Śmieciogród – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Śmieciogród

Autor: Ola Woldańska-Płocińska

Ilustracje: Ola Woldańska-Płocińska

Wydawnictwo: Papilon

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Jest takie piękne przysłowie, które kiedyś w mniej lub bardziej zmienionej wersji padło z ust Ghandiego – jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie. Wydawnictwo Papilon wydaje się je doskonale rozumieć. 

Książka o której za chwilę napiszę, przyszła do mnie w kartonowym opakowaniu, dopasowanym do niej wielkością, zabezpieczona sianem. Całość była oklejona papierową taśmą. Dlaczego o tym wspominam?

Ponieważ ,,Śmieciogród” jest książką promującą filozofię zero waste, polegającą przede wszystkim na minimalizowaniu zużycia surowców, świadomym konsumpcjonizmie oraz trosce o planetę. 

Jej autorką jest Ola Woldańska-Płocińska, która stworzyła jedną z moich ulubionych książek, czyli ,,Zwierzokrację.

,,Śmieciogród” zachowuje wiele elementów ze swojej poprzedniczki – jest tego samego formatu, wydano go na tym samym wysokiej jakości papierze oraz w twardej oprawie. Nawet skład oraz konstrukcja treści przywodzi na myśl wcześniejszy tytuł. 

 

Autorka swobodnie porusza się pomiędzy różnymi tematami. Nie jest tajemnicą, że najwięcej śmieci wytwarzamy kupując produkty spożywcze. Może gabarytowo nie dorównują innym przedmiotom codziennego użytku, ale zużywamy ich najwięcej i najszybciej. 

W książce przeczytamy jak ewoluowały sposoby przechowywania jedzenia, dlaczego obecnie odchodzi się od nich, na rzecz dużo łatwiejszych chociażby w transporcie nowych rozwiązań, ale także nie poddających się recyklingowi lub naturalnemu rozkładowi. 

Lektura odpowie również na pytania dotyczące np. powodów dla których sklepy samoobsługowe zrewolucjonizowały kwestie opakowań czy od którego wieku Japończycy zbierają makulaturę.

,,Śmieciogród” to także solidna dawka wiedzy dotycząca segregacji (z uwzględnieniem różnych pojemników oraz ich przeznaczenia) i najgorszych surowców, których wyjątkowo trzeba się wystrzegać na zakupach (np. styropianu czy plastikowych butelek). 

To także inspiracja dla dorosłych i dzieci, które chcą żyć bardziej świadomie. Nie trzeba być od razu jak Bea Johnson, której roczne śmieci mieszczą się w małym słoiku. Stopniowo można jednak zmieniać swoje nawyki i stać się przyjacielem Ziemi.

,,Śmieciogród” to wyjątkowo ważna książka, której treść powinna być znana w każdym domu. W połączeniu z ciekawymi ilustracjami jej postulaty mogą przyczynić się do zmiany na lepsze. 

Polecam ją dzieciom od 5. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://publicat.pl/papilon/oferta/nauczanie-wczesnoszkolne-6-9-lat/smieciogrod

 


Poprzedni wpis
O Wilku, który wypadł z książki – recenzja
Następny wpis
Gdzie jest Wally? W Hollywood – recenzja
Tags: 2019, dbanie o środowisko, ekologia, książka dla dzieci, książki o ekologii dla dzieci, natura, nowość, Ola Woldańska - Płocińska, Papilon, premiera, Publicat, recenzja, recenzje książek dla dzieci, segregacja, śmieci, Śmieciogród, środowisko, Wydawnictwo Papilon, zapowiedź, zapowiedź książkowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja