fbpx

Orka w wannie – recenzja premierowa!

Orka w wannie – recenzja premierowa!

Tytuł: ,,Orka w wannie”

Autor: Hania Buch

Ilustracje: Hania Buch

Wydawnictwo: Martel

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych, dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Można uczyć w szkołach, żeby przy wychodzeniu z pokoju gasić światło, a zęby myć tylko przy zakręconej wodzie. Są to ważne lekcje, ale jednocześnie często traktowane przez dzieci tylko jako odległą teorię, która dodatkowo w żaden bezpośredni sposób ich nie dotyka.

 

Zdecydowanie co innego jest zobaczyć zaniedbywaną przyrodę, usłyszeć historie zwierząt, które ludzie skazują na cierpienie czy, jak w przypadku tej książki, spotkać w swoim mieszkaniu orkę.

 

I choć ten ostatni przykład wydaje się zdecydowanie najbardziej szalony, na pewno będzie najmocniej oddziaływał na dziecięca wyobraźnię i może okazać się przysłowiowym ,,strzałem w 10”.

 

 

 

,,Orka w wannie” to autorska książka Hani Buch, która zarówno ją napisała, jak i zilustrowała. Całość opiera się na bardzo prostym pomyśle, który z łatwością trafi do każdego czytelnika.

 

Tytułowa orka zamieszkała w bloku, ponieważ jej naturalne środowisko zostało zniszczone przez człowieka. Morza i oceany zostały zanieczyszczone, a wodne istoty zostały w ten sposób pozbawione domu.

 

Ludzie długo zastanawiali się, skąd u Jana Nowaka wzięła się orka w wannie. Nie wiedzieli, że sami przyczynili się do takiego obrotu sprawy. Próbowali pozbyć się zwierzęcia, ale ten – ze względu na swoje rozmiary – okazał się nieporuszony.

 

Dopiero interwencja małej dziewczynki Ali, która zrozumiała powód pojawienia się orki, zmieniła podejście ludzi oraz przede wszystkim ich nawyki. Od tej pory każdy zaczął dbać o to, ile wody zużywa i z odpowiednim rozsądkiem podchodzić do kwestii ochrony środowiska.

 

 

 

 

,,Orka w wannie” to bardzo przyjemna książka pisana wierszem. Oprócz ważnego przekazu jej najmocniejszym punktem są ilustracje. Ciepłe obrazki przedstawiające duże przestrzenie oraz doskonałe odwzorowanie ruchu wody świetnie oddziałują na wyobraźnię młodych czytelników.

 

Polecam tę książką dzieciom już od 3. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.wydawnictwomartel.pl/orka-w-wannie-3

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment