Tytuł: Śmieciogród
Autor: Ola Woldańska-Płocińska
Ilustracje: Ola Woldańska-Płocińska
Wydawnictwo: Papilon
Rok wydania: 2019
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna
Recenzja:
Jest takie piękne przysłowie, które kiedyś w mniej lub bardziej zmienionej wersji padło z ust Ghandiego – jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie. Wydawnictwo Papilon wydaje się je doskonale rozumieć.
Książka o której za chwilę napiszę, przyszła do mnie w kartonowym opakowaniu, dopasowanym do niej wielkością, zabezpieczona sianem. Całość była oklejona papierową taśmą. Dlaczego o tym wspominam?
Ponieważ ,,Śmieciogród” jest książką promującą filozofię zero waste, polegającą przede wszystkim na minimalizowaniu zużycia surowców, świadomym konsumpcjonizmie oraz trosce o planetę.
Jej autorką jest Ola Woldańska-Płocińska, która stworzyła jedną z moich ulubionych książek, czyli ,,Zwierzokrację”.
,,Śmieciogród” zachowuje wiele elementów ze swojej poprzedniczki – jest tego samego formatu, wydano go na tym samym wysokiej jakości papierze oraz w twardej oprawie. Nawet skład oraz konstrukcja treści przywodzi na myśl wcześniejszy tytuł.
Autorka swobodnie porusza się pomiędzy różnymi tematami. Nie jest tajemnicą, że najwięcej śmieci wytwarzamy kupując produkty spożywcze. Może gabarytowo nie dorównują innym przedmiotom codziennego użytku, ale zużywamy ich najwięcej i najszybciej.
W książce przeczytamy jak ewoluowały sposoby przechowywania jedzenia, dlaczego obecnie odchodzi się od nich, na rzecz dużo łatwiejszych chociażby w transporcie nowych rozwiązań, ale także nie poddających się recyklingowi lub naturalnemu rozkładowi.
Lektura odpowie również na pytania dotyczące np. powodów dla których sklepy samoobsługowe zrewolucjonizowały kwestie opakowań czy od którego wieku Japończycy zbierają makulaturę.
,,Śmieciogród” to także solidna dawka wiedzy dotycząca segregacji (z uwzględnieniem różnych pojemników oraz ich przeznaczenia) i najgorszych surowców, których wyjątkowo trzeba się wystrzegać na zakupach (np. styropianu czy plastikowych butelek).
To także inspiracja dla dorosłych i dzieci, które chcą żyć bardziej świadomie. Nie trzeba być od razu jak Bea Johnson, której roczne śmieci mieszczą się w małym słoiku. Stopniowo można jednak zmieniać swoje nawyki i stać się przyjacielem Ziemi.
,,Śmieciogród” to wyjątkowo ważna książka, której treść powinna być znana w każdym domu. W połączeniu z ciekawymi ilustracjami jej postulaty mogą przyczynić się do zmiany na lepsze.
Polecam ją dzieciom od 5. roku życia.
Link do strony Wydawnictwa: https://publicat.pl/papilon/oferta/nauczanie-wczesnoszkolne-6-9-lat/smieciogrod