Gniew – recenzja komiksu nie tylko o Achillesie

Tytuł: Gniew
Scenariusz: Santiago Garcia
Rysunki: Javier Olivares
Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Wydawnictwo: Mandioca
Rok wydania: 2022

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna +

Wizja wojny, w której zdobywa się status bohatera, a imię wspominane jest przez wieki, to dość popularny motyw zarówno w literaturze jak i historii. Wiele minionych, ale także współczesnych postaci (jak pokazuje szczególnie sytuacja z ostatnich miesięcy) daje się skusić na wieczną sławę – bez względu na konsekwencje. Czasami powodem wyboru takiej drogi jest zawiść czy głupota, ale psychologia uczy, że najczęściej w grę wchodzi złość, bezradność wobec swojej przeszłości lub pełna kompleksów próba pokazania innym, że jest się więcej wart, niż jest się w rzeczywistości.

KIM BYŁ ACHILLES?

,,Gniew” to niezwykły, wielowymiarowy komiks hiszpańskiego duetu twórców – Javiera Olivaresa oraz Santiago Garcia, który ukazał się w Polsce nakładem Wydawnictwa Mandioca. Jego okładka nie bez przyczyny przypomina dwustronną kartę. Widać na niej odbicie głównego bohatera, który w pewien sposób prezentuje ważne różnice, przeciwieństwa, ale jednak wzajemne powiązanie.

Achilles, bo o nim mowa, kojarzony jest najczęściej ze związkiem frazeologicznym ,,pięta Achillesa”, ale również jurną młodością, niezwykłą odwagą, wojną trojańską. To bohater ,,Iliady” i ,,Odysei” Homera, które opiewają jego wielkość oraz nazywają największym wojownikiem.

W ,,Gniewie” jego rola jest bardziej pogłębiona, a znane z mitologii losy przeplatają się z wizją, która została czytelnikom w bardzo oryginalny sposób zaprezentowana.

GNIEW ZATACZA KOŁO

W pewnym momencie fabuły Achilles zanurza się w wodzie i kolejna rozkładówka przenosi nas do świata ,,gdzieś pomiędzy”. Czytelnik musi odwrócić komiks, aby móc czytać. Odnosi się jednak wówczas wrażenie, że zamiast przybliżać się do końca, powracamy na początek książki. 

Tym zabiegiem udaje się autorom wywołać chwilowe wrażenie zaburzenia orientacji. Do momentu aż ponownie ,,złapie się rytm”, fabuła przenosi opowieść daleko w przyszłość. Futurystyczny świat nieco przypominający współczesne realia, pozbawiony jest moralności oraz empatii. Zepsucie towarzyszy ludziom na każdym kroku, a motorem napędowym jest poczucie niesprawiedliwości i wszechobecny gniew.

DLA POSZUKUJĄCYCH AMBITNEJ LITERATURY 

,,Gniew” to bowiem komiks, który szuka źródła jednej z najbardziej niebezpiecznych emocji. Opowiada jak wybudowano na niej cywilizacje, jak powstała Europa i jak – mimo w teorii zwiększonej świadomości, wciąż najwięcej będziemy w stanie zrozumieć dopiero po śmierci.

To przejmujący kawałek literatury, który rodzi wiele pytań i zachęca do refleksji. Poza tym, to absolutnie powalające wizualne dzieło. Mocno kontrastowe kadry nawiązujące do malowideł ze starożytnej Grecji, łączą się z zimnymi oraz prostymi rozkładówkami ilustrującymi przyszłość.

Komiks ,,Gniew” nie jest komiksem dla każdego czytelnika. Zdecydowanie polecam go jednak każdemu powyżej 17 roku życia, kto poszukuje w swoim życiu więcej ambitnej literatury. Doskonała propozycja prezentowa.

Link do strony Wydawnictwa: https://mandioca.pl/katalog/komiksy/gniew

 


Poprzedni wpis
Kury z grubej rury – przedpremierowa recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Kociaki adopciaki – recenzje premierowa
Tags: +100, +17, +18, 2022, Achilles, blog książkowy, gniew, Jakub Jankowski, Javier Olivares, komiks, komiks Gniew, komiksy, komiksy dla dorosłych, komiksy na prezent, książki dla nastolatków, książki o gniewie, Mandioca, mitologia grecka, pięta Achillesa, recenzent komiksów, recenzje książek, Santiago Garcia, wojna, wojna trojańska, wojny, Wydawnictwo Mandioca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja