Dobranocki na Gwiazdkę – recenzja

Tytuł: ,,Dobranocki na Gwiazdkę

Autorzy: Manuela Gretkowska, Agnieszka Tyszka, Justyna Bednarek, Zofia Beszczyńska, Grażyna Bąkiewicz, Beata Ostrowicka, Paweł Beręsewicz, Małgorzata Strękowska – Zaremba, Roksana Jędrzejewska – Wróbel, Barbara Kosmowska, Zofia Stanecka

Ilustracje: Ewa Beniak – Haremska

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2018

Objętość:  prawie jak encyklopedia! 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna:  wybitna

 

 

Recenzja:

Zbiór bajek najlepszych polskich pisarzy literatury dziecięcej? To musiało się udać! Tym bardziej, że to nie pierwsza tego typu inicjatywa Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Raptem kilka miesięcy temu wydano ,,Dobranocki na pogodę i niepogodę, które okazały się zbiorem wartościowych i pięknych bajek.

 

,,Dobranocki na Gwiazdkę” to tym bardziej wyjątkowy projekt, bo dedykowany najpiękniejszym świętom w ciągu roku. W jego wydanie zaangażowali się Manuela Gretkowska, Agnieszka Tyszka, Justyna Bednarek, Zofia Beszczyńska, Grażyna Bąkiewicz, Beata Ostrowicka, Paweł Beręsewicz, Małgorzata Strękowska – Zaremba, Roksana Jędrzejewska – Wróbel, Barbara Kosmowska oraz Zofia Stanecka.

 

 

 

Za piękną oprawę wizualną odpowiada przede wszystkim Ewa Beniak – Haremska, która zilustrowała każdą z bajek. Dzięki tej artystce książka pełna jest kolorów, tekstur, różnorodnych bohaterów i miejsc akcji. Sprawia wrażenie niezwykle estetycznej i mimo wielu elementów w kadrze, jest wyważona i niezwykle przyjemna w odbiorze.

 

W 11 zawartych w książce bajkach przeczytamy o tym, że czasami można zrobić coś na opak i zamiast oczekiwać prezentu, to komuś go dać, na przykład Świętemu Mikołajowi. Przeczytamy także o zbłąkanym wędrowcu, o uwalnianiu karpia, o bliskości. Jest także wątek religijny, ale tylko lekko zarysowany, bez natrętnej ideologii.

 

Książka pełna jest nawiązań do polskiej świątecznej tradycji, do bożonarodzeniowych potraw oraz rodzinnej atmosfery. Nie bez znaczenia podkreśla się w niej także tworzenie nowych obrzędów i swoich prywatnych zwyczajów w zaciszu domowego ogniska.

 

 

 

 

 

Wielu czytelników rozczulić może bajka ,,Z dziennika Świętego Mikołaja”, w której tytułowy bohater skarży się, że nie dostaje listów od dorosłych, że nie mają czasu i nie doceniają Świąt.

 

,,Dobranocki na Gwiazdkę”  to właściwie książka, która jest wypełniona trafnymi spostrzeżeniami na temat Bożego Narodzenia. Oprócz dzieci powinni przeczytać ją także dorośli, żeby nabrać dystansu, skupić się na tym, co jest naprawdę ważne i nauczyć się doceniać spędzanie czasu z najbliższymi.

 

Polecam ją dzieciom powyżej 4-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/dobranocki-na-gwiazdke/2605/ksiazka.html#.W8s2UBMzZE4

 

 

 

 

 

 

 

Poprzedni wpis
Szczęśliwy ten, kto dostanie Dunię – recenzja
Następny wpis
Mały chłopiec – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2018, Agnieszka Tyszka, bajki świąteczne, Barbara Kosmowska, Beata Ostrowicka, Boże Narodzenie, czas świąt, Dobranocki na Gwiazdkę, Ewa Beniak - Haremska, Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, książka dla dzieci na święta, książki na świąteczne wieczory, Małgorzata Strękowska - Zaremba, Manuela Gretkowska, Nasza Księgarnia, Paweł Beręsewicz, recenzje, Roksana Jędrzejewska - Wróbel, Wigilia, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, zima, Zofia Beszczyńska, Zofia Stanecka

2 komentarze. Zostaw komentarz

  • O ..o…o…to ta książka powinna być chyba prezentem ode mnie (wiecznego Mikołaja… niestety bez zrozumienia co niektórych) dla paru osób! Może by zrozumieli że nie najważniejszy jest sterylnie czysty dom ze lśniącymi oknami…i pełne stoły. A może powinnam ich wszystkich zaprosić do moich rodziców? Żeby zobaczyli jak w piecze się wspólnie pierniczki, jak najmłodsi ubierają choinkę i jaka jest piękna w tej swojej nieelegancji, z tymi wszystkimi papierowymi łańcuchami i ozdobami z masy solnej. Jak przy wigilijnym stole słychać kolędy…nie takie z radia czy TV…tylko prosto z gardeł domowników.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja