fbpx

Moja siostra!/Mój brat! – recenzja

Moja siostra!/Mój brat! – recenzja

Tytuł: ,,Moja siostra!/Mój brat!

Autor: Rocio Bonilla

Ilustracje: Rocio Bonilla

Tłumaczenie: Beata Haniec

Wydawnictwo: Papilon

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszychdla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Rodzeństwo to temat rzeka. Ten, kto wychowywał się z bratem lub siostrą wie, jak burzliwa może to być relacja.

 

Książka ,,Moja siostra! / Mój brat!” wydaje się doskonale podsumowywać miłość braterską i siostrzaną, a dodatkowo stawia czytelnikowi jeszcze jedno, bardzo ważne pytanie.

 

 

Autorką tego niezwykłego dwustronnego picturebooka jest Rocio Bonilla. Uzdolniona hiszpańska artystka, którą wielu czytelników może kojarzyć chociażby z pięknej książki ,,Najwyższa na świecie wieża z książek, o której także nie tak dawno temu pisałam.

 

,,Moja siostra!/Mój brat!” to pozycja, która nie ma końca. Bez znaczenia od której strony ją zaczniemy, ponieważ albo rozpoczniemy przygodę z punktu widzenia siostry, albo z perspektywy brata.

 

Nie da się ukryć, że oboje wydają się za sobą nie przepadać. Chłopiec ma swoją starszą siostrę za nudnego i statycznego nosorożca, a dziewczynka młodszego brata postrzega jako małpkę, której w głowie tylko pstre figle.

 

 

 

 

Choć oboje często się drażnią i muszą ze względu na swoją obecność godzić się na kompromisy, to wyraźnie widać, jak bardzo się kochają. Tęsknią za sobą, kiedy długo się nie widzą i lubią się ze sobą bawić.

 

W momencie, kiedy każda z dwóch historii zbliża się do środka książki, a bohaterowie coraz bardziej zaczynają rozumieć ile dla siebie znaczą, los płata im figla. Okazuje się, że we dwoje rzeczywiście mogą się dogadać, ale… we troje?!

 

 

 

 

,,Moja siostra!/Mój brat!”  to opowieść o miłości między bratem i siostrą. O tym, jak czasami trudno zrozumieć cudzy punkt widzenia, jak trudno być empatycznym i wyrozumiałym. To także historia o wzajemnym uzupełnianiu się, ale i pełnieniu w rodzinie określonych ról – na przykład roli starszej siostry.

 

To w końcu książka o nowym rodzeństwie, które nagle pojawia się w domu i jest to zarazem niezwykle ekscytujący, ale i zarazem pełen wyzwań czas, z którym dzieci muszą się zmierzyć.

 

Jestem zachwycona zarówno budową tej opowieści, jak i jej stroną wizualną. Ciepłe, pastelowe kolory rysują przed czytelnikiem obraz domu, z którym chyba każdy będzie mógł się utożsamić. Domu, gdzie często zdarzają się drobne swary, ale przede wszystkim w którym jest mnóstwo miłości i poczucia współzależności do rodziny.

 

Polecam tę książkę dzieciom już od 3. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://publicat.pl/papilon/oferta/dla-przedszkolakow-3-5-lat/moja-siostra-moj-brat

 

Podziel się
Bajkochłonka
1 Comment
  • Anna Adamkiewicz
    Odpowiedz

    Ciekawa pozycja ilustracje bardzo ładne, a temat dla nas na czasie, bo czekamy na rodzeństwo 6letniej córci.

    18 czerwca 2019 at 10:07

Post a Comment