Opowieści makabryczne – recenzja komiksu dla dorosłych

Tytuł: Opowieści makabryczne
Seria: Mistrzowie komiksu europejskiego
Scenariusz: Joan Boix
Rysunki: Joan Boix
Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Wydawnictwo: Mandioca
Rok wydania: 2024

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Potrzebujecie od czasu do czasu poczuć na plecach kontrolowany dreszcz niepokoju? Lubicie się zagłębić w ludzką psychikę i poddać strachowi, który podsuwają mistrzowie grozy?

Opowieści makabryczne

Nie minęło 9 miesięcy, kiedy polecałam w jednej z recenzji Opowieści grozy Dino Battagli. Kontynuując tę niezwykle przyjemną, choć wywołującą gęsią skórkę serię, mam dzisiaj kolejny album – niewykluczone, że jeszcze lepszy od poprzedniego.

Opowieści makabryczne to zbiór komiksów Joana Boix. Pełne imię artysty brzmi Juan Boix Sola Segales i należy do hiszpańskiego (a właściwie katalońskiego) twórcy, który ma na swoim koncie pracę m.in. nad Marvel Comics czy Penthouse Comix.

Największe nazwiska w świecie grozy i horroru

W Opowieściach makabrycznych znalazło się dwadzieścia narysowanych oraz opowiedzianych przez niego historii. Zostały one starannie wyselekcjonowane w ramach cyklu Mistrzowie europejskiego komiksu, m.in. z opowiadań publikowanych w magazynach ,,Creepy”, ,,Cimoc|” i ,,Rambla” w latach 80-tych.

Tom zawiera najbardziej znaczące nazwiska w świecie twórczości grozy oraz horroru – H.P. Lovercraft, Hudson Irish, Edgar Allan Poe, Franz Kafka, Arthur Conan Doyle. Juan Boix wziął na warsztat niektóre z kultowych tekstów i przekazał czytelnikom w swojej wizualno-narracyjnej interpretacji. Ale to nie wszystko. W Opowieściach makabrycznych znalazły się również jego w pełni autorskie historie.

Mroczny obraz ponadczasowych opowieści

Niezwykły jest sposób, w którym Boix podchodzi do ukazania każdej z fabuł. Częściowo widać w nich również inspiracje największymi twórcami kina grozy, takimi jak Alfred Hitchcock, Tobe Hooper czy John Carpenter. Zatrzymane w nieruchomych kadrach postacie zadziwiają ekspresją.

Niepokojące, zaskakujące, obrzydliwe – każdemu z opowiadań towarzyszy pakiet wielu emocji, które mają jednak finał w jakiejś pogłębionej tematyce. W niemal każdej z tych historii fabuła krąży wokół potrzeby wymierzania sprawiedliwości, strachu, zachłanności czy zagubieniu się we własnych, niewiele znaczących potrzebach.

Opowieści makabryczne będą zatem świetną, satysfakcjonującą lekturą dla entuzjastów gatunku. Dzięki nim, kultowe historie dostaną nowe życie i będzie można do nich powracać w bezwzględnie intrygującej, komiksowej formie.

Polecam ten zbiór tylko dorosłym odbiorcom.

Link do strony wydawnictwa: https://mandioca.pl/pl/p/Opowiesci-makabryczne/936


Poprzedni wpis
Myszka Miki. Straszna wyspa – recenzja komiksu
Następny wpis
Atlas dinozaurów. Podróż do prehistorycznego świata – recenzja
Tags: +100, +18, 2024, Allan Poe, Arthur Conan Doyle, Edgar Allan Poe, Franz Kafka, H.P. Lovercraft, Horror, horror w komiksie, Hudson Irish, Jakub Jankowski, Joan Boix, klasyka gatunku, komiksy, komiksy dla dorosłych, Lovercraft, Mandioca, Mistrzowie komiksu europejskiego, Opowieści grozy, Opowieści makabryczne, recenzent książek, recenzje komiksów, recenzje książek, Wydawnictwo Mandioca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja