Moja siostra!/Mój brat! – recenzja

Tytuł: Moja siostra!/Mój brat!

Autor: Rocio Bonilla

Ilustracje: Rocio Bonilla

Tłumaczenie: Beata Haniec

Wydawnictwo: Papilon

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszychdla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Rodzeństwo to temat rzeka. Ten, kto wychowywał się z bratem lub siostrą wie, jak burzliwa może to być relacja.

Książka ,,Moja siostra! / Mój brat!” wydaje się doskonale podsumowywać miłość braterską i siostrzaną, a dodatkowo stawia czytelnikowi jeszcze jedno, bardzo ważne pytanie.

Autorką tego niezwykłego dwustronnego picturebooka jest Rocio Bonilla. Uzdolniona hiszpańska artystka, którą wielu czytelników może kojarzyć chociażby z pięknej książki ,,Najwyższa na świecie wieża z książek, o której także nie tak dawno temu pisałam.

,,Moja siostra!/Mój brat!” to pozycja, która nie ma końca. Bez znaczenia od której strony ją zaczniemy, ponieważ albo rozpoczniemy przygodę z punktu widzenia siostry, albo z perspektywy brata.

Nie da się ukryć, że oboje wydają się za sobą nie przepadać. Chłopiec ma swoją starszą siostrę za nudnego i statycznego nosorożca, a dziewczynka młodszego brata postrzega jako małpkę, której w głowie tylko pstre figle.

Choć oboje często się drażnią i muszą ze względu na swoją obecność godzić się na kompromisy, to wyraźnie widać, jak bardzo się kochają. Tęsknią za sobą, kiedy długo się nie widzą i lubią się ze sobą bawić.

W momencie, kiedy każda z dwóch historii zbliża się do środka książki, a bohaterowie coraz bardziej zaczynają rozumieć ile dla siebie znaczą, los płata im figla. Okazuje się, że we dwoje rzeczywiście mogą się dogadać, ale… we troje?!

,,Moja siostra!/Mój brat!”  to opowieść o miłości między bratem i siostrą. O tym, jak czasami trudno zrozumieć cudzy punkt widzenia, jak trudno być empatycznym i wyrozumiałym. To także historia o wzajemnym uzupełnianiu się, ale i pełnieniu w rodzinie określonych ról – na przykład roli starszej siostry.

To w końcu książka o nowym rodzeństwie, które nagle pojawia się w domu i jest to zarazem niezwykle ekscytujący, ale i zarazem pełen wyzwań czas, z którym dzieci muszą się zmierzyć.

Jestem zachwycona zarówno budową tej opowieści, jak i jej stroną wizualną. Ciepłe, pastelowe kolory rysują przed czytelnikiem obraz domu, z którym chyba każdy będzie mógł się utożsamić. Domu, gdzie często zdarzają się drobne swary, ale przede wszystkim w którym jest mnóstwo miłości i poczucia współzależności do rodziny.

Polecam tę książkę dzieciom już od 3. roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://publicat.pl/papilon/oferta/dla-przedszkolakow-3-5-lat/moja-siostra-moj-brat

Poprzedni wpis
Zęby – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Śniadanka z czterech stron świata – recenzja
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, +8, 2019, Beata Haniec, blog książkowy, brat, konflikty pomiędzy rodzeństwem, książka dwustronna, książka obrazkowa, książki dla dzieci, książki o rodzeństwie, literatura dziecięca, miłość, Mój brat, Moja siostra, Moja siostra!/Mój brat!, niemowlę, nowe dziecko w rodzinie, Papilon, picturebook, Publicat, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek dla dzieci, Rocio Bonilla, rodzeństwo, rodzina, siostra, strona o książkach, Wydawnictwo Papilon

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja