Opowieści dziadka profesora – recenzja

Tytuł: Opowieści dziadka profesora
Autorzy: Telmo Pievani, Andrea Vico
Ilustracje: Nicolo Mignolini
Tłumaczenie: Agnieszka Stefańczyk
Wydawnictwo: Levyz
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Fajnie jest mieć dziadka, a jeszcze fajniej, kiedy dziadek ma głowę pełną inspirujących ciekawostek i może się mianować tytułem profesora! W tej recenzji opowiadam o bardzo oryginalnej książce – książce, która łączy w sobie elementy popularnonaukowej lektury z fabularną, angażującą opowiastką.

Szkoła Przyszłości z Levyz Books

Autorami ,,Opowieści dziadka profesora” są Telmo Pievani oraz Andrea Vico. Obaj zajmują się nauką, jej popularyzowaniem oraz badaniami. Mają szerokie zainteresowania i chętnie dzielą się nimi z innymi. Ilustracje z kolei zostały stworzone przez Nicolo Mingoliniego – równie wszechstronnego artystę, związanego z Uniwersytetem w Cambridge.

To pierwsza książka należąca do serii ,,Szkoła Przyszłości”, która ukazała się w Wydawnictwie Levyz Books. Cykl ten ma łączyć pozornie odległe od siebie tematy (takie jak np. geografia, historia, biologia czy kultura) w celu rozwijania myśli przyczynowo-skutkowych, poszerzania horyzontów i umiejętności łączenia faktów. Seria doskonale wpisuje się w ogólnego ducha coraz bardziej popularnej holistycznej edukacji.

Wycieczka na Mercato Grande

Choć jest to książka, tak jak już wspomniałam, popularnonaukowa, czytelnicy towarzyszą bohaterom zupełnie jakby zagłębiali się w dobrej powieści. Giulia to ważna postać dla fabuły. Dziewczynka lubi spędzać czas u swoich dziadków – Bruna oraz Laury. Bardzo liczy na to, że razem odwiedzą supermarket i będzie mogła wybrać dla siebie różne słodkości. Niestety dziadek wpada na inny pomysł. Proponuje Giulii wycieczkę na Mercato Grande, czyli na największy targ w mieście, pełen owoców i warzyw z najdalszych zakątków świata…

Początkowo sceptyczna bohaterka daje się przekonać wizją wyjątkowego przyjęcia na zakończenie roku, zaproszenia przyjaciół o różnym pochodzeniu i przy okazji możliwością zrealizowania szkolnego projektu.

Przyjęcie w gronie przyjaciół z całego świata

W ,,Opowieściach dziadka profesora” w prosty i czytelny sposób zostało wytłumaczonych mnóstwo pojęć z rozmaitych dziedzin nauki. Dzieci (ale i dorośli) mają szansę dowiedzieć się m.in. na czym polega dobór hodowlany, dlaczego powinno unikać się monokultury lub którą żywność określa się mianem niemal doskonałej.

Ponadto, w książce znajdziecie odpowiedzi na pytania:

  • gdzie rósł przodek znanej nam jabłonki,
  • dlaczego niektóre rośliny są pikantne, 
  • z jakich powodów powinno sięgać się często po rośliny strączkowe,
  • jaka jest historia pszenicy.

A to zaledwie niewielki wycinek z tego, co można odnaleźć w ,,Opowieściach dziadka profesora”! Na końcu książki znajdują się również dwie rozkładówki poświęcone potrawom z różnych stron świata. Znajdziecie tam pyszne przepisy do wypróbowania!

Polecam tę książkę pełną kulinarno-roślinnych inspiracji dzieciom powyżej 8 roku życia! Lektura doskonale sprawdzi się w roli prezentu.

Link do strony Wydawnictwa: https://levyz.pl/shop/opowiesci-dziadka-profesora/


Poprzedni wpis
Energia. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna – recenzja
Następny wpis
Antosia w bezkresie – recenzja książki nie tylko dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +9, 2022, Agnieszka Stefańczyk, Andrea Vico, blog książkowy, dziadek, holistyczna edukacja, jedzenie, książka na prezent, książka popularnonaukowa, książki popularnonaukowe dla dzieci, Levyz, Levyz Books, Nicolo Mignolini, Opowieści dziadka profesora, owoce, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, rośliny, świadomość, Szkoła Przyszłości, Telmo Pievani, warzywa, Wydawnictwo Levyz, żywienie, żywność

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja