fbpx

Dzika – recenzja

Tytuł: ,,Dzika”

Autorka: Emily Hughes

Ilustracje: Emily Hughes

Tłumaczenie: Kinga Rodziewicz, Elżbieta Jezierska

Wydawnictwo: Rzeczownik

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Każdy dorosły zna mityczne historie o Romulusie i Remusie czy klasyczną powieść Kiplinga ,,Księga dżungli”. Łączą je postacie dzieci, które mimo trudnych warunków i niesprzyjających okoliczności, nauczyły się żyć w zgodzie z nieposkromioną naturą, w odosobnieniu od innych ludzi.

 

,,Dzika” jest obrazkową książką dla dzieci, która została napisana i zilustrowana przez Emily Hughes – artystkę urodzoną na Hawajach. Co ciekawe, jest to jej debiut (choć trudno w to uwierzyć). 

 

 

Pięknie wydana, w polskim przekładzie książka pokazuje świat małej dziewczynki, która wychowała się w lesie. Mieszkające zwierzęta otoczyły ją opieką i nauczyły wszystkiego, żeby mogła przetrwać i być tam szczęśliwą. Kiedy pewnego dnia Dzika dostrzega wśród drzew nieznajomych, jest ostrożna, ale jeszcze nie wie co ją czeka. 

 

,,Dzika” to poetycka opowiastka, która pokazuje jak łatwo unieszczęśliwić kogoś na siłę. Ludzie mają tendencję do akceptowania tylko tych, którzy są do nich podobni. Jeżeli ktoś za bardzo ,,odbiega od normy”; czy to zachowaniem, sposobem ubierania się czy wyglądem – wiele osób ma kłopot, żeby go zaakceptować.

Idąc tym tokiem rozumowania, można powiedzieć, że ,,Dzika” jest wręcz historią o tolerancji – lub raczej jej braku. 

 

 

Dziewczynkę zabraną do ludzkiego świata, stara się ,,przerobić” według panujących tam stereotypów. Zakłada się jej sukienkę, każe używać sztućców i porozumiewać obcym językiem. Paradoksalnie jedyną istotą, która ją tam rozumie, jest pies. Dostrzega w niej towarzysza zabaw, a nie nietypowy przypadek wymagający zbadania i uleczenia. 

 

Historia Dzikiej kończy się happy endem, to w końcu książka dla dzieci, która ma nieść radosne przesłanie. Warto jednak, żeby jej morał zapamiętali także dorośli, którzy zbyt często odbierają najmłodszym beztroskę strofując ich lub zabraniając niepohamowanego manifestowania swoich emocji. 

 

W ,,Dzikiej” fantastyczne jest to, że można ją rozumieć na wielu płaszczyznach. To zarazem pochwała dzieciństwa, nieposkromionej energii, pozostania sobą w każdym okolicznościach, ale także zwrócenie uwagi na kwestię akceptacji innych i większego zrozumienia.

 

 

Dodatkowo ta książka zachwyca wizualnie! Szczegółowe ilustracje oraz charakterystyczne postacie w lekko stonowanej palecie barw. I jak wisienka na torcie – płócienny grzbiet z motywem kwiatów. 

 

Polecam tę lekturę do czytania i do słuchania już od 3 roku życia. Będzie ona wspaniałą przygodą dla osób w różnym wieku. ,,Dzika” jest do kupienia w dobrych księgarniach internetowych.

 

Poprzedni wpis
Nowy w mieście – recenzja
Następny wpis
Sapiens. Opowieść graficzna. Tom 1 – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód, były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja
Menu