fbpx

Włosy – recenzja

Włosy – recenzja

Tytuł: ,,Włosy”

Seria: Moje Ciało

Autor: Gen-ichiro Yagyu

Ilustracje: Gen-ichiro Yagyu

Tłumaczenie: Henryk Lipszyc

Wydawnictwo: Tako

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Zawsze chciałam przedstawić jakąś historię za pomocą obrazków, ale uważałam, że nie rysuję dość dobrze, żeby to zrobić (pewnie większość z Was już wie, dokąd zmierza ten początek!). Okazuje się, że nie trzeba idealnie oddawać ludzkich proporcji na ilustracji, żeby zachwycić i poruszyć swoich odbiorców!

 

Gen-ichiro Yagyu ma bardzo charakterystyczny styl. Używa czarnych, ostrych konturów i ograniczonej palety barw, a mimo to jego książki bawią i uzmysławiają dzieciom ważne kwestie. 

 

 

 

Czytelnicy do roku 2020 mogli w języku polskim przeczytać i obejrzeć aż 6 zrealizowanych przez niego tytułów: ,,Strupek”, ,,Piersi”, ,,Pępek”, ,,Dziurki w nosie”, ,,Zęby” oraz ,,Stopy”.

Ostatnia premiera przyniosła nam nowość – ,,Włosy” i podobnie jak poprzedniczki, jest to książka, która przede wszystkim odnosi się do cielesności i uświadamia ważną rolę, którą akurat włosy (lub ich brak) pełnią w codziennym życiu.

 

Głównym bohaterem jest mały chłopiec, który pełni w książce także rolę narratora pierwszoosobowego. Często jednak pojawiają się w niej również komentarze osób, które opisuje.

Swoje spostrzeżenia rozpoczyna od krótkiego scharakteryzowania łysinki dziadka. Szybko zauważa, że ilość włosów, ale także ich kompozycje i ułożenie są bardzo różnorodne. Nawet jeżeli ktoś ma małą i niezbyt bujną czuprynę, to w dalszym ciągu pozostaje bardzo dużo możliwości jej prezentowania.

 

Dziadek chłopca zwraca też jego uwagę na to, jak zgubny może okazać się brak włosów i jak ważne jest to, żebyśmy zawsze mieli coś na głowie, np. czapkę. Opowiada mu o ich ochronnych właściwościach przeciwko słońcu i zimnie. 

Następnie główny bohater dowiaduje się również o roli brwi, włosów w nosie oraz zastanawia się jaki cel ma posiadanie brody.

 

W książce znajdziemy także fragment dotyczące dojrzewania, miejsc intymnych oraz różnorodności płci. Każda z informacji podana jest w tak naturalny i prostolinijny sposób, że trafniej chyba nie da się poruszyć tego – jakby nie było, delikatnego tematu!

 

 

 

,,Włosy” to błyskotliwy, bardzo udany picturebook, który będzie fascynował najmłodszych czytelników i sprawi dużo frajdy dorosłym.

Uwaga, ta seria uzależnia!

Link do sklepu ,,Tu się czyta”: https://tusieczyta.pl/pl/moje-cialo/667-wlosy-9788365480552.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--