Sapiens. Opowieść graficzna tom 3. Mistrzowie historii – recenzja

Tytuł: Sapiens. Opowieść graficzna tom 3. Mistrzowie historii
Seria: Sapiens. Opowieść graficzna
Autor: Yuval Noah Harari
Ilustracje: David Vandermeulen, Daniel Casanave
Tłumaczenie: Maria Jaszczurowska
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2024

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

W jaki sposób należy mówić do ludzi, ale nie tylko tych młodych, ale także tych całkiem dorosłych, żeby ci lepiej rozumieli sens przekazu? Najłatwiej robić to za pomocą medium telewizji – a w szczególności emocjonującego teleturnieju oraz karmiącej nasz konsumpcyjny charakter reklamy.

Nowy tom Sapiensów

W trzeciej części bestsellerowej serii powieści graficznych Sapiens, Yuval Noah Harari, David Vandermeulen i Daniel Casanave zachęcają czytelników do zastanowienia się, co najbardziej kształtuje historię oraz ma wpływ na losy ludzkości.

Sapiens. Opowieść graficzna tom 3. Mistrzowie historii to pokaźnych rozmiarów pozycja, która jest kontynuacją dwóch poprzednich części:

To jedne z najbardziej poszerzających horyzonty lektur, które jak żadna inna fabularyzowana literatura popularnonaukowa otwierają oczy, zachęcają do myślenia i uczą nieszablonowego rozumienia świata.

Teleturniej rozliczający świat z przeszłości

W Sapiens. Opowieść graficzna tom 3. Mistrzowie historii autorzy wykorzystali schemat programu telewizyjnego z publicznością na żywo czy też reklamę, żeby zastanowić się nad elementami, które mają największy wpływ na ludzkie wybory.

Prowadzącą została Herodota, której imię nie bez przyczyny nawiązuje do imienia Herodota z Halikarnasu, myśliciela nazywanego Ojcem Historii. Choć kobieta osobowością przypomina bardziej divę, niż filozofkę, a jej wygląd może kojarzyć się z Ursulą z Małej Syrenki – sam teleturniej dostarczy tyle emocji, że trudno będzie Wam oderwać się od książki.

Rozważania na temat historii – kto wpływa na jej bieg

Zadaniem teleturnieju jest wyłowienia bohatera, który najskuteczniej potrafi wpływać na historię. Pierwsi trzej kandydaci to małe rybki – Przypadek, Zadymiara oraz Cyklistka (od powtarzających się cykli, a nie zamiłowania do rowerów), mogą mieć wpływ na losy świata. Czy ich obecność jest jednak najbardziej znacząca?

Czytelnik wkrótce przekonuje się, że znacznie więcej do powiedzenia mają kolejni bohaterowie – Imperia, Kapitan Dolar i w końcu Skyman, czyli człowiek niebios lub też przestworzy. Nawet oni bledną jednak przy ostatniej, tajemniczej postaci, która szachuje wszystkich na planszy historycznego, ale i przyszłościowego kalibru.

Dyskurs o zawiłościach wszechświata

Dzięki pojawianiu się kolejnych kandydatów, książka naturalnie zyskuje podział najpierw na mniejsze rozdziały, a później na dość zasobne działy. Każda część lektury zostaje poprzedzona jakimś istotnym zwrotem akcji oraz kluczową myślą, która pozwala spojrzeć na całość zagadnienia w jeszcze bardziej pogłębiony sposób.

Sapiens. Opowieść graficzna tom 3. Mistrzowie historii został zbudowany na fundamencie zaangażowanej dyskusji. Autor sam ze sobą konwersuje, tocząc walkę na argumenty za pośrednictwem stworzonych przez siebie bohaterów.

Ten rodzaj narracji prezentuje omawiane zagadnienie w sposób holistyczny, jednocześnie jeszcze skutecznej objaśniając nam zawiłości wszechświata.

Co nas czeka w przyszłości?

Trzeba bowiem zwrócić uwagę, że książka nie tylko omawia kwestie historyczne, ale często wplata w oś narracji wątki ze współczesności. Ponadto, możecie w niej liczyć na interesujące anegdoty o pieniądzach i ich dziwnej oraz niezwykłej sile łączenia ludzi. Rozważania na temat animizmu i teizmu (po tej lekturze nawet na Quo Vadis spojrzycie trochę inaczej).

W końcu – zastanowić się nad tym, gdzie zmierza nasza cywilizacja i czy w ogóle można o niej mówić w tych kategoriach. Będzie nawet świadkami gościnnego pojawienia się obcej cywilizacji.

Żadna inna seria książek popularnonaukowych nie otwiera tak oczu i nie poszerza horyzontów jak Sapiensi. To wybitny przykład literatury dla odbiorców w każdym wieku, który powinno się zadawać jako obowiązkową lekturę dla lepszego rozumienia siebie oraz świata.

Link do strony wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/5287/sapiens-opowiesc-graficzna-tom-3


Poprzedni wpis
Strasznostwory – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
LEGO Star Wars Świątynia Jedi na Tenoo – recenzja klocków
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +9, 2024, człowiek, Daniel Casanave, David Vandermeulen, historia, książka historyczna, książka popularnonaukowa, książki które trzeba przeczytać, Literackie, Maria Jaszczurowska, powieść graficzna, recenzent książek, recenzje książek, Sapiens. Opowieść graficzna, Sapiens. Opowieść graficzna tom 3. Mistrzowie historii, Wydawnictwo Literackie, Yuval Noah Harari

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja