Magiczna harfa. Legendy irlandzkie – recenzja

Tytuł: Magiczna harfa. Legendy irlandzkie

Autor: Jakub Krajewski

Ilustracje:  Alicja Kocurek

Wydawnictwo: Ovo

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Irlandia to kraj kojarzący się przede wszystkim z Dublinem, piękną przyrodą oraz Dniem Świętego Patryka, obchodzonym 17-ego marca. Wielu osobom znane są także symbole utożsamiane z tym miejscem, czyli harfa, garniec złota i koniczynka. Niewiele jednak zdaje sobie sprawę, jakie jest ich pochodzenie oraz jakie symbole za sobą kryją.

,,Magiczna harfa. Legendy irlandzkie” to książka, która została napisana, żeby przybliżyć nam, czytelnikom, kulturę oraz historię tego wyspiarskiego państwa. Jej autorem jest Jakub Krajewski, polski pisarz, który osiedlił się na stałe w Irlandii. Tamta kraina tak go zachwyciła, że z fascynacji powstała ta książka.

,,Magiczna harfa. Legendy irlandzkie” to zbiór 12 opowieści, których akcja dzieje się w historycznych miejscach związanych z Republiką Irlandii. Często wspominane są w nich nazwy rzek, krain czy charakterystycznych punktów przyrodniczych, istniejących do dzisiaj. W legendach wymienia się także imiona bohaterów, których istnienie potwierdza wiele dokumentów.

Znajdziecie tu legendy bardzo znane, takie jak tytułowa ,,Magiczna harfa” (porównywalna popularnością do polskiego ,,Smoka Wawelskiego”), ,,Garnek złota” oraz ,,Święty Patryk i koniczyna”.

Moje serce podbiła legenda ,,Grobla Olbrzyma”, która opowiada o tym, że można pokonać przeciwnika nie tylko siłą, ale i sprytem. Co więcej, prawdziwa Grobla Olbrzyma rzeczywiście istnieje i można ją podziwiać na północy Irlandii.

Wiele z legend jest związanych ze sobą. Dzieci jednych bohaterów, grają pierwsze skrzypce w kolejnej opowieści. Ich losy przeplatają się, a zmiany wywołane przez tych żyjących wcześniej, mają duży wpływ na późniejsze pokolenia postaci z nieco nowszych legend.

W zasadzie można je podzielić na dwie kategorie. Te z czasów pogańskich oraz te, które nastąpiły po wprowadzeniu chrześcijaństwa przez Świętego Patryka. Szczególny nacisk na tę drugą religię, daje obraz Irlandii jako kraju głęboko wierzącego.

Za warstwę wizualną odpowiada Alicja Kocurek, która stworzyła szereg ilustracji, dających doskonałe wyobrażenie o bohaterach legend oraz miejscu, w których one się toczą. Jej styl jest charakterystyczny i dzięki niemu przedstawiane historie wydają się mocniejsze w odbiorze. Podkreślają nastrój, a jednocześnie wywołują w czytelniku wrażenie pewnej tajemnicy i ekscytującego niepokoju.

Dla wydawnictwa Ovo, Alicja Kocurek, zilustrowała także książkę o której pisałam poprzednio, czyli ,,Panna i Smok”.

,,Magiczna harfa. Legendy irlandzkie”  to książka, która bezsprzecznie poszerza nasze horyzonty o postrzeganiu Irlandii, zachęca do jej odwiedzenia lub wyszukiwania jeszcze więcej ciekawostek na jej temat. Będzie doskonała nie tylko dla dzieci powyżej 6-ego roku życia, ale także dla każdego dorosłego, mającego w sobie choć mały pierwiastek poszukiwacza przygód oraz odkrywania histori.

Link do strony wydawnictwa: http://www.wroclawovo.pl/ksiazki/113-magiczna-harfa

Poprzedni wpis
Gabi i Gator – recenzja
Następny wpis
Krok po kroku – seria
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja