Dzikie mity. Wierzenia i legendy o naturze – recenzja

Tytuł: Dzikie mity. Wierzenia i legendy o naturze

Autorka: Claire Cock-Starkey

Ilustracje: Aitch

Tłumaczenie: Mateusz Rulski-Bożek

Wydawnictwo: Słowne

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Dawno nie widziałam książki, która w tak ładny sposób emanowałaby folklorem (no, nie licząc może ,,Etnogadki. Opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach)! 

 

,,Dzikie mity. Wierzenia i legendy o naturze” to wgląd w najbardziej pierwotne przesądy i symbole. Prawdziwy zbiór zakorzenionych w nas nadziei i obaw, które przekazywane z pokolenia na pokolenie, wciąż obecne są w codziennym świecie.

Autorką tej książki jest Claire Cock-Starkey, a niezwykłą identyfikację graficzną stworzyła Aitch – rumuńska artystka słynąca właśnie z ilustracji bogatych w motywy roślinne oraz zwierzęce.

 

 

 

Pozycja składa się na kilka mitów pełno-rozkładówkowych oraz na rozmaite zbiory nawiązujące do wybranego, konkretnego zagadnienia. Cała książka otwiera się wzruszającą legendą o wilczarzu Gelerty. Przypomina mi nieco jedną ze scen (więc pewnie to właśnie nią inspirowali się twórcy) w bajce Disneya ,,Zakochany kundel”. Tam także pies bronił dziecka, lecz dorośli zupełnie inaczej ocenili zastaną sytuację.

 

Na kolejnych stronach autorka zebrała różnorakie przesądy dotyczące zwierząt. Począwszy od psów i kotów (wiedzieliście, że podobno ten kto spojrzy w kocie oczy, zobaczy świat wróżek?), po zwierzaki gospodarskie, ptaki, a nawet owady.

 

W ,,Dzikich mitach” można przeczytać również w opowieściach ludowych różnych krajów m.in. o pewnej skorej do poświęceń mrówce, która stoczyła potyczkę z niedźwiedziem, o tym, dlaczego drzewa przestały mówić czy dlaczego pech czasami może przynieść szczęście.

 

 

 

Na niemal 80 stronach ukryły się symbole związane ze zjawiskami atmosferycznymi, omenami oraz roślinnością. Na pewno przeglądając tę książkę dla dzieci (i nie tylko), przypomnicie sobie o przesądach związanych z czterolistną koniczynką, końskiej podkowie czy grubych łupinach cebuli. I wcale nie chodzi o to, czy ktoś w nie teraz wierzy czy nie. One mówią nam wiele o ludziach sprzed dziesiątek, a może i setek lat. Pozwalają na chwilę postawić się na ich miejscu oraz zacząć myśleć tymi dawnymi torami. 

 

Dodatkowo piękne wydanie oraz uszlachetnienia na okładce sprawią, że ,,Dzikie mity. Wierzenia i legendy o naturze” będą doskonałą książką do wręczenia na prezent. Ja jestem nią oczarowana i z pewnością zachowam tę pozycję na zawsze.

 

Polecam tę książkę dzieciom powyżej 7 roku życia.

,,Dzikie mity” są do dostania w dobrych księgarniach internetowych.

 

Poprzedni wpis
Opowiem ci, mamo, o Świętym Mikołaju – recenzja
Następny wpis
Bajki z Okienkami – seria książek od Wydawnictwa Dwie Siostry
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja