Wszyscy pytają dlaczego – recenzja książki

Tytuł: Wszyscy pytają dlaczego
Autorka: Eva Susso
Ilustracje: Anna Höglund
Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Jest taki wiek w życiu dziecka, kiedy zaczyna zadawać pytania. Jego zainteresowanie światem rośnie, próbuje ułożyć sobie wiele rzeczy w głowie i co rusz pojawia się jakaś nowa wątpliwość. O ile niektóre z tych pytań są bardzo proste, o tyle wkrótce może zapytać o coś, na co nikt jeszcze nie znalazł dobrej odpowiedzi.

Książki dla wymagających

W niezwykłej książce Wydawnictwa Zakamarki ,,Wszyscy pytają dlaczego” pojawiają się właśnie te pytania, określane mianem bardziej skomplikowanych. Z pomocą w odnalezieniu na nie odpowiedzi przychodzą jednak słynni filozofowie potężnego kalibru, których ważne cytaty uzupełniają… monologi oraz spostrzeżenia dzieci.

Autorką książki jest Eva Susso, którą możecie kojarzyć z trylogii ,,Sto porad”:

Z kolei niezwykle oraz na długo zapadające w pamięci ilustracje to dzieło Anny Hoglund, której nazwisko kojarzone jest z wybitnymi:

Wszyscy pytają dlaczego

W tej dużej formatem, nowej książce każdy dziecięcy bohater otrzymał dla siebie jedną rozkładówkę. Znajduje się na niej portret oraz osobisty tekst dotyczący fragmentu życia. Może to być refleksja zrodzona na skutek nagłej myśli, takiej jak: dlaczego urodziliśmy się w danym miejscu, dlaczego czasami uczucia do rodzeństwa nie są takie, jak byśmy tego chcieli lub kim będziemy w przyszłości.

Innym razem treść dziecięcego monologu dotyczy bierzących wydarzeń – istoty zła, nieuchronności śmierci lub przejmującego smutku i samotności. Bez względu jednak na której z tych rozkładówek byśmy się nie zatrzymali, każda jest jakimś kołem napędowym myśli. Motywuje do zatrzymania się oraz refleksji. Poszerza horyzonty i sprawia, że sięgamy głębiej – bez względu na to czy mamy 9 czy 90 lat.

Filozofia w literaturze dziecięcej

We ,,Wszyscy pytają dlaczego” filozofów przedstawiono jako przedziwne hybrydy – pół ludzi, pół zwierząt, które mimochodem pojawiają się na ilustracjach, wygłaszając swoje kwestie. Są jednocześnie częścią krajobrazu i dorosłymi, próbującymi wpasować się w otoczenie. 

Na końcu książki znalazły się też ich krótkie biogramy, pozwalające lepiej poznać sylwetki wybranych osób. Muszę przyznać, że wybory tych filozofów są bardzo ciekawe – to myśliciele wymagający nawet dla dorosłych. Ciekawie widzieć ich w książce dla dzieci.

Jestem pewna, że ,,Wszyscy pytają dlaczego” będzie doskonałym uzupełnieniem biblioteczki świadomych rodziców. Nie jest to lektura lekka. Należy o niej dyskutować, poddawać w wątpliwość i zostawiać sobie czas na refleksje. Być może dzięki tej książce wiele dzieci zainteresuje się filozofią – a już na pewno zapragnie poszukiwać odpowiedzi na własne, nieproste pytanie.

Polecam ją odbiorcom powyżej 9 roku życia. Pomoże zastanowić się m.in. nad: śmiercią kogoś bliskiego, tożsamością, świadomością siebie samego, złem, emocjami, smutkiem, samotnością, bogiem oraz jego istnieniem, równością.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.zakamarki.pl/produkt/wszyscy-pytaja-dlaczego/


Poprzedni wpis
Klask – recenzja doskonałej gry imprezowej
Następny wpis
Brzuch Alicji, czyli kupa prawdy o trawieniu – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +9, 2022, Agnieszka Stróżyk, Anna Höglund, blog książkowy, bóg, dobro, emocje, Eva Susso, filozof, filozofia, filozofowie, książka artystyczna, książki dla dzieci, książki filozoficzne dla dzieci, książki motywujące do myślenia dla dzieci, myślenie, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, śmierć, świadomość, trudne pytania, trudne tematy, Wszyscy pytają dlaczego, Wydawnictwo Zakamarki, Zakamarki, zło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja