fbpx

Ballady i romanse – recenzja

Ballady i romanse – recenzja

 

 

Tytuł: ,,Ballady i romanse”

Seria: Art

Autor: Adam Mickiewicz

Komentarz: Emilia Kiereś

Ilustracje: Marianna Sztyma

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2018

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

,,Ballady i romanse” to pierwsza część tomu ,,Poezji” Adama Mickiewicza, która została wydana w 1822 roku w Wilnie. To absolutna klasyka polskiej literatury i jedna z najważniejszych pozycji epoki romantyzmu.

 

W jej skład wchodzi 14 utworów, z których co najmniej kilka jest omawianych w szkołach na lekcjach języka polskiego. Może też dlatego Adam Mickiewicz kojarzony jest przede wszystkim jako autor – co prawda jeden z najbardziej znanych i zasłużonych w naszej historii, ale jednak – autor, którego niezrozumiały współcześnie język prześladuje mniej pojętych uczniów.

 

W tej książce widzimy go jednak jako rówieśnika, kogoś kto miał odwagę sprzeciwiać się starym porządkom, kto chciał czegoś więcej i kto ryzykował.

 

 

 

 

Osobą, która przyczynia się do zmiany jego wizerunku i pokazania go bardziej ludzkim i bliższym czytelnikom jest Emilia Kiereś. Widać, że ,,Ballady i romanse” z jej komentarzami to pozycja pisana z ogromną pasją.

 

Oprócz szerokiego kontekstu kulturowego i historycznego, przedstawia ona proste wyjaśnienia utworów i nadaje im sens. Dzięki temu, coś, co miało początkowo charakter czysto fabularny, przenosi się także na sferę życia każdego odbiorcy.

 

 

 

 

 

Warto także wspomnieć o rewelacyjnym wydaniu tej książki. Dzięki ilustracjom Marianny Sztymy, które są jednocześnie połączeniem różnych technik, jak np. nakrapianek czy wycinanek, łączenia różnych tekstur, ale jednocześnie pozostawania w wygaszonej warstwie kolorystycznej, w której dominują błękity i szarości.

 

Tym bardziej na pierwszym planie odznaczają się żółte litery tytułowe oraz żółte strony ze współczesnym komentarzem Emilii Kiereś. Ten bardzo intensywny akcent przypomina, że to co widzimy, to nic innego jak połączenie klasyki z nowoczesnością.

 

W tym wydaniu zachowano zarówno kolejność, jak i ilość utworów z oryginału. Przeczytamy tutaj chociażby ,,Świteź”, ,,Świtezianka”, ,,Powrót taty” czy ,,Pani Twardowska”.

Wiersze jednego z największych twórców naszego kraju po raz kolejny ożyją w naszych wyobraźniach.

 

 

 

 

 

,,Ballady i romanse” polecam dla każdego, bez wyjątku. W takim wydaniu będą pięknym i z pewnością trafionym prezentem.

 

Link do strony wydawnictwa: https://egmont.pl/ART.-Ballady-i-romanse,11600933,p.html

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--