Wszyscy świętują – recenzja

Tytuł: Wszyscy świętują

Autor: Joanna Rzyska

Ilustracje: Agata Dudek, Małgorzata Nowak

Wydawnictwo: Druganoga

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Podobno każdy dzień jest dobry, żeby świętować. Na całym świecie jest masa rozmaitych wydarzeń, których celem jest upamiętniać coś ważnego. Każdy kraj ma swoje sztandarowe święta, które w takiej postaci nie występują nigdzie indziej. Podążając tym tropem, chciałam polecić niezwykłą książkę, która czytelników w różnym wieku zabiera w podróż celebrującą rozmaite kultury, ważną historię czy po prostu życie.

 

,,Wszyscy świętują” to projekt trzech zdolnych kobiet – Joanny Rzyskiej, Agaty Dudek oraz Małgorzaty Nowak (te dwie ostatnie panie były odpowiedzialne także za opracowanie graficzne i ilustracje w ,,Woda czy ,,Wiatr Wydawnictwa Muchomor, ,,Nolens volens, czyli chcąc nie chcąc. Prawie 100 sentencji łacińskich i kilka greckich Wydawnictwa Druganoga czy ,,Archistoria. Opowieść o architekturze także Wydawnictwa Muchomor).

 

 

 

W ostatniej nowości proponuje się tam wyprawę dookoła świata. Będziemy podróżować przez tradycje oraz obrzędy, które ukazane są w tej książce jako pewna opoka normalności. To właśnie wybrane przyzwyczajenia oraz powtarzalność, dają nam poczucie bezpieczeństwa. Coroczne święta to coś na co czekamy, ale i okazja do spędzenia czasu w gronie bliskich i znajomych.

 

W ,,Wszyscy świętują” zabiera się nas np. na karnawał w Wenecji, Dzień Świętego Patryka w Irlandii, Święto Kwitnącym Wiśni Hanami w Japonii czy Święto Szałasów Sukot w Izraelu. Łącznie odwiedzimy 24 miejsca w różnych zakątkach Ziemi. Niektóre z wydarzeń będą nam znane już wcześniej, a inne to… zupełna egzotyka!

Czytając na przykład o ,,locie anioła” w Wenecji, czyli dziewczynie w pięknym stroju motyla, przypiętej na linach między budynkami nad Placem Świętego Marka pomyślałam, że to szaleństwo. Ale kiedy zainspirowana treścią książki, znalazłam wideo z tego wydarzenia, nawet trochę się wzruszyłam.

 

Wiele z opisywanych w ,,Wszyscy świętują” obrzędów czy wydarzeń może być z punktu widzenia osoby takiej jak ja nieco absurdalna. Ale czytając o naszym Śmigus-Dyngus (bo i o nim autorki pomyślały) pomyślałam, że dla ludzi z innych krajów też przecież mógłby on wydawać się zupełnie szalony! 

 

I właśnie to jest najpiękniejsze w tej książce – z jednej strony pokazuje nam ona różnorodność i wielobarwność naszego świata, a z drugiej uświadamia jak wszyscy jesteśmy do siebie podobni. Lubimy tradycje, które obchodzone są od setek lat i inspirujemy się nimi oraz na ich samą myśl czujemy radość.

 

 

 

,,Wszyscy świętują” to książka niezwykle ciekawa, barwna, ale i emanująca pozytywną energią. Przy okazji robi szybką powtórkę z geografii oraz zachęca do podróżowania – chociażby za pośrednictwem tzw. e-travelingu.

 

Polecam ją wszystkim dzieciom powyżej 8 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://druganoga.com/sklep/881_wszyscy-swietuja

 

 

Poprzedni wpis
W grudniu po południu, czyli trochę inny kalendarz adwentowy – recenzja
Następny wpis
Święta u Zuzi – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +8, +9, 2021, Agata Dudek, Druganoga, Dzień Świętego Patryka, Festiwal Róż, festiwal w Wenecji, Hanami, Joanna Rzyska, książki dla dzieci, książki na prezent dla dzieci, Małgorzata Nowak, recenzent książek, recenzje książek, święta z różnych krajów, Święto Zmarłych, Wenecja, Wszyscy świętują

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja