Zgaduj, rozwiązuj, wydostań się – recenzja nowej serii i patronatu!

 

Tytuły: Zaginiona wyspa skarbów. Zgaduj, rozwiązuj, wydostań się, Klątwa faraona. Zgaduj, rozwiązuj, wydostań się

Seria: Escape Book. Zgaduj, rozwiązuj, wydostań się

Tekst: Tecnoscienza

Ilustracje: Clarissa Corradin

Tłumaczenie: Ewa Dratwa, Małgorzata Maruszkin

Wydawnictwo: Bookolika

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Escape Roomy cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. Nic dziwnego – zagadki nas inspirują, a jeszcze bardziej od ich rozwiązywania lubimy być w samym centrum wydarzeń i czuć się niczym bohaterowie sensacyjno-przygodowej książki (lub filmu). Z tego też powodu wieszczę duży sukces nowej serii aktywnościowych książek dla dzieci ,,Escape Book. Zgaduj, rozwiązuj, wydostań się”. Bez wychodzenia z domu, można przenieść się w sam środek ekscytujących wydarzeń i przy okazji… nieco rozruszać szare komórki!

 

Często mam kłopot z książkami dla dzieci, oferującymi możliwość rozwiązywania zagadek. Momentami są one po prostu zbyt trudne i zniechęcają czytelników. Tutaj jest inaczej! Zadania przygotowano z myślą dla uczniów pierwszych i średnich klas szkoły podstawowej i rzeczywiście trzymają one ten dobrze wyważony poziom! Dodatkowo, zawierają masę kreatywnych ćwiczeń i zadań, które choć mogą nieco kojarzyć się z tymi lekcyjnymi, to jednak tutaj podane są w fantastycznej, fabularnej odsłonie!

 

 

No właśnie, ponieważ ,,Escape Book” to seria, która umiejętnie łączy zagadki i zadania z opowieścią. Głównymi jej bohaterami jest dwójka równolatków – Mark oraz Fatima. W tym momencie na rynku ukazały się dwa tytuły tego cyklu: ,,Escape Book. Zaginiona wyspa skarbów” oraz ,,Escape Book. Klątwa faraona”. Obie z przyjemnością objęłam swoim patronatem medialnym!

 

 

Na początek zaczniemy nasze zmagania od tajemniczego miejsca, zwanego Zatoką Wraków. Mark i Fatima trafiają na Karaiby do swojej cioci Isabel. Są bardzo podekscytowani, kiedy odwiedza ich szalony staruszek i przestrzega przed miejscem pełnym zatopionych statków piratów! Dzieci nie zastanawiają się długo i postanawiają wyruszyć według wskazówek mężczyzny do Zatoki. Ich działanie okazuje się jednak lekkomyślnie i szybko zostają uwięzieni na wyspie. Na szczęście znajdują dziennik, który podsuwa im wskazówki… pod warunkiem, że zdołają odpowiedzieć na nie w odpowiedniej kolejności! 

 

W czterech obszernych rozdziałach ,,Escape Book. Zaginiona wyspa skarbów” czeka na odbiorców mnóstwo łamigłówek, obliczeń czy zagadek, które muszą rozwiązać. W razie jednak utkwienia w martwym punkcie, na końcu książki umieszczono dział z podpowiedziami. 

Co ciekawe, zarówno w tej jak i poprzedniej części czytelnicy znajdą sporo naklejek potrzebnych do realizacji kolejnych poleceń. Do wycięcia są także przyrządy miernicze oraz bryły sześcienne. 

 

 

 

 

 

,,Escape Book. Zaginiona wyspa skarbów” jest lekturą, która pomoże dzieciom w lepszej orientacji w terenie, mierzeniu kątów, odczytywaniu map czy podążaniu według określonych wskazówek. Nie brakuje w niej także matematyki, logicznego myślenia oraz ćwiczeń na wyobraźnię przestrzenną. 

 

Ta, jak i kolejna książka, dodatkowo ubogacone zostały o wiele kolorowych ilustracji, które kojarzą się raczej z ekscytującą powieścią podróżniczą, a nie z… nauką. A jednak! Tutaj łączy się te dwie wartości i udowadnia jak wspaniale można zdobywać wiedzę podczas zabawy.

Link do strony Wydawnictwa: https://bookolika.pl/pokaz-produkt/zaginiona-wyspa-skarbow-zgaduj-rozwiazuj-wydostan-sie/7

 

 

 

 

Porzućmy jednak na chwilę gorące tropiki i pirackie tajemnice na rzecz… gorących piasków pustyni! W kolejnej przygodzie Mark i Fatima udają się do serca Egiptu, gdzie czekają na nich piramidy, mumie i wielkie posągi sfinksów. Przynajmniej taką mają nadzieję! Początkowo jednak nic się nie dzieje. Spędzają mnóstwo czasu na czekaniu i obserwowaniu archeologów przy, co tu kryć – dość nudnej i żmudnej pracy. 

 

Kiedy już zupełnie tracą nadzieję na jakąś przygodę, Fatima znajduje… tajemniczy naszyjnik! Prowadzi on dzieci do tajemnego przejścia, które jak zwykle bez powiedzenia nikomu, postanawiają poddać się samodzielnej eksploracji. 

 

Czym to się skończy, już pewnie wiecie – Mark i Fatima wpadają w pułapkę. Muszą teraz naprawdę się postarać, żeby wydostać się z tej plątaniny podziemnych korytarzy i… pomóc mumi faraona Tutanchamona! 

Na szczęście dawny władca Egiptu pozostawia dzieciom kilka podpowiedzi, które mają naprowadzić je na właściwy trop. 

 

 

 

 

 

W tej części na odbiorców także czeka mnóstwo zagadek, tematycznych wykreślanek (np. taka z hieroglifami), a nawet labirynty czy rozmaite rozsypanki z figur geometrycznych.

Dodatkowo w ,,Escape Book. Klątwa faraona”, żeby uwolnić się z pułapki i szczęśliwie przejść misję, należy na okładkę nakleić niezwykłe kamienie. Zdobywa się je w trakcie całej przygody.

Link do strony Wydawnictwa: https://bookolika.pl/pokaz-produkt/klatwa-faraona-zgaduj-rozwiazuj-wydostan-sie/6

 

Seria ,,Escape Book” gwarantuje świetną zabawę, ale i dzięki motywacji do przejścia wszystkich zadań i poznania dalszych losów bohaterów, zachęca czytelników do rozwiązywania zagadek. 

To duże formatem książki z wieloma urozmaiceniami, które oferują rozrywkę na dłuższą chwilę. Polecam je dzieciom powyżej 8 roku życia.

 

 

 

Poprzedni wpis
Co to jest ten śnieg? – recenzja
Następny wpis
Brom 2 – recenzja komiksu
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja