Opowieści o psach i kotach – podwójna recenzja książek o milusińskich!

Tytuły: ,,Opowieści o psach, które ratowały świat”, ,,Opowieści o kotach, które rządziły światem”

Autor: Kimberlie Hamilton

Ilustracje: praca zbiorowa

Tłumaczenie: Małgorzata Bortnowska

Wydawnictwo: Znak emotikon

Rok wydania: 2020

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

  

Recenzja:

Na lekcjach historii od podstawówki uczymy się o rozmaitych bohaterach – odważnych wojownikach, bezkompromisowych politykach czy wielkich wynalazcach. Zupełnie jednak pomijamy wątek dzielnych czworonogów, które od tysięcy lat towarzyszą nam, niezależnie od tego czy trwa wojna, czy akurat mamy szczęście i cieszymy się pokojem. 

 

Inspirująca seria od Wydawnictwa Znak Emotikon pozwala nadrobić zaległości ze znajomości sławnych i zasłużonych zwierząt. Bez względu jednak na to jak wieloma tytułami nie byłyby one odznaczone, to jednak ,,mój sierściuch” zawsze będzie tym najważniejszym.

 

Zarówno ,,Opowieści o psach, które ratowały świat” jak i ,,Opowieści o kotach, które rządziły światem” (jakże wymowne, prawda?) napisała ta sama osoba – Kimberlie Hamilton. Do tej pierwszej, wybrała 31 psiaków, które w znaczący sposób zapisały się na kartach historii, a do drugiej 30 kociaków, których nie sposób zapomnieć. 

 

 

W ,,Opowieściach o psach, które ratowały świat”  znajdziemy jednak nie tylko psie sylwetki, ale również krótkie rozdziały poświęcone bardzo konkretnym zagadnieniom. Autorka przygotowała krótki rys czasowy (z którego można się dowiedzieć np., kiedy żył najstarszy pies na Ziemi) – identycznie jest w przypadku kotów, tylko zmienia się bohater. 

Poza tym przeczytamy w tym tomie o psich pionierach, dowiemy się czym jest dogspotting, na jakie wydarzenia udać się ze swoim psiakiem (Woofstock wydaje się być czymś wspaniałym!), kto towarzyszył prezydentom, a kto spędził całe życie na królewskim dworze czy jakie są niewiarygodne fakty o psach, w których nigdy wcześniej nawet nie pomyśleliśmy. 

 

 

 

 

,,Opowieści o psach, które ratowały świat” to jednak przede wszystkim książka z masą ogromnie wzruszających opowieści, inspirujących ciekawostek i specjalistycznej wiedzy, którą każdy psiarz powinien mieć w małym paluszku. 

 

 

Z jakiegoś tajemniczego powodu, choć w ,,Opowieściach o kotach, które rządziły światem” jest mniej imiennych opisów kotów, to jednak jest ona o kilka rozkładówek grubsza. Podejrzewam, że spowodowane może to być osobistymi preferencjami autorki (ma dwa koty, o czym możemy przeczytać na końcu książki). 

 

W przypadku tego tomu pozostajemy z tym samym schematem co poprzednio, zmieniają się oczywiście poszczególne tematy oraz bohaterowie. 

Kociarzy zainteresują prawdopodobnie wątki poświęcone okazywaniu ludziom miłości przez te puchate kulki, kocim zdolnościom przewidywania pogody, ich myśliwskim umiejętnościom, uzdrawiającej mocy czy boskim korzeniom. 

Pojawia się tutaj także quiz i najbardziej niewiarygodne fakty (które również można odnaleźć w części poprzedniej).

 

Z kocich przedstawicieli z pewnością warto zaznajomić się z opowieściami o niezwykle utalentowanej muzycznie Norze, najsłynniejszym kocie bibliotecznym świata czy kocie, który podbił Hollywood. 

 

 

 

 

Co ciekawe, obie te pozycje powstały z ilustracji rozmaitych artystów, których sylwetki możecie sobie przybliżyć zerkając na koniec książki (taki sam pomysł zastosowałam w ,,Zielonym Latawcu. Przyjaźń przez 6 kontynentów).

 

Jestem przekonana, że zarówno ,,Opowieści o psach, które ratowały świat” jak i ,,Opowieści o kotach, które rządziły światem” zachwycą czytelników swoją różnorodnością, bogactwem tematów i wzruszającymi historiami.

Polecam je dzieciom powyżej 6 roku życia.

 

Link do strony Wydawnictwa z ,,Opowieści o psach, które ratowały świat”:

https://www.znak.com.pl/ksiazka/opowiesci-o-psach-ktore-ratowaly-swiat-31-wiernych-zwierzakow-ktore-odcisnely-slady-swoich-lap-w-historii–178957

 

Link do strony Wydawnictwa z ,,Opowieści o kotach, które rządziły światem”:

https://www.znak.com.pl/ksiazka/opowiesci-o-kotach-ktore-rzadzily-swiatem-30-kocich-bohaterow-ktorzy-dokonali-niezwyklych-rzeczy-hamilton-kimberlie-178958

 

 

Poprzedni wpis
Elf do zadań specjalnych – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Przygody Rysia i Krzysia – uświadamiająca seria dla dzieci
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja