanych zwierząt, które tylko udają, że wiedzą, gdzie jaka jest droga. Poznają Myszkę, Lisa, Jeża i Zająca, aż w końcu trafiają na Wronę. Ta radzi im wdrapać się na drzewo. Widać z niego wspaniałą krainę, którą natychmiast dla Misia z Tygryska jawi się jako poszukiwana Panama.

 

W rzeczywistości, co autor daje znać czytelnikowi, tą krainą jest dawne miejsce zamieszkania bohaterów. Oni nie poznali swojego starego domku, bo od czasu rozpoczęcia ich podróży, urosła trochę trawa oraz wiatr i deszcz nieco go zniszczyli.

 

Morał z tej historii jest bardzo czytelny. Ich podróż miała więcej sensu, niż mogłoby się wydawać. Miś i Tygrysek byli bardzo szczęśliwi, że udało im się odnaleźć Panamę. Poznali nowych przyjaciół, zwiedzili różne miejsca i mieli wspaniałe przygody. Warto podróżować, nawet jeżeli cel jest bliżej, niż się wydaje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tytuł: ,,Panama”

Autor: Janosch

Ilustracje: Janosch

Tłumaczenie: Emilia Bielicka

Wydawnictwo: Znak Emotikon

Rok wydania: 2014

Objętość: prawie jak encyklopedia! 

Dla kogo: dla najmłodszych

Ocena ogólna:  wybitna

 

Oprócz powyższego opowiadania, w książce ,,Panama” znajdziemy jeszcze historie o tym, że szczęścia nie należy upatrywać w pieniądzach. Prawdziwą radość daje przebywanie z przyjaciółmi, dobre jedzenie czy ładny śpiew mysikrólika. Największą wartość mają rzeczy małe, pod warunkiem, że potrafimy je doceniać.

 

W kolejnej historii bohaterowie uczą się wysyłać listy. Autor za ich pomocą pokazuje czytelnikowi, że żeby przesyłka trafiła do odbiorcy trzeba nakleić znaczek. Wysyłane do siebie wiadomości przez Tygryska i Misia dają im mnóstwo satysfakcji. Każdy otrzymany list to ogromne szczęście.

 

Oprócz tego przeczytamy w ,,Panamie” także o chorym tygrysku, który trafił do szpitala. Było tam jednak bardzo przyjemnie. Dowiedział się czym jest rentgen i operacja. Lekarz przepisał mu ulubioną potrawę trzy razy dziennie i szybko wyzdrowiał.

 

Dwa ostatnie opowiadania traktują o obowiązkach i prawdziwej przyjaźni. Miś i Tygrysek to najbardziej pozytywni bohaterowie, o jakich czytałam ostatnio. Są bardzo szczęśliwi i wdzięczni za wszystko co mają. Potrafią zachwycać się małymi rzeczami i czerpią ogromną radość z przebywania ze sobą. Wielu dorosłych mogłoby się od nich uczyć takiej postawy!

 

 

 

 

 

 

 

Poza tym te opowiadania to świetny humor i doskonały język. Duży ukłon należy skierować w stronę tłumaczki, Emilii Bielickiej, która wzbogaciła historię takimi świetnymi sformułowaniami, jak ,,mianowicie”, ,,porcięta” , ,,zbałwanione gałgany” czy ,,chłopina”. Czytając je, uśmiech nie schodzi z buzi nawet na chwilę!

 

Zarówno ,,Ach, jak cudowna jest Panama” oraz ,,Panamę” polecam dla dzieci już od 3-ego roku życia. Pierwszą książkę, żeby spróbować i przekonać się, jak cudowna jest to seria, a drugą na większy apetyt, który z pewnością szybko przyjdzie po lekturze pierwszej.

 

Linki do strony wydawnictwa: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,116949,Ach-jak-cudowna-jest-Panama

https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,5184,Panama

 

 

Poprzedni wpis
Bozie, czyli jak wygląda Bóg? – recenzja
Następny wpis
Gucio – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja