Elf do zadań specjalnych – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Elf do zadań specjalnych

Autor: Katarzyna Wierzbicka

Ilustracje: Ulyana Nikitina

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Rok wydania: 2020

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

  

Recenzja:

Święta kojarzą się często z zimowymi krajobrazami, rodzinną atmosferą i tradycją. Nie wszystkie tradycje są jednak godne pielęgnowania. Wiele z nich krzywdząco traktuje innych ludzi i w ograniczony sposób porządkuje rzeczywistość. 

,,Elf do zadań specjalnych. 24 opowiadania” to zdecydowanie książka, w której odnajdziecie świąteczną, bajkową atmosferę, ale także cały szereg wspaniałych wartości, które pokazują w jaki sposób podchodzić do innych i co powinno stać się w życiu priorytetem. 

Zupełnie nie dziwi mnie fabularny polot oraz mądra wymowa tej pozycji, ponieważ zdążyłam już się poznać na talencie autorki Katarzyny Wierzbickiej. Zapewne kojarzycie jej debiut – ,,O królewiczu, który się odważył!. Jestem przekonana, że najnowsza książka zauroczy Was jeszcze bardziej!

24 opowiadania stworzono z myślą o 24 dniach poprzedzających Święta. Absolutnie jednak nie wierzę, że wytrzymacie tak długo i nie dacie porwać się historii zaledwie podczas kilku wieczorów. 

Głównym bohaterem całej opowieści jest elf Wiercipiętek. Autorka zdecydowanie nie nazwała go przypadkowo – to malec, który nie potrafi usiedzieć w miejscu. Często najpierw robi, a dopiero później myśli, co może być początkiem całkiem sporych kłopotów. Zawsze jednak kieruje się sercem, dlatego z każdej opresji wychodzi obronną ręką. 

Tej zimy w wiosce Świętego Mikołaja pojawi się sporo zmian. Odpowiedzialna za to elfka Lśniąca postanawia wprowadzić wiele innowacji, i choć momentami pachnie to korporacyjnymi strukturami, to jednak nie można odmówić jej logiki w działaniu. 

,,Elf do zadań specjalnych” jest ogólnie książką, która przełamuje bardzo wiele utartych schematów. Jednym z najważniejszych jest sama idea prezentów, jako najbardziej istotnego wydarzenia Świąt. Wioska Świętego Mikołaja i sam Mikołaj to przecież symbole, które kojarzą się właśnie z kolorowymi pakunkami owiniętymi w błyszczące wstążki. Autorka sprytnie uwodniła, że to nie lalki czy sterowane samochody są w tym wszystkim najważniejsze, a czas, jaki poświęca się i dzieciom, i dorosłym. 

Ogromnie podoba mi się także silnie kobiecy akcent na końcu opowieści, ale oczywiście nie zdradzę szczegółów – bo jaką mielibyście niespodziankę? 😉

Jakby tego było mało, na czytelników czekają także dwa smakowite przepisy i piękne ilustracje Ulyany Nikitinej. Bogato zdobią one strony książki, wprowadzając każdego w ekscytujący stan oczekiwania na Święta.

,,Elf do zadań specjalnych” to książka wybitna nie tylko jednak ze względu na ilustracje, ale na przekaz. Jestem pod wrażeniem z jaką łatwością udało się odczarować momentami nieco zatęchłe świąteczne przyzwyczajenia i uczynić ten uroczysty czas jeszcze bardziej magicznym i niezwykłym niż dotychczas!

Polecam tę książkę wszystkim dzieciom powyżej 5 lat.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.zielonasowa.pl/elf-do-zadan-specjalnych-17927.html


Poprzedni wpis
Dzień dobry, poczta! – recenzja
Następny wpis
Opowieści o psach i kotach – podwójna recenzja książek o milusińskich!
Tags: +10, +11, +12, +5, +6, +7, +8, +9, 2020, 24 opowiadania, Boże Narodzenie, elf, Elf do zadań specjalnych, elfy, Katarzyna Wierzbicka, krasnoludki, książki 24 opowiadania, książki dla dzieci, książki na święta, Mikołaj, nowe tradycje, recenzent książek, recenzje książkowe, świąteczne książki dla dzieci, Święty Mikołaj, tradycja, trolle, Ulyana Nikitina, Wydawnictwo Zielona Sowa, Zielona Sowa

3 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja