Julia – nowa seria od Wydawnictwa Wilga

Tytuły: ,,Julia siada”, ,,Julia je wszystko”

Seria: Julia

Tekst i ilustracje: Eva Eriksson, Lisa Moroni

Tłumaczenie: Ewelina Węgrzyn

Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla najmłodszych 

Ocena ogólna: ma dużo zalet

 

 

Recenzja:

Dzieci uwielbiają eksperymentować! Kiedy uczą się nowych rzeczy, zawsze sprawdzają na jak dużo mogą sobie pozwolić. 

Seria o Julii – małej i rezolutnej dziewczynce, która robi wiele rzeczy pierwszy raz, może przypomnieć niektórym rodzicom ich własne dzieci, które dopiero odkrywają otaczającą je rzeczywistość.

 

Autorkami dwóch książek o których dzisiaj opowiem jest Eva Eriksson oraz Lisa Moroni. Tę pierwszą artystkę możecie kojarzyć przede wszystkim z ilustracji. Zobrazowała mnóstwo pięknych pozycji, np. ,,Rycerze i smoki, ,,Księżniczki i smokiczy ,,Jak tata pokazał mi wszechświat.

Lisa Moroni także zajmuje się przede wszystkim ilustracją książek dziecięcych, jednak większość jej publikacji to koprodukcja z Evą Eriksson. 

 

 

 

,,Julia je wszystko” oraz ,,Julia siada” to nowości, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Wilga. Jest to początek dość rozbudowanej serii.

W każdej książce powtarza się dwójka tych samych bohaterów – tytułowa Julia oraz jej pies Soda. W ,,Julia siada” poznajemy także tatę dziewczynki, a w ,,Julia je wszystko” – babcię. 

 

Trzeba przyznać, że mała aparatka prezentuje się na ilustracjach niezwykle rozkosznie! Pierwsze wrażenie jest jednak nieco mylące, bo w rzeczywistości Julia to żywiołowa dziewczynka, która wymaga ciągłej opieki i nadzoru dorosłych (w przeciwnym razie mogłaby zrobić sobie lub np. Sodzie krzywdę). 

 

 

 

 

Jak zachowują się w tych książkach dorośli? W ,,Julia je wszystko” babcia dziewczynki najpierw udaje, że je piasek, a później woła do Julki, że – tego nie wolno, tamtego nie można i zajęczych bobków też się nie je. Chowa przed dzieckiem cukierki, a po objedzie proponuje jej ogromną porcję lodów. 

 

To zdecydowanie mniej udana książka z tego duetu. Brakuje w niej choć zarysowanych konsekwencji. Za dużo słychać w niej zakazów, które tak małemu dziecku mogą wydawać się abstrakcyjne. 

 

,,Julia siada” to książeczka dużo przyjemniejsza. W tym przypadku z dość prozaicznej czynności jaką jest siedzenie, uczyniono swego rodzaju eksperyment. Julia testuje na czym można, a na czym nie można siedzieć. Łamiąc malutkie krzesełko, przekonuje się, że powinna wybierać bardziej masywne siedziska. Okazuje się, że piłka oraz co więcej – pies, także nie nadają się do siedzenia. 

Będąc na spacerze z tatą odkrywa kolejną rzecz – jest coś znaczcie ciekawszego niż siedzenie!

 

 

 

 

,,Julia” to seria zdecydowanie z potencjałem już dla najmłodszych słuchaczy od 1. roku życia. Jedna z dwóch wydanych książek będzie wymagała obszerniejszego komentarza rodziców, druga jest bardziej złożona i ma niespodziewany twist na koniec!

 

Warto wypróbować choć jedną, żeby przekonać się jak spodoba się naszym dobrze rokującym czytelnikom!

Linki do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/julia-siada-lisa-moroni-sku47408ef4d904ba1839b6.html , https://www.gwfoksal.pl/julia-je-wszystko-lisa-moroni-sku25ea730d89317d8ccf38.html

 

 

 

Poprzedni wpis
Detektyw. Kryminalna gra planszowa – recenzja
Następny wpis
Literkowa książka – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja