Elf do zadań specjalnych – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Elf do zadań specjalnych

Autor: Katarzyna Wierzbicka

Ilustracje: Ulyana Nikitina

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Rok wydania: 2020

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

  

Recenzja:

Święta kojarzą się często z zimowymi krajobrazami, rodzinną atmosferą i tradycją. Nie wszystkie tradycje są jednak godne pielęgnowania. Wiele z nich krzywdząco traktuje innych ludzi i w ograniczony sposób porządkuje rzeczywistość. 

,,Elf do zadań specjalnych. 24 opowiadania” to zdecydowanie książka, w której odnajdziecie świąteczną, bajkową atmosferę, ale także cały szereg wspaniałych wartości, które pokazują w jaki sposób podchodzić do innych i co powinno stać się w życiu priorytetem. 

Zupełnie nie dziwi mnie fabularny polot oraz mądra wymowa tej pozycji, ponieważ zdążyłam już się poznać na talencie autorki Katarzyny Wierzbickiej. Zapewne kojarzycie jej debiut – ,,O królewiczu, który się odważył!. Jestem przekonana, że najnowsza książka zauroczy Was jeszcze bardziej!

24 opowiadania stworzono z myślą o 24 dniach poprzedzających Święta. Absolutnie jednak nie wierzę, że wytrzymacie tak długo i nie dacie porwać się historii zaledwie podczas kilku wieczorów. 

Głównym bohaterem całej opowieści jest elf Wiercipiętek. Autorka zdecydowanie nie nazwała go przypadkowo – to malec, który nie potrafi usiedzieć w miejscu. Często najpierw robi, a dopiero później myśli, co może być początkiem całkiem sporych kłopotów. Zawsze jednak kieruje się sercem, dlatego z każdej opresji wychodzi obronną ręką. 

Tej zimy w wiosce Świętego Mikołaja pojawi się sporo zmian. Odpowiedzialna za to elfka Lśniąca postanawia wprowadzić wiele innowacji, i choć momentami pachnie to korporacyjnymi strukturami, to jednak nie można odmówić jej logiki w działaniu. 

,,Elf do zadań specjalnych” jest ogólnie książką, która przełamuje bardzo wiele utartych schematów. Jednym z najważniejszych jest sama idea prezentów, jako najbardziej istotnego wydarzenia Świąt. Wioska Świętego Mikołaja i sam Mikołaj to przecież symbole, które kojarzą się właśnie z kolorowymi pakunkami owiniętymi w błyszczące wstążki. Autorka sprytnie uwodniła, że to nie lalki czy sterowane samochody są w tym wszystkim najważniejsze, a czas, jaki poświęca się i dzieciom, i dorosłym. 

Ogromnie podoba mi się także silnie kobiecy akcent na końcu opowieści, ale oczywiście nie zdradzę szczegółów – bo jaką mielibyście niespodziankę? 😉

Jakby tego było mało, na czytelników czekają także dwa smakowite przepisy i piękne ilustracje Ulyany Nikitinej. Bogato zdobią one strony książki, wprowadzając każdego w ekscytujący stan oczekiwania na Święta.

,,Elf do zadań specjalnych” to książka wybitna nie tylko jednak ze względu na ilustracje, ale na przekaz. Jestem pod wrażeniem z jaką łatwością udało się odczarować momentami nieco zatęchłe świąteczne przyzwyczajenia i uczynić ten uroczysty czas jeszcze bardziej magicznym i niezwykłym niż dotychczas!

Polecam tę książkę wszystkim dzieciom powyżej 5 lat.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.zielonasowa.pl/elf-do-zadan-specjalnych-17927.html


Poprzedni wpis
Dzień dobry, poczta! – recenzja
Następny wpis
Opowieści o psach i kotach – podwójna recenzja książek o milusińskich!
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

3 Komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja