Kuba Guzik i maszynista Łukasz – recenzja audiobooka

Tytuł: Kuba Guzik i maszynista Łukasz
Autor: Michael Ende
Czyta: Edyta Jungowska
Reżyseria: Jacek Sut, Rafał Sabara
Tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski
Ilustracje: Marcin Minor
Muzyka: SzaZa – Szamburski/Zakrocki
Wydawnictwo: Jung-Off-Ska
Rok wydania: 2022
Czas: 10 h 15 min

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna


Michael Ende to pisarz, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Autor niemieckiego pochodzenia tworzący w gatunku fantasy na swoim koncie ma bestsellery, które na stałe wpisały się w światową literaturę. O kilku z nich miałam przyjemność już pisać – czy o ich klasycznych wydaniach, czy o bardziej dźwiękowych wersjach:

Kuba Guzik w audiobooku

Nie byłoby jednak Michael’a Ende bez jego pierwszej i przełomowej powieści – ,,Kuba Guzik i maszynista Łukasz”. To jedna z dwóch części, które finalnie ukazały się w druku. Kolejną była ,,Kuba Guzik i Dzika Trzynastka”. Dzięki staraniom Wydawnictwa Jung-Off-Ska mamy szansę wysłuchać teraz wspaniałego audiobooka z elementami dźwiękowymi oraz muzyką ,,Kuba Guzik i maszynista Łukasz”! 

Tekst czyta niezastąpiona Edyta Jungowska. Łącznie audiobook oferuje ponad 10 godzin angażującego spektaklu dla uszu, który szybko wciąga w wir przygód!

Kuba Guzik opuszcza Trochanię

Kiedy dowiedziałam się o tej premierze – bardzo się ucieszyłam. Dobrze pamiętam emitowany w dzieciństwie serial o Kubie Guziku. Muszę jednak przyznać, że albo moje wspomnienia płatają mi figle, albo bardzo wiele wątków zostało na ekranie uproszczonych.

Głównymi bohaterami audiobooka są tytułowi Kuba Guzik oraz maszynista Łukasz. Zarówno pierwsza jak i druga postać to nietuzinkowe osobowości, których przeznaczenie splata ze sobą los. Obaj znaleźli się na małej wyspie Trochanii – Łukasz był tam maszynistą, a Kuba… został przysłany w paczce. Kiedy chłopiec zaczął dorastać, król Trochanii wyraził obawy, że nie będzie miał miejsca, aby tam żyć, nakazał więc Łukaszowi pozbyć się ukochanej lokomotywy Emmy. 

Zarówno Łukasz jak i Kuba postanawiają opuścić wyspę i udać się na poszukiwania przygód. Wkrótce docierają do inspirowanej Chinami krainy o nazwie Mandala. To właśnie tam trafią na sprawę zaginionej księżniczki.

Zakulisowa historia Kuby Guzika

Historia o Kubie Guziku zaczęła się właściwie od jednego zdania: ,,Kraj, w którym mieszkał maszynista Łukasz, był bardzo mały”. Michael Ende nie miał pomysłu na fabułę, na bohaterów, ani na kontynuację. Po prostu usiadł i dał się prowadzić swojej inwencji, bez żadnych przygotowań oraz wcześniejszego obmyślania akcji. 

Jego pisanie było dzikie jak przygoda głównych postaci. Trwała dziesięć miesięcy i kiedy postawił ostatnią kropkę, postanowił znaleźć wydawcę. Okazało się to jednak nie takie proste. W 1960 roku jednak się udało i już rok później ,,Kuba Guzik i maszynista Łukasz” otrzymali prestiżową Der Deutsche Jugendliteraturpreis.

Audiobook dla dzieci

,,Kuba Guzik i maszynista Łukasz” to pięknie zrealizowany audiobook z elementami słuchowiska, który poetyckim językiem prowadzi słuchacza przez 27 pasjonujących rozdziałów. 

Z powodzeniem można go słuchać właśnie z podziałem na kolejne etapy przygód lub przez godzinę każdego wieczoru przed snem. Jestem przekonana, że zainteresuje on dzieci już powyżej 6 roku życia i zachęci do sięgnięcia po kolejne książki tego autora (czy to w wersji drukowanej czy do słuchania).

Link do strony Wydawnictwa: https://jungoffska.pl/kategoria/kuba-guzik-i-maszynista-lukasz

Oficjalna PREMIERA: 28.11.2022


Poprzedni wpis
Malinka chce się bawić – recenzja komiksu dla dzieci
Następny wpis
Życie Buddy – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +6, +7, +8, +9, 2022, audiobooki dla dzieci, blog książkowy, Edyta Jungowska, Jacek Sut, Jung-Off-Ska, klasyka literatury, książki dla dzieci, książki do słuchania, Kuba Guzik, Kuba Guzik i maszynista Łukasz, Marcin Minor, Michael Ende, Rafał Sabara, recenzje książek, Ryszard Wojnakowski, SzaZa - Szamburski, Wydawnictwo Jung-Off-Ska, Zakrocki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja