fbpx

Ocieplenie klimatu – recenzja

Ocieplenie klimatu – recenzja

Tytuł: ,,Ocieplenie klimatu”

Autor: Kristina Scharmacher-Schreibei

Ilustracje: Stephanie Marian

Tłumaczenie: Katarzyna Łakomik

Wydawnictwo: Babaryba

Rok wydania: 2020

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Ostatnio chyba każdy na własnej skórze odczuwa wysokie temperatury. Żar lejący się z nieba, duchota, spiekota, aż robi się gorąco na samą myśl o wyjściu z domu… w maseczce.

Już od kilku lat coraz głośniej alarmuje się o zmianach klimatycznych – czy jednak winni im są tylko ludzie? A może to część naturalnego procesu?

 

,,Ocieplenie klimatu” to kolejna książka od Wydawnictwa Babaryba, która porusza ważny i aktualny temat! Ekologia i środowisko wreszcie stają się istotne, kiedy zaczyna ciążyć nad nami widmo poważnych komplikacji. Zerknijcie także do środka tych książek: ,,Śmieci – jak uniknąć śmieciowej katastrofy?” oraz ,,Plastik fantastik?”. 

 

 

 

,,Ocieplenie klimatu”  podchodzi do omawianej kwestii bardzo metodycznie, począwszy od wytłumaczenia najważniejszych różnic pomiędzy klimatem i pogodą, aż do podsuwania gotowych rozwiązań, co można zrobić, żeby poprawić naszą przyszłą sytuację (bo chyba nie daliście się nabrać temu początkowemu pytaniu?). 

 

Autorka Kristina Scharmacher-Schreiber jasno daje nam do zrozumienia, że dużo nabroiliśmy. Jeżeli nie zmienimy swoich przyzwyczajeń, z każdym rokiem będzie tylko gorzej. W książce możemy przeczytać, co najbardziej wpływa na zmiany klimatyczne, dlaczego czasami klimat zmienia się niezależnie od ludzi i ile to jest 150 lat w istnieniu naszej planety. 

 

Przy okazji ,,Ocieplenie klimatu” to cenna lekcja geografii. Dzieci dowiedzą się z niej dlaczego Ziemia dzieli się na różne strefy klimatyczne, czym one się charakteryzują, na czym polega efekt cieplarniany czy jak wpływają na naszą codzienność plamy na słońcu. 

 

Treść podana niezwykle lekko (jak na wagę przesłania i jej merytoryczną wartość). Dodatkowo dzięki kolorowym i bardzo przyjemnym ilustracjom Stephanie Marian książka pozwala lepiej uzmysłowić sobie skalę problemu.

 

 

 

Jestem przekonana, że po lekturze ,,Ocieplenia klimatu”, czytelnicy (ci młodsi, ale i ci starsi) natychmiast zrobią nowe postanowienia odnośnie zmian w swoim życiu. Dzięki niej być może uda się nieco zmodyfikować jadłospis, częściej jeździć rowerem, rozsądniej robić zakupy, ale przede wszystkim ZROZUMIEĆ o co chodzi z tym całym… ociepleniem klimatu!

 

Polecam jako lekturę obowiązkową dzieciom od 6. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://babaryba.pl/OCIEPLENIE-KLIMATU-Na-czym-polegaja-zmiany-klimatyczne-na-Ziemi-ksiazka-ekologiczna-dla-dzieci-od-8-lat

 

 

Podziel się
Bajkochłonka

Post a Comment