Energia. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna – recenzja

Tytuł: Energia. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna, czyli przewodnik po świecie pełnym energii
Autorka: Christina Steinlein
Ilustracje: Anne Becker
Tłumaczenie: Katarzyna Łakomik
Wydawnictwo: Babaryba
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Jak opowiedzieć o energii? Czym ona jest, jak wygląda, jak się ją pozyskuje? W kolejnej popularnonaukowej książce od Wydawnictwa Babaryba, autorki przedstawiają fascynującą opowieść o czymś, bez czego nie moglibyśmy w żaden sposób funkcjonować. 

,,Energia. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna, czyli przewodnik po świecie pełnym energii” to książka duetu Christiny Steinlein oraz Anne Becker.  Tą pierwszą możecie kojarzyć już z książki ,,Woda – Źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na świecie”. W temacie energii, jej zużywania oraz eksploatacji planety, warto sięgnąć jednak po jeszcze inną pozycją Wydawnictwa Babaryba – ,,Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?”.

Przewodnik po świecie energii dla dzieci

W ostatniej nowości nie ma podziału na rozdziały czy konkretne zagadnienia. Narracja jest tutaj dla czytelników swego rodzaju jednolitą opowieścią, gdzie przeplatane są kwestie związane z energią w odniesieniu do człowieka oraz technologii. 

Na bogato ilustrowanych rozkładówkach znalazła się najbardziej znacząca wiedza z powyższej tematyki, przedstawiona w pigułce, w nieco uproszczonej formie, zarazem pełna istotnych definicji czy wyrażeń. W książce znajdziecie więc m.in. schemat prądów elektrycznych przepływających przez ciało, wytłumaczenie w jaki sposób prąd dociera do naszych domów, rodzaje paliw oraz opis słońca jako kluczowego dostarczyciela energii.

Jak pozyskuje się energię?

W ,,Energia. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna, czyli przewodnik po świecie pełnym energii” sporo miejsca zostało poświęcone na charakterystykę każdego z paliw. Podczas opisywania np. sposobów pozyskiwania ropy, przy okazji symbolicznie zostają poruszone kwestie polityczne i społeczne, co uważam za bardzo cenne w tej pozycji.

Bardzo wiele miejsca w książce zajmuje jednak przede wszystkim kontekst ekologiczny. To jak odpowiedzialne jest pozyskiwanie energii i jak ważny jest wybór odpowiedniego źródła z którego czerpiemy paliwo do naszych urządzeń, powinno stanowić klucz w codziennym postępowaniu. 

Nowoczesna energia dla każdego

W książce nie brakuje jednak optymistycznych akcentów. Autorki przedstawiają nowoczesne rozwiązania energetyczne, które mogą zapobiec wielu katastrofom i jednocześnie nie wiążą się z naszymi zbyt dużymi wyrzeczeniami. Z drugiej strony poznanie prostych sposobów na oszczędzanie energii, które zostały spisane na jednej z rozkładówek, pozwolą nie tylko na zgromadzenie pewnych oszczędności, ale i przysłużą się naszemu zdrowiu oraz samopoczuciu!

,,Energia. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna, czyli przewodnik po świecie pełnym energii” to książka uświadamiająca oraz niezwykle ważna w kontekście tego, co obecnie dzieje się w kwestiach związanych np. z prądem i jego dostępnością. 

Jej lektura z pewnością przyczyni się do lepszego rozeznania w temacie zarówno dorosłym jak i dzieciom powyżej 9 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://babaryba.pl/Niewidzialna_niezbedna_i_wszechobecna_ENERGIA_Przewodnik_po_swiecie_pelnym_energii_Ch.Steinlein_A.Becker


Poprzedni wpis
Witch. Czarodziejki W.I.T.C.H. Tom 7 – recenzja komiksu
Następny wpis
Opowieści dziadka profesora – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +9, 2022, Anne Becker, Babaryba, blog książkowy, Christina Steinlein, ekologia, energia, Energia. Niewidzialna niezbędna i wszechobecna czyli przewodnik po świecie pełnym energii, Katarzyna Łakomik, klimat, książka popularnonaukowa, książki ekologiczne dla dzieci, książki popularnonaukowe dla dzieci, paliwa, prąd, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek dla dzieci, środowisko, ważne książki o środowisku, Wydawnictwo Babaryba, zmiany klimatu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja