Seria ,,Mądre bajki” oraz ,,Inspirujące bajki” – recenzja

Tytuły: ,,Mądre bajki”, ,,Mądre bajki. Pozytywne myślenie”, ,,Mądre bajki. Przyjaźń”, ,,Inspirujące bajki”

Autorka: Agnieszka Antosiewicz

Ilustracje: Karolina Rosołek, Katarzyna Urbaniak, Ola Maciejewska, Beata Żurawska

Wydawnictwo: Greg

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Zbiory krótkich opowiadań to zazwyczaj miłe i niezobowiązujące historie, które czyta się dzieciom na dobranoc, tuż przed zaśnięciem.

Seria ,,Mądre bajki” oraz ,,Inspirujące bajki” to jednak opowiadania, które poruszają konkretne, czasami wymagające zagadnienia, a ich celem jest pomóc dzieciom lepiej rozumieć otaczającą je rzeczywistość.

 

 

 

Wydawnictwo Greg wydało kilka tytułów w tym cyklu, dzięki czemu każdy rodzic czy też opiekun może wybrać taki zbiór, którego najbardziej w danej chwili potrzebuje. Ja chciałabym pokazać aż 4 pozycje, ponieważ każda z nich oferuje wartościową treść w sympatycznej oprawie.

 

Wspólnym mianownikiem tych wszystkich książek jest również osoba autorki. Każda bajka została napisana przez Agnieszkę Antosiewicz, choć oprawę graficzną do nich stworzyły inne ilustratorki. 

 

 

 

Pozycja ,,Mądre bajki” była pierwszą jaką przeczytałam. Można po jej lekturze odnieść wrażenie, że autorka zebrała wszystkie ważne tematy jakie dotyczą dzieci i opracowała je w formie krótkich opowieści. W tym tomie przeczytacie np. o pragnieniu posiadania psa, przeprowadzkach czy nawiązywaniu nowych przyjaźni. W 19 historiach pojawia się cały wachlarz emocji; począwszy od smutku, tęsknoty do radości czy pierwszych zauroczeń. Są tematy trudne i wymagające jak np. śmierć kogoś bliskiego, ale sposób ich poruszania pozwala dzieciom lepiej zrozumieć te sytuacje. Ilustratorką tej serii jest Karolina Rosołek.

 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.greg.pl/dla-dzieci/93,969_Madre-bajki.html

 

Kolejne dwie książki są bardziej ukierunkowane tematycznie, ale mimo to obejmują wiele rozmaitych kwestii, które z pewnością okażą się przydatne w wielu momentach.

 

,,Mądre bajki. Pozytywne myślenie” jest chyba moim ulubionym zbiorem. Pozwala dostrzec iskierkę nadziei w każdej sytuacji. Pokazuje, że nie ma kłopotów z których nie da się wyjść, a także daje rady jak nigdy się nie poddawać.

 

 

 

W tej części przeczytacie opowieści o tym, co ma znaczenie w życiu, dlaczego warto być samodzielnym czy dlaczego trzeba być empatycznym i akceptować to, co jest inne. Ilustracje Katarzyny Urbaniak wprowadzą w świat zwierząt i ludzi, którzy muszą stawić czoła różnym okolicznościom, żeby doświadczyć poczucia szczęścia. 

 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.greg.pl/dla-dzieci/93,1123_Madre-bajki-pozytywne-myslenie.html

 

 

 

,,Mądre bajki. Przyjaźń” jest książką o przyjaźni, ale nie tylko. Autorka słusznie podchodzi do tematu bardziej ogólnikowo pamiętając, że obdarzanie kogoś sympatią to także kwestia zaufania, wspólnego porozumienia czy mówienia sobie tego, co właściwe. Jeżeli będziemy się chwalić lub nieprzyjemnie żartować z innych z pewnością nie uda nam się zyskać sympatii naszych rówieśników. 

 

Ilustracje Oli Maciejewskiej pozwalają lepiej zwizualizować sobie te historie i zaangażować się w 15 różnorodnych historii, jakie dotyczą większości dzieci.

 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.greg.pl/dla-dzieci/93,1177_Madre-bajki-przyjazn.html

Na deser zostawiłam książkę, która nieco różni się tytułem, ale to ciągle zbiór opowiadań, które skupiają ważne sprawy najmłodszych.

 

,,Inspirujące bajki” są taką siłą napędową dobrych uczynków. Pozwalają czytelnikom stać się lepszym nie tylko dla innych, ale również dla siebie. W książce znajdziemy historie bohaterów, którzy uczą się jak zdobywać sukces, ale także jak istotna jest umiejętność przegrywania. Autorka korzystając ze stworzonych przez siebie postaci, pokazuje dzieciom jak wielka jest siła marzeń, jak inspirujące może być odkrywanie pasji czy poszukiwanie w sobie talentu. 

 

To doskonała część dla tych dzieci, które czasami czują się niepewnie i którym trzeba pomóc uwierzyć we własne możliwości. Autorką ilustracji jest tutaj Beata Żurawska.

 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.greg.pl/dla-dzieci/93,1064_Inspirujace-bajki.html

 

Każda z powyższych książek to źródło wielu interesujących opowieści, pozwalających lepiej rozumieć ludzi i ich emocje. To historie, których lektura z pewnością zaowocuje na przyszłość. Polecam je wszystkim dzieciom powyżej 4 roku życia.

Tutaj znajdziecie także wideo, w którym opowiadam o tej serii: https://youtu.be/S6jmMRayTjk

 

Poprzedni wpis
Rozśpiewane emocje, czyli piosenki o uczuciach – recenzja
Następny wpis
Atlas – stwory i potwory – recenzja
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, Agnieszka Antosiewicz, bajki dla dzieci, Beata Żurawska, blog książkowy, Greg, Inspirujące bajki, Karolina Rosołek, Katarzyna Urbaniak, książki dla dzieci, Mądre bajki, Mądre bajki. Pozytywne myślenie, Mądre bajki. Przyjaźń, Ola Maciejewska, recenzje książek dla dzieci, ważne tematy, Wydawnictwo Greg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja