45 puknięć w głowę – recenzja

Tytuł: ,,45 puknięć w głowę”

Autor: Grzegorz Kasdepke

Ilustracje: Tomek Kozłowski

Wydawnictwo: Agora, Tamaryn

Rok wydania: 2015

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Czytając, nie tylko trenujemy wyobraźnię i miło spędzamy czas. Książki niewątpliwe wzbogacają słownictwo. Im więcej przeczytanych pozycji za nami, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie nam łatwiej się wysławiać i rozwiązywać krzyżówki.

 

Kiedy jednak ktoś pisze książkę tylko o ważnych słowach, musi mieć na nią naprawdę dobry pomysł. W przeciwnym razie można pomyśleć, że ma się do czynienia z mocno wybrakowanym słownikiem.

 

Grzegorz Kasdepke w ,,45 puknięciach w głowę” wykazał się fenomenalną wręcz kreatywnością. Szczerze mówiąc, pierwszy raz spotkałam się z takim podejściem do książki i skłamałabym, gdybym napisała, że nie jestem zachwycona.

 

 

 

 

Autor za pomocą niebywałego humoru zebrał w całość 45 gatunków literackich, gdzie każdy reprezentuje inne pojęcie. Jeśli jesteście ciekawi w jaki sposób udało mu się słowo ,,ingerencja” przedstawić w formie instrukcji obsługi, albo ,,doświadczenie” wytłumaczyć czytelnikowi za sprawą horroru, koniecznie powinniście zajrzeć do tej książki. Oprócz tych wyżej wymienionych, autor pokusił się również o zapis ,,arogancji” jako listu gończego, zamknął ,,sarkazm” w humoresce czy ,,paradoks” w zapisce.

 

,,45 puknięć w głowę” to zebrane pojęcia, które mają znaczenie w powszechnym użytku. Są tam słowa ważne ze względu na nasze relacje z innymi, jak chociażby przyjaźń, wierność, wrażliwość czy po prostu emocje. Są pojęcia związane z siłą charakteru, jak asertywność, stanowczość, konsekwencja. Są różnego rodzaju rzeczowniki opisujące typy osobowości czy słowa związane z kreatywnością.

 

 

 

 

Autor radzi nomen omen we wstępie, żeby czytać tę książkę wspólnie z dorosłymi. Nie jestem pewna czy to wymóg obowiązkowy, ale na pewno radość z odkrywanych historii będzie znacznie większa.

 

Pisząc o ,,45 puknięciach w głowę” nie sposób nie wspomnieć o ilustracjach i ogólnie, całej oprawie graficznej. Tomek Kozłowski, który jest za nią odpowiedzialny spisał się na medal! Książka jest bardzo graficzna, z przewagą bieli, czerni i żółci. Jest w niej dużo geometrycznych kształtów. Doskonale uzupełnia tekst i podbija humorystyczny ton książki, ale zdecydowanie podkreśla także, że to pozycja nie tylko dla całkiem małych, ale i dla tych trochę starszych.

 

 

 

 

Polecam tę pozycję przede wszystkim dzieciom od 7-ego roku życia. Będzie ciekawym źródłem wiedzy i wspaniałą formą rozrywki. To pięknie wydana pozycja, która dla dobra ogółu, powinna zagościć na półce w każdym domu.

 

Link do strony wydawnictwa: https://kulturalnysklep.pl/ksiazka/45-pukniec-w-glowe-grzegorz-kasdepke-45p

 

 

Poprzedni wpis
Moje dwa kółka – recenzja
Następny wpis
Chłopiec, balonik i miś – recenzja premierowa
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

3 Komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja