Tytuł: ,,O królewiczu, który się odważył!”
Autor: Katarzyna Wierzbicka
Ilustracje: Julia Hanke
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2019
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Recenzja:
Konkurs ,,Piórko”, którego corocznie organizuje Biedronka, ma zdecydowanie dobrego nosa do ciekawych autorów, którzy bardzo często debiutują ze swoimi bajkowymi tekstami.
Podobnie jest ze zwyciężczynią edycji 2019 – Katarzyną Wierzbicką, którą wiele osób może kojarzyć z bloga Madka Roku.
Miałam ogromne szczęście i udało mi się ją namówić na rozmowę na temat jej książki, przyszłych planów oraz literatury. W niedzielę odbędzie się premiera pierwszego podcastu (śledźcie mój profil na Facebooku).
Katarzyna Wierzbicka napisała tekst, wysłała go na konkurs i została wybrana spośród tysięcy innych bajkopisarzy! Dzięki temu książka ,,O królewiczu, który się odważył!” mogła ujrzeć światło dzienne.
Zanim jednak to się wydarzyło, nastąpiła druga część rywalizacji i tym razem do wybranego już tekstu, stworzono kolejne setki ilustracji. Jednak te Juli Hanke zrobiły na jury największe wrażenie i to w interpretacji tej ilustratorki możemy teraz oglądać tę bajkę.
Głównym jej bohaterem jest pewien mały Królewicz, który czuje się pomijany i lekceważony. Ma starszego i bardzo wpływowego brata. Opinie Królewicza są ignorowane i nikt nie traktuje ich poważnie.
Pewnego dnia postanawia więc opuścić zamek i udowodnić swoją wartość. Zamierza popełnić jakiś bohaterki czyn, żeby zrobić wrażenie na rodzicach i wreszcie uwolnić się od pełnego pobłażania spojrzeń.
Jeśli chcecie się przekonać czy mu się to uda – sięgnijcie po książkę. Jest ona pełna złożonych osobowości, przeciwstawiania się stereotypom oraz niespodziewanych zwrotów akcji.
To bardzo sprawnie napisana opowieść, którą chce się czytać bez przerw. Młodzi słuchacze mogą z łatwością utożsamić się z postaciami, a dla rodziców jest to bardzo wygodny start do rozmowy o własnej wartości, opiniach innych na własny temat czy przede wszystkim – przeciwstawieniu się byciu takim jak inni.
,,O królewiczu, który się odważył” to także książka o zrozumieniu, odwadze, poczuciu akceptacji.
Jej akcja dzieje się w uniwersum klasycznej baśni, ale jej wydźwięk jest ponadczasowy.
Polecam ją wszystkim dzieciom powyżej 4. roku życia.
1 Komentarz. Zostaw komentarz
[…] się poznać na talencie autorki Katarzyny Wierzbickiej. Zapewne kojarzycie jej debiut – ,,O królewiczu, który się odważył!”. Jestem przekonana, że najnowsza książka zauroczy Was jeszcze […]