Ocieplenie klimatu – recenzja

Tytuł: Ocieplenie klimatu

Autor: Kristina Scharmacher-Schreibei

Ilustracje: Stephanie Marian

Tłumaczenie: Katarzyna Łakomik

Wydawnictwo: Babaryba

Rok wydania: 2020

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Ostatnio chyba każdy na własnej skórze odczuwa wysokie temperatury. Żar lejący się z nieba, duchota, spiekota, aż robi się gorąco na samą myśl o wyjściu z domu… w maseczce.

Już od kilku lat coraz głośniej alarmuje się o zmianach klimatycznych – czy jednak winni im są tylko ludzie? A może to część naturalnego procesu?

,,Ocieplenie klimatu” to kolejna książka od Wydawnictwa Babaryba, która porusza ważny i aktualny temat! Ekologia i środowisko wreszcie stają się istotne, kiedy zaczyna ciążyć nad nami widmo poważnych komplikacji. Zerknijcie także do środka tych książek: ,,Śmieci – jak uniknąć śmieciowej katastrofy?” oraz ,,Plastik fantastik?”. 

,,Ocieplenie klimatu”  podchodzi do omawianej kwestii bardzo metodycznie, począwszy od wytłumaczenia najważniejszych różnic pomiędzy klimatem i pogodą, aż do podsuwania gotowych rozwiązań, co można zrobić, żeby poprawić naszą przyszłą sytuację (bo chyba nie daliście się nabrać temu początkowemu pytaniu?). 

Autorka Kristina Scharmacher-Schreiber jasno daje nam do zrozumienia, że dużo nabroiliśmy. Jeżeli nie zmienimy swoich przyzwyczajeń, z każdym rokiem będzie tylko gorzej. W książce możemy przeczytać, co najbardziej wpływa na zmiany klimatyczne, dlaczego czasami klimat zmienia się niezależnie od ludzi i ile to jest 150 lat w istnieniu naszej planety. 

Przy okazji ,,Ocieplenie klimatu” to cenna lekcja geografii. Dzieci dowiedzą się z niej dlaczego Ziemia dzieli się na różne strefy klimatyczne, czym one się charakteryzują, na czym polega efekt cieplarniany czy jak wpływają na naszą codzienność plamy na słońcu. 

Treść podana niezwykle lekko (jak na wagę przesłania i jej merytoryczną wartość). Dodatkowo dzięki kolorowym i bardzo przyjemnym ilustracjom Stephanie Marian książka pozwala lepiej uzmysłowić sobie skalę problemu.

Jestem przekonana, że po lekturze ,,Ocieplenia klimatu”, czytelnicy (ci młodsi, ale i ci starsi) natychmiast zrobią nowe postanowienia odnośnie zmian w swoim życiu. Dzięki niej być może uda się nieco zmodyfikować jadłospis, częściej jeździć rowerem, rozsądniej robić zakupy, ale przede wszystkim ZROZUMIEĆ o co chodzi z tym całym… ociepleniem klimatu!

Polecam jako lekturę obowiązkową dzieciom od 6. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://babaryba.pl/OCIEPLENIE-KLIMATU-na-czym-polegaja-zmiany-klimatyczne-na-Ziemi-ksiazka-ekologiczna-dla-dzieci-od-lat-8-Scharmacher-Schreiber-Marian

 


Poprzedni wpis
30 znikających trampolin – recenzja
Następny wpis
Wilcza nora – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +6, +7, +8, +9, 2020, Babaryba, ekologia, geografia, Katarzyna Łakomik, klimat, Kristina Scharmacher-Schreibei, książki dla dzieci, książki dla dzieci o ekologii, natura, Ocieplenie klimatu, Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?, przyroda, recenzje książek, środowisko, Stephanie Marian, ważne książki dla dzieci, Wydawnictwo Babaryba

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja