Artur i słoń, który miał kłopoty z pamięcią – recenzja

Tytuł: ,,Artur i słoń, który miał kłopoty z pamięcią

Autor: Maria Girón

Ilustracje: Maria Girón

Tłumaczenie: Katarzyna Okrasko

Wydawnictwo: Esteri

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Pamięć jest bardzo istotna dla każdego, nawet najmniejszego człowieka. Ona sprawia, że nie czujemy się samotni, możemy cieszyć się towarzystwem bliskich i wiemy, gdzie jest nasz dom.

 

,,Artur i słoń, który miał kłopoty z pamięcią” to piękny picturebook, który równocześnie pokazuje bohatera, który nic nie pamięta, jak i tego, który pomaga mu sobie wszystko przypomnieć.

Autorką książki jest Maria Girón, hiszpańska artystka, której prace zostały dostrzeżone już w 2010 roku przez jury podczas Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii.

 

 

 

 

Opowieść o Arturze jest bardzo prosta. Chłopiec spotyka płaczącego słonia, który mówi mu, że nic nie pamięta. Artur przypomina sobie chwile, kiedy sam o czymś zapominał. Wtedy najlepszym wyjściem wydawało się po prostu przestać myśleć o tym, co próbował sobie przypomnieć.

 

Idąc tym tropem, Artur zabiera słonia ze sobą, rozśmiesza go i zajmuje różnymi aktywnościami. Stara się, żeby jego nowy kolega dobrze się bawił i nie zadręczał się.

 

Kiedy w pewnym momencie Artur przedstawia słoniowi swoją rodzinę, ten nagle wszystko sobie przypomina i cała opowieść ma szczęśliwy finał!

 

,,Artur i słoń, który miał kłopoty z pamięcią” to historia, która może być znajoma dla wielu z nas. Starsi ludzie często zapominają o niektórych sprawach. Mając wiekową babcię, pewnie nieraz byliśmy świadkami, jak zapomina o czymś, co zdarzyła się jeszcze tego samego dnia. Niestety czasami starsi ludzie nie pamiętają nie tylko o tym, co jedli na śniadanie, ale również z ich pamięci ulatują obrazy najbliższych.

 

Może to być szczególne bolesne dla małych dzieci, które nie wiedzą, dlaczego babcia czy dziadek już ich nie pamięta.

 

Ta książka pokazuje, jak ważna w takich sytuacjach jest cierpliwość i bycie życzliwym dla innych. Nawet, jeżeli ktoś stracił pamięć, należy poświęcić mu czas i zachowywać się tak jak zawsze.

 

 

 

 

 

,,Artur i słoń, który miał kłopoty z pamięcią” to piękna wizualnie opowieść o opiekowaniu się innymi, empatii i przyjaźni. To także pokazanie, jak dwa zestawione ze sobą na pozór przeciwległe światy – młodości i starości, mogą pięknie się uzupełniać.

 

Polecam tę książkę dzieciom już od 3. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://esteri.pl/ksiazka/artur-i-slon-ktory-mial-klopoty-z-pamiecia

 

Poprzedni wpis
Nie chcę mieć kręconych włosów – recenzja premierowa!
Następny wpis
Nie chcę być mały – recenzja
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, +8, 2019, alzheimer, Artur i słoń, Artur i słoń który miał kłopoty z pamięcią, blog książkowy, cierpliwość, dziadek, empatia, Esteri, Katarzyna Okrasko, książki dla dzieci, literatura dziecięca, Maria Girón, pamięć, picturebook, przyjaźń, recenzje książek dla dzieci, rodzina, słoń, strona książkowa, strona o książkach dziecięcych, Wydawnictwo Esteri, zabawa, życzliwość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja