Zuzanna Kociołek i Kraina Smaku – recenzja

Tytuł: ,,Zuzanna Kociołek i Kraina Smaku”

Autor: Maciej Rożen

Ilustracje: Anna Stosik

Wydawnictwo: Burda Media Polska

Rok wydania: 2019

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: ma dużo zalet

 

 

Recenzja:

Współczesny świat oferuje nam nie tylko mnóstwo fantastycznych książek, ale także nieskończenie wiele możliwości dań, przekąsek czy produktów spożywczych. Bardzo łatwo wpaść w pułapkę smacznych, ale niezdrowych nawyków.

 

,,Zuzanna Kociołek i Kraina Smaku” jest książką, która wydaje się doskonale rozumieć to zagadnienie i z pomocą wciągającej fabuły opowiada czytelnikom, jak istotna jest rola posiłków i gotowania.

 

 

 

Główna i zarazem tytułowa bohaterka Zuzanna urodziła się w nietypowych okolicznościach. Za sprawą magicznego proszku wyskoczyła z kociołka jako 8-letnia dziewczynka. Jej tata – Płatek Wędrowiec jest skromnym i nieśmiałym człowiekiem, które prowadzi smutne i samotne życie. Jego jedynymi towarzyszami są dwa osły, a praca mężczyzny polega na przygotowywaniu śniadań początkującym bohaterom.

 

Dziewczynka jest zachwycona taką rolą, jednak w głębi duszy pragnie czegoś znacznie więcej. Sama marzy o zostaniu odważnym podróżnikiem, którego spotykają rozmaite przygody i który musi mierzyć się z przeciwnościami losu.

 

Tę uroczą idyllę zakłóca jednak czarny charakter opowiadania, którym jest… broda Płatka Wędrowca!

 

 

 

 

Autor, Maciej Rożen prawdopodobnie za jej sprawą chciał pokazać pewne ograniczenia taty Zuzanny. Broda jest tutaj sznurami, które powstrzymują go przed odważnymi decyzjami i które odbierają mu całą odwagę.

Z drugiej strony mam jednak pewne obawy czy dzieci po lekturze tej książki nie będą próbowały nakłonić swoich ojców do ścięcia brody. A tego spora część mam wolałaby uniknąć. 😉

 

W ,,Zuzanna Kociołek i Kraina Smaku” bardzo miło zaskoczyła mnie spora ilość pięknych ilustracji. Anna Stosik, choć nie wymieniona na okładce, miała bardzo duży wkład w pozytywny odbiór całokształtu.

 

Zauroczył mnie także dodatek na końcu książki, czyli ,,Kulinarny zeszyt Zuzanny Kociołek”, gdzie możemy przeczytać o zasadach bezpieczeństwa w kuchni oraz wypróbować kilka smakowitych przepisów autora.

Podoba mi się, że przez jego wybór kuchni wegetariańskiej, może to być także pozycja, która bardzo dobrze sprawdzi się w domach osób, które zrezygnowały z jedzenia mięsa lub starają się je ograniczyć.

 

 

 

 

Lektura pozostawiła we mnie jednak niedosyt. Mam wrażenie, że historia jest ucięta w połowie. Co prawda, na jej końcu możemy odnaleźć zapowiedź kolejnej części, ale powinna to być raczej obietnica następnych przygód, a nie rozwiązanie trudności, które narodziły się w tej pozycji.

 

Poza tymi drobnymi kwestiami i z naciskiem, że jest to debiut autora, warto sięgnąć po ,,Zuzannę Kociołek i Krainę Smaku” choćby ze względu na ciekawy pomysł fabularny, charakterystyczną bohaterkę i niezwykły, wykreowany świat owocowo – warzywny, po którego odwiedzeniu natychmiast ma się ochotę, żeby przekąsić coś dobrego. 😉

 

Polecam tę książkę dla dzieci powyżej 7. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.facebook.com/zuziakociolek/

 

Poprzedni wpis
Bose stópki. Joga dla dzieci. Ćwiczenia z jogi, oddychania i odpoczynku – recenzja
Następny wpis
7 nawyków szczęśliwego dziecka. Nowe historie – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +7, +8, +9, 2019, Anna Stosik, Burda Media, Burda Media Polska, gotowanie, jedzenie, książki kulinarne dla dzieci, książki o gotowaniu dla dzieci, kuchnia, Maciej Rożen, przepisy, Wydawnictwo Burda Media, Wydawnictwo Burda Media Polska, zdrowa kuchnia, Zuzanna Kociołek, Zuzanna Kociołek i Kraina Smaku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja