Brom 2 – recenzja komiksu

Tytuł: Brom 2

Seria: Brom

Scenariusz: Unka Odya

Rysunki: Unka Odya

Wydawnictwo: 23

Rok wydania: 2021

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

  

Recenzja:

Jak dobrze było powrócić do świata już młodych dorosłych – tytułowego Broma oraz jego kuzynki Marii, którzy choć mieszkają w Polsce, mają zupełnie inną perspektywę na rzeczywistość. 

 

Ostatnio nakładem Wydawnictwa 23 ukazała się druga część komiksu Unki Odya, którą uwielbiam za fascynację kryptozoologią i umiejętne, naturalne wplatanie jej w opowieść. W pierwszym tomie ,,Broma(kliknijcie w tytuł, żeby przenieść się do recenzji), poznajemy nieśmiałego nastolatka, który dopiero zaczyna odkrywać świat pełen strzyg czy wilkołaków.

 

W najnowszej części, ,,Brom 2” wiele się zmienia. Główni bohaterowie dorastają, Bronisław ciężko przechodzi rozstanie z Bułką i szybko wplątuje się w nowy, bardzo nietypowy związek.

 

 

 

Przede wszystkim jednak nowy tom to kolejne ekscytujące spotkania z istotami fantastycznymi. Mamy kontynuację wątku z Erykiem – przyjacielem Broma (kto czytał pierwszy tom, z pewnością jest ciekawy jak potoczyły się jego losy), poznajemy babcię głównego bohatera, która okazuje się bardzo ważną personą w świecie wiedźm czy powracamy na chwilę do tematu Bułki, która pojawia się w tej części epizodycznie.

 

,,Brom 2” to także okazja do poznania stworzenia zwanego Biskupem Morskim. Według Wikipedii taka postać rzeczywiście była widziana w na początku XVI wieku na wybrzeżu bałtyckim. Unka Odya swoją wersję nieco podrasowała, co uważam akurat za duży atut! 

 

Podobny zabieg wydarzył się w związku ze strzygą. Nie będę jednak zdradzać zbyt wiele, żeby nie psuć zabawy. Ta z kolei (zabawa) zapowiada się naprawdę fantastycznie. O ile bardzo optymistycznie wypowiadałam się o pierwszej części serii, tutaj jest jeszcze lepiej. Autorka bardziej swobodnie porusza się między wątkami, wydaje się być pewniejsza swoich postaci. Być może dlatego, że nastolatkowie stali się dorosły i same ich motywacje są bliższe scenarzystce. 

 

 

 

Bronisław z każdą częścią jest coraz bliższy czytelnikom. Świat, w którym funkcjonują bohaterowie nawiązuje oczywiście do mitologii słowiańskiej, ale poza tą kwestią jest tym, co sami możemy zobaczyć za oknem. Takie połączenie udaje się uzyskać Unce w niezwykle naturalny sposób. ,,Broma” po prostu się czuje, zanurza w tym uniwersum i wcale nie ma się ochoty go opuszczać.

 

Czekam z ogromną ciekawością na kontynuację. Mam nadzieję, że Wydawnictwo 23 wraz z autorką zaskoczą nas szybką datą premiery trzeciego tomu.

 

Polecam ,,Broma 2” wszystkim powyżej 16 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: http://wydawnictwo23.pl/katalog/

 

 

 

Poprzedni wpis
Zgaduj, rozwiązuj, wydostań się – recenzja nowej serii i patronatu!
Następny wpis
Brud. Cuchnąca historia higieny – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja