Momo do słuchania – recenzja

Tytuł: Momo

Autor: Michael Ende

Czyta: Edyta Jungowska

Tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski

Reżyseria: Jacek Sut

Muzyka: SzaZa – Szamburski/Zakrocki

Ilustracje: Marcin Minor

Wydawnictwo: Jung-Off-Ska

Czas nagrania: 11h

Rok: 2021

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Dobrze jest powrócić do jednej z najpiękniejszych, klasycznych powieści, która co kilka lat pojawia się w nowej szacie graficznej. Tym razem jednak nie będę pisać o kolejnym książkowym wydaniu, ale o… audiobooku!

 

Nakładem Wydawnictwa Jung-Off-Ska ukazało się niecierpliwie przeze mnie wyczekiwane słuchowisko ,,Momo” Michael’a Ende. Dostępne zarówno w wersji elektronicznej jak i tradycyjnie – na płycie, zachwyca perfekcją wykonania. Tekst czyta niezastąpiona Edyta Jungowska, którą mogliście już usłyszeć we wspominanych przeze mnie ,,Pożyczalskich do słuchania, ,,Przygodach Emila ze Smalandii” lub też fragmentarycznie w ,,Rozśmieszankach usypiankach.

 

,,Momo” prezentowane jest tutaj w tłumaczeniu Ryszarda Wojnakowskiego, czyli w tej najbardziej znanej i lubianej interpretacji. 

 

 

 

Płyta składa się z 21 rozdziałów, podzielonych na 3 części: ,,Momo i jej przyjaciele”, ,,Szarzy panowie” oraz ,,Godzinne kwiaty”, a także dodatków ,,Krótkie posłowie autora” i ,,Michael Ende – Życiorys”. Łącznie to 11 godzin słuchania! Dodatkowe efekty dźwiękowe (przede wszystkim podkłady muzyczne) budują odpowiedni nastrój, podbijają napięcie oraz działają kojąco na odbiorców.

 

Angażująca narracja lektorki, odpowiednia modulacja głosu oraz pełne energii i pasji przekazywanie opowieści o Momo sprawia, że dzieci zapominają o bożym świecie i jednocześnie szkicując postacie, znikają na wiele chwil zasłuchani oraz przejęci.

 

Kto jeszcze nie zna historii o pewnej, małej dziewczynce, która znikąd przybywa do opuszczonego amfiteatru – ten, chociaż ze zwykłej przyzwoitości, powinien szybko nadrobić tę niedopuszczalną zaległość. Momo jest bowiem niezwykła – działa na ludzi kojąco, demaskuje zamiary Szarych Panów i ratuje wszystkich od rychłej zguby. 

 

 

 

 

Mimo, że tekst tej powieści został napisany już niemal pół wieku temu, jego wymowa nie tylko się nie zdezaktualizowała, ale wręcz wydaje się być jeszcze bardziej na czasie! Potrzeba Momo dążenia do prawdy, wskazywanie na to, co w życiu powinno być najbardziej istotne oraz uwalnianie dziecięcej wyobraźni – to wszystko, co doskonale wybrzmiewa w tym audiobooku. 

 

Filozoficzna powiastka, którą śmiało można nazwać panaceum na największą chorobę na świecie – śmiertelną nudę!

 

Audiobook ,,Momo” dodatkowo pięknie sprawdzi się w roli prezentu! Okładka wykonana przez Marcina Minora oraz wspaniały nadruk na samej płycie, to kolejne argumenty za tym, żeby jak najczęściej sięgać po tę pozycję.

 

Polecam ją do słuchania dzieciom (i dorosłym) już powyżej 9 roku życia. Szukajcie także w stacjonarnych sklepach!

Link do strony Wydawnictwa: https://jungoffska.pl/kategoria/momo

 

 

 

Poprzedni wpis
Pamiętniki Wisienki. Od pierwszych śniegów do perseidów – recenzja komiksu
Następny wpis
5 pytań do… Magdaleny Płuciennik, czyli kto jest po drugiej stronie książki?
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +9, 2021, audiobook, audiobooki dla dzieci, blog książkowy, Edyta Jungowska, Jacek Sut, Jung-Off-Ska, klasyka literatury dziecięcej, książki dla dzieci, Marcin Minor, Michael Ende, Momo, Momo audiobook, recenzent książek, Ryszard Wojnakowski, słuchowiska dla dzieci, SzaZa, współpraca, Wydawnictwo Jung-Off-Ska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja