Jaś i Janeczka 3 – recenzja

Tytuł: ,,Jaś i Janeczka 3”

Autor: Annie M.G. Schmidt

Ilustracje: Fiep Westendorp

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2018

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla najmłodszych

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Kilka dni temu na półki w księgarniach trafiła najświeższa nowość od wydawnictwa Dwie Siostry. Została wydana trzecia część serii książek o ,,Jasiu i Janeczce” Annie M.G. Schmidt. To absolutna klasyka literatury dziecięcej!

 

 

 

Bajeczki są krótkie. Zostały pomyślane w ten sposób, żeby nie znudzić słuchacza. W zależności od tego jak długo maluch potrafi pozostać w skupieniu, tyle może trwać seans z książeczką.

Poza tym bajki napisano prostym i zrozumiałym dla każdego językiem. Zdania są krótkie i pozbawione ozdobników.

Zostały ubarwione świetnymi, kontrastowymi ilustracjami Fiep Westendorp, które pozostają niezmienne od początków wydania pierwowzoru w języku holenderskim o tytule ,,Jip en Janneke”.

 

,,Jaś i Janeczka” to zbiór bajek o 5-letnim duecie przyjaciół, któremu nie brak pomysłów na kreatywne spędzanie czasu. W większości jednak ich świat nie różni się niczym od tego znanego naszym dzieciom.

 

Niektóre sytuacje wyglądają jak żywcem wyjęte z realnych wydarzeń. Daleko im do utopijnego obrazu świata. Przyjaciele nie zawsze się ze sobą zgadzają. Czasami ktoś się pogniewa, czasami jest komuś smutno lub ktoś jest zły. To bardzo ważne, że ta seria jest tak bliska rzeczywistości. Pozwala to pokazać jak bohaterowie reagują na trudne sytuacje i jak sobie z nimi radzą. W ten sposób dzieci uczą się, że z każdego położenia jest jakieś wyjście.

 

 

 

 

Jaś i Janeczka mają różne przygody, ale zawsze w chwili, kiedy nie są czegoś pewni, albo mają jakąś zagwozdkę wiedzą, że mama czeka na nich z dobrą radą. Ona jest osobą, która zawsze znajdzie rozwiązanie i może ich wesprzeć.

Daje to dzieciom poczucie, że w chwili jakiegoś kłopotu powinni zwrócić się do rodzica, bo on może ten kłopot pomóc im rozwiązać.

 

Autorka wielokrotnie zwraca się z różnymi pytaniami wprost do słuchacza, prowokując tym samym początek rozmowy o danym zagadnieniu. Dzięki temu dzieci mogą zaangażować się w dyskusję z rodzicami i wynieść jeszcze więcej dobrego, z tego co przeczytały przed chwilą.

 

W trzeciej części serii przeczytacie na przykład o ucieczce Lali (ulubionej lalki Janeczki), o tym dlaczego kot Zuzia ma zakaz wstępu do namiotu oraz gdzie Jaś zgubił prezent urodzinowy Janeczki.

 

Poza tym trzecia część serii to cała masa zabawnych anegdot, przyjemnego humoru, który rozbawi równolatki do łez oraz doskonale pozwoli się im utożsamić z bohaterami. Z łatwością odnajdą siebie w niektórych sytuacjach, a być może nawet zostaną zachęceni do znalezienia wspólnego języka w zabawie z rówieśnikami.

 

 

 

 

Wydawnictwo obiecuje, że kolejna, czwarta część będzie dostępna już w maju! Ja już nie mogę się jej doczekać 🙂

Link do strony z najnowszą częścią: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/zapowiedzi/prod-jas_i_janeczka_3.html

 

Link do pierwszej części: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/katalog/serie/jas_i_janeczka/prod-jas_i_janeczka_1.html

Link do drugiej części: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-jas_i_janeczka_2.html

 

 

Poprzedni wpis
Nowość: Układanki Malucha
Następny wpis
Sznurówka, ptak i ja – recenzja
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, Annie M.G. Schmidt, dla dzieci, Dwie Siostry, Fiep Westendorp, Het Parool, Jaś i Janeczka, Jaś i Janeczka 3, Julek i Julka, książka dla dzieci, książki dla dzieci, literatura dziecięca, recenzja książek dla dzieci, recenzja książkowa, recenzje książkowe, Wydawnictwo Dwie Siostry

5 komentarzy. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja