Historia naturalna smoków – recenzja

 

 

 

Tytuł: ,,Historia naturalna smoków. Pamiętnik Lady Trent

Autor: Marie Brennan

Ilustracje: Todd Lockwood

Tłumaczenie: Dorota Żywno

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2017

Objętość: prawie jak encyklopedia! 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Smoki nie słyną ze zbyt dobrej opinii na swój temat. Kojarzą się z nieujarzmionymi bestiami, mającymi własny punkt widzenia, najczęściej zupełnie niepokrywający się z tym ludzkim.

 

Dzisiaj jednak z nieukrywaną ulgą patrzymy w niebo, wiedząc, że szanse na to, aby coś do nas przyleciało i porwało nas w górę, są raczej marne. Smoki umieszczamy w kategorii zwierząt prehistorycznych, prawie jak dinozaury. Jedyna różnica polega na tym, że na te drugie mamy dowody naukowe, a na te pierwsze tylko legendy.

 

,,Historia naturalna smoków” to powieść niezwykła, bo traktująca temat tych istot zupełnie odmiennie, niż do tej pory. Jej bohaterką jest nastoletnia dziewczyna Lady Trent, która w narracji pierwszoosobowej przytacza najważniejsze fragmenty swojego życia.

 

 

 

 

Obecnie jest już starą kobietą, która dorastała w splendorze ludzi wyższych sfer. Akcja toczy się w czasach epoki wiktoriańskiej. Wiele rzeczy, które teraz wydaje się nam naturalne, wówczas było na granicy skandalu i oburzenia.

Izabela Trent wyprzedza jednak swoją epokę. Nie podoba jej się rola pani domu, zajmującej się wyłącznie organizacją przyjęć. Dzielenie się plotkami ze znajomymi kobietami napawa ją obrzydzeniem, ale przede wszystkim bardzo nudzi.

 

Główna bohaterka pasjonuje się smokami. W jej czasach niewiele jednak o nich wiadomo. Żyją głównie w odległych krainach i dla ludzi są tak samo interesujące jak niedźwiedzie czy wilki. Większość ma je za szkodniki, niektórzy starają się je ujarzmić. Izabela ma jednak wyższe aspiracje. Chce je zbadać. Zastanawia się w jaki sposób latają, dlaczego nie spadają przy takiej masie ciała. Jakie są ich zwyczaje oraz dlaczego nagle stały się agresywne względem ludzi.

 

,,Historia naturalna smoków” to fantastyczna książka o kobiecie, która nie bała się ryzykować. Może czasami była zbyt lekkomyślna w swoich decyzjach, do czego często się przyznawała. Miała jednak cel do którego nie zwlekała dążyć.

 

Izabela Trent to bohaterka, którą współczesne nastolatki powinny starać się naśladować (choć o tym, że była fikcyjna, raczej nie trzeba wspominać). Ona wiedziała czego chce. Potrafiła wymagać od życia i życie, dało jej to o czym marzyła.

 

 

 

 

 

Oczywiście nie obyło się bez trudnych chwil, wręcz dramatycznych. Spotkania ze smokami są bardzo emocjonujące i równie dobrze opisane. Czytelnik ma wrażenie, że jest zaangażowany w akcję, dlatego to prawie 400 stronicowe dzieło czyta się jednym tchem.

 

Książka uzupełniona jest także o ilustracje, które stylizowane są na szkice bohaterki. ,,Historia naturalna smoków” została podzielona na 4 części, które oddzielają swego rodzaju etapy w życiu Izabeli.

 

Bardzo polecam ją dla młodzieży powyżej 15-ego roku życia oraz także dla dorosłych. Pozwólcie sobie na chwilę odpłynąć w świat fantazji, popartych jednak bardzo solidnymi argumentami naukowymi.

 

Link do strony wydawnictwa: https://sklep.zysk.com.pl/historia-naturalna-smokow.html

 

Poprzedni wpis
Tru – recenzja
Następny wpis
Ta-da! – recenzja
Tags: +100, +15, +16, +17, +18, 2017, Dorota Żywno, epoka wiktoriańska, Historia naturalna smoków, Historia naturalna smoków. Pamiętnik Lady Trent, Izabela Trent, książki dla nastolatek, książki dla nastolatków, książki o smokach, Marie Brennan, narracja pierwszoosobowa, nauka, pamiętnik, pamiętniki, recenzje książkowe, smocze historie, smok, smoki, Todd Lockwood, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Zysk i S-ka

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja