Zjeść głowę cukru. Ilustrowana historia kuchni nie tylko dla dzieci – recenzja

Tytuł: ,,Zjeść głowę cukru. Ilustrowana historia kuchni nie tylko dla dzieci

Autor: Małgorzata Kur

Ilustracje: Małgorzata Kwapińska

Wydawnictwo: Kocur Bury

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Zastanawialiście się może, kiedy po raz pierwszy ugotowano zupę, przyrządzono gulasz czy upieczono stek? Jakie pierwsze zwierzęta były hodowane przez ludzi? Czym są skorzonera i kucmerka? 

 

,,Zjeść głowę cukru. Ilustrowana historia kuchni nie tylko dla dzieci” to propozycja niebanalnej książki kulinarnej od autorki Małgorzaty Kur oraz ilustratorki Małgorzaty Kwapińskiej, z której dowiecie się mnóstwa ciekawostek na temat jedzenia.

 

 

 

 

Pozycja składa się z ponad 20 krótkich rozdziałów, które w telegraficzny sposób przedstawiają najważniejsze fakty dotyczące konkretnego zagadnienia. Co ciekawe, porządek wyznacza tutaj nić chronologiczna, rozpoczynając opowiadanie już od czasów prehistorii. 

 

Autorka nie skupia się wyłącznie na różnicach w jadłospisie, ale poświęca sporo miejsca także na odmienne sposoby gotowania, proces przemiany roślin czy pochodzenie przysmaków. Jestem przekonana, że taka dawka wiedzy będzie przydatna nie tylko dla dzieci, ale również sprawdzi się w przypadku dorosłych! Będzie można sprawdzić na przykład naszą znajomość kaszy – bo czy aby na pewno wszyscy wiedzą, jaką wydobywa się z prosa, a jaką z pszenicy? 

 

Niektóre fakty, które przytacza autorka, mogą sprawić wrażenie niezwykle absurdalnych! Z pewnością takimi ,,kąskami” będzie zabawnie podzielić się ze znajomymi, ale lepiej nie stosować ich w praktyce! Przykładem może być dodawanie bryłek węgla do rosołu, żeby pozbyć się smaku zepsutego mięsa lub traktowanie anyżowych landrynek jako lekarstwa na trawienie! 

 

 

 

 

W kontekście jedzenia nie wolno zapominać także o przyprawach! Która z nich jest najstarsza, kto przywiózł do Europy wanilię oraz na jakim drzewie rośnie gałka muszkatołowa – odpowiedzi na te pytania także zawarte są w lekturze. 

Przy okazji jedzenia, książka porusza także kwestie związane ze zdrowiem. Autorka przypomina też jak wiele lekarstw znajdowało się kiedyś w domowych spiżarniach, a obecnie jak często polega się na chemicznych rozwiązaniach.

Na końcu lektury czeka na lubiących praktykę kilka ciekawych przepisów!

 

,,Zjeść głowę cukru. Ilustrowana historia kuchni nie tylko dla dzieci” to przede wszystkim pozycja, która została napisana prostym i przystępnym dla każdego językiem. Ma niezwykle przyjemną szatę graficzną, estetyczne ilustracje i bardzo sumiennie opracowany temat. 

 

To świetna książka dla dzieci od 5 lat jak i dla wszystkich dorosłych, którzy spędzą przy niej miło czas i nauczą się mnóstwa ciekawych rzeczy!

 

 

Poprzedni wpis
Zjadamy banany – recenzja
Następny wpis
Kuku szuka szczęścia – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Komentarz. Zostaw komentarz

  • […] dość często. Poświęcono mu już kilka rozdziałów w różnych książkach, np. w ,,Zjeść głowę cukru. Ilustrowana historia kuchni nie tylko dla dzieci”, ale ciągle czekam na odpowiednią pozycję, która w całości poświęci się temu […]

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja