fbpx

Wojna z dziadkiem – recenzja

Wojna z dziadkiem – recenzja

Tytuł: ,,Wojna z dziadkiem”

Autor: Robert Kimmel Smith

Projekt okładki: Joanna Kłos

Tłumaczenie: Jan Wąsiński

Wydawnictwo: Dwukropek

Rok wydania: 2018

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Mieszkanie z dziadkami to zawsze wyjątkowa sprawa. Wielopokoleniowa rodzina w jednym miejscu to mnóstwo zalet, ale także kilka minusów.

 

Przekonał się o tym 10-letni bohater książki ,,Wojna z dziadkiem”, Peter. Na samą myśl, że dziadek zamieszka z nim, bardzo się ucieszył. Kiedy jednak dowiedział się, że będzie musiał oddać swój pokój, a samemu zamieszkać na strychu w zaniedbanym pokoju gościnnym, poczuł się bardzo niesprawiedliwie potraktowany.

 

 

 

 

Robert Kimmel Smith opowiada historię, której każdy z nas mógł doświadczyć na własnej skórze. Nie znam dziecka, które będąc na miejscu Petera nie poczułoby się zepchnięte na bok. Autor wyposaża jednak głównego bohatera w cechy, które nie sprawiają, że staje się on w oczach czytelnika rozkapryszonym i egoistycznym przypadkiem.

Peter pełen jest miłości do swojego dziadka, zresztą wzajemnej. Posiada takie cechy jak zdrowy rozsądek i empatia. To koledzy podpuszczają go do tego, żeby pokazać swojemu dziadkowi, gdzie jest jego miejsce.

 

Książka została napisana w sposób zrozumiały i pozbawiony błędów logicznych. Dodatkowo podkreśla jak ważna jest więź łącząca wnuka z dziadkiem. To piękna i momentami wzruszająca historia o tym, że jeżeli się kogoś kocha, trzeba umieć pójść na kompromis.

 

,,Wojna z dziadkiem” to pisane w narracji pierwszoosobowej opowiadanie, podzielone na wiele krótkich rozdziałów. Autor tłumaczy to tym, że w ten sposób łatwiej i szybciej czyta się książkę. Ma rację. Szczególnie w przypadku młodych czytelników, długie rozdziały mogą być nieco nużące.

 

 

 

 

Osobiście jestem zachwycona piękną okładką projektu Joanny Kłos (znaną przede wszystkim z serii książek dla najmłodszych o Puciu, link do recenzji: https://bajkochlonka.pl/2018/03/16/pucio-i-cwiczenia-z-mowienia-recenzja/).

Gruba oprawa gwarantuje, że będzie służyć wiele lat obecnym i przyszłym czytelnikom.

 

,,Wojnę z dziadkiem” polecam wszystkim dzieciom powyżej 8-ego roku życia. To wartościowa pozycja, która uczy szacunku do starszych i zwraca uwagę, że niezależnie od sytuacji, wojny lepiej zawsze unikać.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.facebook.com/wydawcadwukropek/

 

 

Podziel się
Bajkochłonka

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--