Tytuł: Magiczna harfa. Legendy irlandzkie
Autor: Jakub Krajewski
Ilustracje: Alicja Kocurek
Wydawnictwo: Ovo
Rok wydania: 2018
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją
Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Recenzja:
Irlandia to kraj kojarzący się przede wszystkim z Dublinem, piękną przyrodą oraz Dniem Świętego Patryka, obchodzonym 17-ego marca. Wielu osobom znane są także symbole utożsamiane z tym miejscem, czyli harfa, garniec złota i koniczynka. Niewiele jednak zdaje sobie sprawę, jakie jest ich pochodzenie oraz jakie symbole za sobą kryją.
,,Magiczna harfa. Legendy irlandzkie” to książka, która została napisana, żeby przybliżyć nam, czytelnikom, kulturę oraz historię tego wyspiarskiego państwa. Jej autorem jest Jakub Krajewski, polski pisarz, który osiedlił się na stałe w Irlandii. Tamta kraina tak go zachwyciła, że z fascynacji powstała ta książka.
,,Magiczna harfa. Legendy irlandzkie” to zbiór 12 opowieści, których akcja dzieje się w historycznych miejscach związanych z Republiką Irlandii. Często wspominane są w nich nazwy rzek, krain czy charakterystycznych punktów przyrodniczych, istniejących do dzisiaj. W legendach wymienia się także imiona bohaterów, których istnienie potwierdza wiele dokumentów.
Znajdziecie tu legendy bardzo znane, takie jak tytułowa ,,Magiczna harfa” (porównywalna popularnością do polskiego ,,Smoka Wawelskiego”), ,,Garnek złota” oraz ,,Święty Patryk i koniczyna”.
Moje serce podbiła legenda ,,Grobla Olbrzyma”, która opowiada o tym, że można pokonać przeciwnika nie tylko siłą, ale i sprytem. Co więcej, prawdziwa Grobla Olbrzyma rzeczywiście istnieje i można ją podziwiać na północy Irlandii.
Wiele z legend jest związanych ze sobą. Dzieci jednych bohaterów, grają pierwsze skrzypce w kolejnej opowieści. Ich losy przeplatają się, a zmiany wywołane przez tych żyjących wcześniej, mają duży wpływ na późniejsze pokolenia postaci z nieco nowszych legend.
W zasadzie można je podzielić na dwie kategorie. Te z czasów pogańskich oraz te, które nastąpiły po wprowadzeniu chrześcijaństwa przez Świętego Patryka. Szczególny nacisk na tę drugą religię, daje obraz Irlandii jako kraju głęboko wierzącego.
Za warstwę wizualną odpowiada Alicja Kocurek, która stworzyła szereg ilustracji, dających doskonałe wyobrażenie o bohaterach legend oraz miejscu, w których one się toczą. Jej styl jest charakterystyczny i dzięki niemu przedstawiane historie wydają się mocniejsze w odbiorze. Podkreślają nastrój, a jednocześnie wywołują w czytelniku wrażenie pewnej tajemnicy i ekscytującego niepokoju.
Dla wydawnictwa Ovo, Alicja Kocurek, zilustrowała także książkę o której pisałam poprzednio, czyli ,,Panna i Smok”.
,,Magiczna harfa. Legendy irlandzkie” to książka, która bezsprzecznie poszerza nasze horyzonty o postrzeganiu Irlandii, zachęca do jej odwiedzenia lub wyszukiwania jeszcze więcej ciekawostek na jej temat. Będzie doskonała nie tylko dla dzieci powyżej 6-ego roku życia, ale także dla każdego dorosłego, mającego w sobie choć mały pierwiastek poszukiwacza przygód oraz odkrywania histori.
Link do strony wydawnictwa: http://www.wroclawovo.pl/ksiazki/113-magiczna-harfa