Jasnopióra i Jaśminka – dwie niezwykłe książki o zwierzętach

Tytuł: ,,Jasnopióra. Uratowana kura”, ,,Jaśminka. Uratowana świnka”

Autor: Leslie Crawford

Ilustracje: Sonja Stangl

Tłumaczenie: Małgorzata Rykowska

Wydawnictwo: Studio Koloru

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumiejądla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna:wybitna

 

 

4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt i właśnie z tej okazji chciałabym opowiedzieć o dwóch książkach, które przypominają, że szacunek należy się nie tylko naszym pupilom, z którymi jesteśmy najbardziej emocjonalnie związani. Każde zwierzę ma prawa (lub powinno mieć), które pozwalają mu na życie bez strachu, głodu i w przyjaznym dla niego środowisku. 

 

Wydawnictwo Studio Koloru wydało książki, które uświadamiają jak inteligentne i niezwykłe mogą być zwierzęta, które niestety wiele osób traktuje bardzo przedmiotowo. Rozwijają empatię oraz pozwalają lepiej zrozumieć konsekwencje hodowania ich na mięso. Autorkami obu książek są Leslie Crawford oraz Sonja Stangl. 

 

 

,,Jasnopióra. Uratowana kura” to opowieść, która powstała na kanwie prawdziwych wydarzeń! W stanie Ohio, w miasteczku Croton pewnego dnia przeszło tornado, które zniszczyło kurzą fermę, jednak niektórym kurom udało się uciec i zostały szczęśliwie uratowane.

 

 

 

 

Główna bohaterka tej książki także początek swojego życia pamięta raczej w burych kolorach. Dopóki jej klatki nie porwał wielki wiatr, całe dnie spędzała w pozbawionym światła budynku, bez możliwości wyprostowania skrzydeł czy swobodnego wybiegania się. Kiedy porwało ją tornado i na szczęście udało jej się bezpiecznie wylądować, spotkała pewnego chłopca. Mateo postanowił zaopiekować się zwierzakiem i nieco lepiej poznać zwyczaje kur. 

 

,,Jaśminka. Uratowana świnka” to również historia luźno oparta na prawdziwych zdarzeniach. Tytułowa bohaterka będąc transportowana ciężarówką, wyskoczyła z niej i uciekła do lasu. Tam znalazła ją rodzina, która się nią zaopiekowała i przekazała opiekunom schroniska dla zwierząt, gdzie świnka mogła spokojnie dożyć późnej starości.

 

 

 

 

Obie pozycje są niezwykle wzruszające i pokazują piękną więź pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem.

Każde dziecko z tych dwóch opowieści, kiedy tylko spotyka zwierzątko, natychmiast postanawia je nazwać. Dla nich to niezwykle naturalna sprawa. Kiedy tylko obdarowujemy zwierzaka imieniem, staje się ono dla nas jeszcze bardziej ważne. 

 

Uratowane bohaterki obu książek pokazują, że bez względu na to czy jest się kurą czy świnią, pragnie się wolności, towarzystwa przedstawicieli swojego gatunku i spokoju. Ciasne przestrzenie oraz stresujące sytuacje nigdy nie są dobre dla żadnego zwierzęcia.

 

Na końcu każdej pozycji znajduje się także garść bardzo ciekawych informacji na temat wielu Jaśminek oraz Jasnopiórek. Można dowiedzieć się z nich np. że kury potrafią nie tylko dodawać i odejmować, ale że niektóre można nauczyć jeździć na rowerze, a nawet – grać na pianinie! Z kolei w części ,,Jaśminka. Uratowana świnka” przeczytamy, że świnki są pod wieloma względami bardzo podobne do psów, delfinów czy szympansów lub że to zwierzęta, które niezwykle lubią być czyste!

 

Piękne ilustracje Sonji Stangl dodatkowo wzbogacają te pozycje, dodając im poetyckiej warstwy.

 

Uważam, że ,,Jaśminka. Uratowana świnka” oraz ,,Jasnopióra. Uratowana kura” to lektury obowiązkowe dla wszystkich dzieci powyżej 4. roku życia.

 

Linki do strony Wydawnictwa: 

https://www.studiokoloru.eu/?6,jasnopiora-uratowana-kura-leslie-crawdford

https://www.studiokoloru.eu/?5,jasminka-uratowana-swinka-leslie-crawdford

 

 

Poprzedni wpis
Sen Królewny – puzzle od Wydawnictwa Nasza Księgarnia
Następny wpis
Przegląd Świerszczyka
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja