Klasyczne bajki dźwiękowe – recenzja

Tytuły: Księga dżungli. Bajka dźwiękowa, Czerwony Kapturek. Bajka dźwiękowa

Seria: Bajka dźwiękowa

Autorzy: Benjamin Chaud, Ronan Badel

Ilustracje: Benjamin Chaud, Ronan Badel

Tłumaczenie: Justyna Bednarek, Katarzyna Sroczyńska

Wydawnictwo: Harper Collins Polska (Harper Kids)

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

O książkach dźwiękowych pisałam już przy okazji pewnego wydania ,,Dear Zoo”. Tam jednak aspekt dźwiękowy skupiał się przede wszystkim na odgłosach wydawanych przez zwierzęta.

 

Ostatnio Wydawnictwo Harper Kids zaoferowało kilka klasycznych bajek, ale właśnie w interpretacji z efektami dźwiękowymi! I napisałam ,,efektami” z pełną premedytacją, ponieważ właśnie owo tło muzyczne jest tutaj aspektem urozmaicającym czytanie.

 

,,Bajki dźwiękowe” dostępne są w pięciu wariantach – ,,Aladyn”, ,,Kot w butach”, ,,Księga dżungli”, ,,Trzy małe świnki” oraz ,,Czerwony Kapturek”. Ja zdecydowałam się na ,,Księgę dżungli” oraz ,,Czerwonego Kapturka” i zaraz o nich opowiem.

 

 

 

 

Już na początku chcę zaznaczyć, że to klasyczne bajki i też w takim duchu prowadzona jest narracja. Co to znaczy? Nic ponad to, że w ,,Czerwonym Kapturku” wilk zjada najpierw babcię, a później dziewczynkę lub w ,,Księdze dżungli” Mowgli za pomocą stada bawołów zabija tygrysa, a później zakłada na siebie jego skórę.

 

Ja oczywiście nie jestem w żadnej mierze fanką zabijania zwierząt i ubierania na siebie ich skór, ale Mowgli zrobił to, żeby się bronić i pokazać wszystkim, że są już bezpieczni. Wiele ludzi zakłada na siebie zwierzęce skóry ze względów estetycznych, co też jest mocno dyskusyjne, mam jednak wrażenie, że budzi to mniejsze emocje, niż ta jedna rozkładówka w tej książce.

 

Serię uważam za ciekawą właśnie dlatego, że w dźwięku nie jest oferowana nam narracja 1:1 z tym, co jest w tekście. Takich książek powstało już sporo. Ostatnio pisałam nawet o kolekcji ,,Audiobajki. Magia słuchania. 

 

Tutaj podkreślane są emocje za pomocą muzyki i pojedynczych efektów dźwiękowych. Buduje się tło historii, która dzięki temu oddziałuje na więcej zmysłów i lepiej skupia uwagę na opowiadanej bajce. Dzięki temu seria ta może być propozycją szczególnie dla tych dzieci, które mają problemy z uważnością. 

 

 

 

 

 

Co więcej, wybrałam te dwa tytuły także dlatego, że zilustrowali je świetni artyści. ,,Księgę dżungli” narysował Benjamin Chaud, którego opisywałam już takie książki jak m.in. ,,Sto porad dla nieśmiałych, ,,Feralne urodziny ze Skarpetką, ,,Pomelo rośnie czy ,,Wierzcie w Mikołaja!. Ilustratorem ,,Czerwonego Kapturka” jest z kolei Ronan Babel.

 

Polecam tę serię dzieciom powyżej 3 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://harpercollins.pl/

 

 

 

Poprzedni wpis
Współczesny bajarz polski – recenzja
Następny wpis
Dusza książki – recenzja książki 11-letniej autorki
Tags: +3, +4, +5, +6, 2021, Bajka dźwiękowa, Bajki dźwiękowe, Benjamin Chaud, blog o książkach, Czerwony Kapturek, Czerwony Kapturek. Bajka dźwiękowa, Harper Collins Polska, Harper Kids, Justyna Bednarek, Katarzyna Sroczyńska, książki dla dzieci, książki z dźwiękiem, Księga Dżungli, Księga dżungli. Bajka dźwiękowa, recenzent książkowy, recenzje książek, Ronan Badel, Wydawnictwo Harper Kids

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja