Życie i czasy Charliego Chan Hock Chye – recenzja komiksu

Tytuł: Życie i czasy Charliego Chan Hock Chye

Scenariusz: Sonny Liew

Rysunki: Sonny Liew

Tłumaczenie: Jacek Żuławnik

Wydawnictwo: Mandioca

Rok wydania: 2021

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

  

Recenzja:

Historia każdego kraju to źródło wielkich przywódców, ryzykownych decyzji, wojen, pokojowych paktów, ale także wielu indywidualnych doświadczeń, które inspirują i zmuszają do refleksji.

 

Wraz z najnowszym komiksem od Wydawnictwa Mandioca ,,Życie i czasy Charliego Chan Hock Chye” wyruszamy w szalenie interesującą podróż do Singapuru – obecnie jednego z najbogatszych krajów na świecie. Obserwując proces dojrzewania komiksowego, fikcyjnego artysty, jesteśmy rzucani także w wir zmian politycznych i ekonomicznych minionych dziesięcioleci.

 

 

 

Autorem tego niezwykłego dzieła jest Sonny Liew – malezyjski twórca komiksowy mieszkający w Singapurze. Łączy on gatunek reportażu z retrospekcjami, przedrukami, mieszaniną stylów oraz świadectwami ważnych wydarzeń politycznych oraz społecznych. Nawet sam tytuł nie pozostaje bez znaczenia. Nawiązanie do ,,Życie i czasy Sknerusa McKwacza” jest także znaczące, ze względu na niewątpliwy ślad amerykańskich komiksów w twórczości samego autora.

 

(Archiwum prywatne, moja wizyta w kraju Charliego Chan Hock Chye, 2017 rok)

 

Omawiana tutaj pozycja opowiada o życiu i twórczości jednego z najsłynniejszych (nieistniejących) singapurskich rysowników, umieszczając go w samym sercu znaczących dla tego kraju wydarzeń. Nie może być jednak inaczej, ponieważ sam tytułowy Charlie Chan Hock Chye jest wykreowany na twórcę głęboko zaangażowanego. Obserwując zmieniającą się rzeczywistość, cały swój bagaż emocjonalny przenosi do komiksowych fabuł. Pod przykrywką nieznacznie zmienionych nazwisk, superbohaterów, robotów lub zwierząt fabuła opowiada o tym, co mogło być dla niego istotne.

 

W ,,Życiu i czasach” znajdziemy mnóstwo oryginalnych opowieści. Historie w różnym stylu i z różnymi bohaterami, które tworzą swego rodzaju powieść szkatułkową. Okładki z rozmaitych albumów, paski komiksowe oraz makiety. Wszystko jednak w porządku chronologicznym, otoczone fabułą, którą prowadzi dla nas Sonny Liew. Rysuje on przed czytelnikami obraz wielkiego, ale niedocenionego człowieka. Osoby pełnej ideałów, talentu i niebywałej wrażliwości. Przez dziesiątki lat nie jest on jednak doceniany przez swoich rodaków. W kraju, w którym cenzura jest rozwinięta na bardzo wysokim poziomie, a media przez długi czas zupełnie podlegają rządowi – nikt nie ma na tyle odwagi, żeby publikować tak szczere, prawdziwe i zarazem drażliwe dla opinii publicznej komiksy.

 

 

 

Ta pozycja jest bez wątpienia dziełem sztuki. Jedną z lepszych, fikcyjnych biografii (momentami trudno uwierzyć, że nie mamy do czynienia z prawdziwym człowiekiem), ale i niemal osiemdziesięcioletnim świadectwem narodzin kraju-potęgi. Nie trzeba jednak być fanem historii, żeby odnaleźć w ,,Życiu i czasach Charliego Chan Hock Chye” ogromną przyjemność z lektury. Warstwa wizualna, różnorodność i swego rodzaju wrażenie albumu, składającego się na skrawki wartościowych i selektywnie wybranych części czyjegoś istnienia sprawiają, że po ten komiks po prostu trzeba sięgnąć.

 

Mocno rekomenduję go każdemu powyżej 15 roku życia. Będzie niezwykłym prezentem np. pod choinkę.

Link do strony Wydawnictwa: https://mandioca.pl/katalog/komiksy/charlie-chan

 

 

Poprzedni wpis
Wesołych Świąt, Gus – recenzja
Następny wpis
Ulica Siedmiu Mikołajów – moja świąteczna książka dla dzieci
Tags: +100, +15, +16, +17, +18, 2021, biografia, blog książkowy, historia, historia Singapuru, Jacek Żuławnik, komiks historyczny, komiks na prezent, komiksy, Mandioca, najlepszy komiks 2021 roku, recenzent książek, recenzje książek, Singapur, Sonny Liew, Wydawnictwo Mandioca, Życie i czasy Charliego Chan Hock Chye

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja