Energia. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna – recenzja

Tytuł: Energia. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna, czyli przewodnik po świecie pełnym energii
Autorka: Christina Steinlein
Ilustracje: Anne Becker
Tłumaczenie: Katarzyna Łakomik
Wydawnictwo: Babaryba
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Jak opowiedzieć o energii? Czym ona jest, jak wygląda, jak się ją pozyskuje? W kolejnej popularnonaukowej książce od Wydawnictwa Babaryba, autorki przedstawiają fascynującą opowieść o czymś, bez czego nie moglibyśmy w żaden sposób funkcjonować. 

,,Energia. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna, czyli przewodnik po świecie pełnym energii” to książka duetu Christiny Steinlein oraz Anne Becker.  Tą pierwszą możecie kojarzyć już z książki ,,Woda – Źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na świecie”. W temacie energii, jej zużywania oraz eksploatacji planety, warto sięgnąć jednak po jeszcze inną pozycją Wydawnictwa Babaryba – ,,Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?”.

Przewodnik po świecie energii dla dzieci

W ostatniej nowości nie ma podziału na rozdziały czy konkretne zagadnienia. Narracja jest tutaj dla czytelników swego rodzaju jednolitą opowieścią, gdzie przeplatane są kwestie związane z energią w odniesieniu do człowieka oraz technologii. 

Na bogato ilustrowanych rozkładówkach znalazła się najbardziej znacząca wiedza z powyższej tematyki, przedstawiona w pigułce, w nieco uproszczonej formie, zarazem pełna istotnych definicji czy wyrażeń. W książce znajdziecie więc m.in. schemat prądów elektrycznych przepływających przez ciało, wytłumaczenie w jaki sposób prąd dociera do naszych domów, rodzaje paliw oraz opis słońca jako kluczowego dostarczyciela energii.

Jak pozyskuje się energię?

W ,,Energia. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna, czyli przewodnik po świecie pełnym energii” sporo miejsca zostało poświęcone na charakterystykę każdego z paliw. Podczas opisywania np. sposobów pozyskiwania ropy, przy okazji symbolicznie zostają poruszone kwestie polityczne i społeczne, co uważam za bardzo cenne w tej pozycji.

Bardzo wiele miejsca w książce zajmuje jednak przede wszystkim kontekst ekologiczny. To jak odpowiedzialne jest pozyskiwanie energii i jak ważny jest wybór odpowiedniego źródła z którego czerpiemy paliwo do naszych urządzeń, powinno stanowić klucz w codziennym postępowaniu. 

Nowoczesna energia dla każdego

W książce nie brakuje jednak optymistycznych akcentów. Autorki przedstawiają nowoczesne rozwiązania energetyczne, które mogą zapobiec wielu katastrofom i jednocześnie nie wiążą się z naszymi zbyt dużymi wyrzeczeniami. Z drugiej strony poznanie prostych sposobów na oszczędzanie energii, które zostały spisane na jednej z rozkładówek, pozwolą nie tylko na zgromadzenie pewnych oszczędności, ale i przysłużą się naszemu zdrowiu oraz samopoczuciu!

,,Energia. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna, czyli przewodnik po świecie pełnym energii” to książka uświadamiająca oraz niezwykle ważna w kontekście tego, co obecnie dzieje się w kwestiach związanych np. z prądem i jego dostępnością. 

Jej lektura z pewnością przyczyni się do lepszego rozeznania w temacie zarówno dorosłym jak i dzieciom powyżej 9 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://babaryba.pl/Niewidzialna_niezbedna_i_wszechobecna_ENERGIA_Przewodnik_po_swiecie_pelnym_energii_Ch.Steinlein_A.Becker


Poprzedni wpis
Witch. Czarodziejki W.I.T.C.H. Tom 7 – recenzja komiksu
Następny wpis
Opowieści dziadka profesora – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja