➜ Tytuł: Wszyscy pytają dlaczego
➜ Autorka: Eva Susso
➜ Ilustracje: Anna Höglund
➜ Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
➜ Wydawnictwo: Zakamarki
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: wybitna
Jest taki wiek w życiu dziecka, kiedy zaczyna zadawać pytania. Jego zainteresowanie światem rośnie, próbuje ułożyć sobie wiele rzeczy w głowie i co rusz pojawia się jakaś nowa wątpliwość. O ile niektóre z tych pytań są bardzo proste, o tyle wkrótce może zapytać o coś, na co nikt jeszcze nie znalazł dobrej odpowiedzi.
Książki dla wymagających
W niezwykłej książce Wydawnictwa Zakamarki ,,Wszyscy pytają dlaczego” pojawiają się właśnie te pytania, określane mianem bardziej skomplikowanych. Z pomocą w odnalezieniu na nie odpowiedzi przychodzą jednak słynni filozofowie potężnego kalibru, których ważne cytaty uzupełniają… monologi oraz spostrzeżenia dzieci.
Autorką książki jest Eva Susso, którą możecie kojarzyć z trylogii ,,Sto porad”:
Z kolei niezwykle oraz na długo zapadające w pamięci ilustracje to dzieło Anny Hoglund, której nazwisko kojarzone jest z wybitnymi:
- Czy umiesz gwizdać, Joanno?,
- O tym można rozmawiać tylko z królikami,
- Chłopiec, dziewczynka i mur,
- Misia i Kostek.
Wszyscy pytają dlaczego
W tej dużej formatem, nowej książce każdy dziecięcy bohater otrzymał dla siebie jedną rozkładówkę. Znajduje się na niej portret oraz osobisty tekst dotyczący fragmentu życia. Może to być refleksja zrodzona na skutek nagłej myśli, takiej jak: dlaczego urodziliśmy się w danym miejscu, dlaczego czasami uczucia do rodzeństwa nie są takie, jak byśmy tego chcieli lub kim będziemy w przyszłości.
Innym razem treść dziecięcego monologu dotyczy bierzących wydarzeń – istoty zła, nieuchronności śmierci lub przejmującego smutku i samotności. Bez względu jednak na której z tych rozkładówek byśmy się nie zatrzymali, każda jest jakimś kołem napędowym myśli. Motywuje do zatrzymania się oraz refleksji. Poszerza horyzonty i sprawia, że sięgamy głębiej – bez względu na to czy mamy 9 czy 90 lat.
Filozofia w literaturze dziecięcej
We ,,Wszyscy pytają dlaczego” filozofów przedstawiono jako przedziwne hybrydy – pół ludzi, pół zwierząt, które mimochodem pojawiają się na ilustracjach, wygłaszając swoje kwestie. Są jednocześnie częścią krajobrazu i dorosłymi, próbującymi wpasować się w otoczenie.
Na końcu książki znalazły się też ich krótkie biogramy, pozwalające lepiej poznać sylwetki wybranych osób. Muszę przyznać, że wybory tych filozofów są bardzo ciekawe – to myśliciele wymagający nawet dla dorosłych. Ciekawie widzieć ich w książce dla dzieci.
Jestem pewna, że ,,Wszyscy pytają dlaczego” będzie doskonałym uzupełnieniem biblioteczki świadomych rodziców. Nie jest to lektura lekka. Należy o niej dyskutować, poddawać w wątpliwość i zostawiać sobie czas na refleksje. Być może dzięki tej książce wiele dzieci zainteresuje się filozofią – a już na pewno zapragnie poszukiwać odpowiedzi na własne, nieproste pytanie.
Polecam ją odbiorcom powyżej 9 roku życia. Pomoże zastanowić się m.in. nad: śmiercią kogoś bliskiego, tożsamością, świadomością siebie samego, złem, emocjami, smutkiem, samotnością, bogiem oraz jego istnieniem, równością.
Link do strony Wydawnictwa: https://www.zakamarki.pl/produkt/wszyscy-pytaja-dlaczego/