4 książki na wakacyjną nudę od Kapitana Nauki

Za moment zakończenie roku i skończą się lekcje, nawet te zdalne. Będzie wreszcie wystarczająco dużo czasu, żeby sięgnąć po ciekawe lektury do samodzielnego czytania! 

Zebrałam tutaj listę 4 książek, które zdecydowanie warto rozważyć na czas wakacji! Dwie pozycje są tegorocznymi nowościami, a o dwóch już pisałam, ale mimo to dobrze o nich przypomnieć. 

 

 

Tytuł: ,,Ada i Romek. Ekomisja”

Autor: Sylwia Wojciechowska

Ilustracje: Marta Tęcza

Rok wydania: 2020

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Jak pokłócić się z siostrą bliźniaczką o to, do jakiego kosza wyrzucić karton po mleku? Jak zrobić własnoręczną Pastę Cud Brud lub Eliksir Czystości? Jak stać się ekspertem ekologii w zaledwie 6 tygodni?

 

,,Ada i Romek. Ekomisja” to książka polskiej pisarki, która opowiada historię dwójki rodzeństwa oraz ich wielkiej przygody z ekologią! W szkole właśnie ogłoszono konkurs przeciwko śmieceniu, a nowy nauczyciel – pan Aleksy ma zupełnie nietypowe podejście do lekcji (w przeciwieństwie do innych pedagogów). Zabiera dzieci na wycieczki, namawia ich do segregacji odpadków i stara się zainteresować je troską o przyrodę. 

 

Rodzeństwo na każdym kroku przekonuje się w jaki sposób można zastąpić rzeczy jednorazowe wielorazowymi, poznaje receptury na przyjazne środowisku środki czystości czy w ramach prezentu dla mamy – odnawia jej piękny rodzinny kufer (oczywiście z pomocą sąsiadów specjalistów). 

 

 

 

 

,,Ada i Romek. Ekomisja” to książka napisana w lekkim stylu, którą czyta się szybko i przyjemnie. Wątki humorystyczne, narracja pierwszoosobowa i sporo ilustracji przeplatanych z tekstem sprawiają, że to doskonała lektura do samodzielnego odkrywania. 

 

Nieoceniona jest także kwestia edukowania młodych odbiorców z ekologią! Inspiracje, które odnajdziemy w tekście mogą z powodzeniem być wdrażane w życie każdego z nas! 

 

Polecam czytelnikom powyżej 7. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.kapitannauka.pl/ksiazki/2159-ada-i-romek-na-tropie-ekomisja-9788366237568.html 

 

 

 

Tytuł: Tajemnice Gryzmołkowa. Duch z fabryki krówek

Autor: David O’Connell

Ilustracje: Claire Powell

Tłumaczenie: Ewa Kleszcz

Rok wydania: 2019

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Wyobraźcie sobie, że pewnego dnia dowiadujecie się, że jesteście dziedzicem ogromnej fabryki krówek. Ba, nie byle jakich słodyczy, ale najlepszych cukierków w całym wszechświecie!

 

To właśnie spotkało Archiego McKarmelka głównego bohatera tej książki, który dowiedział się wówczas wielu nowych rzeczy, a to co najciekawsze było dopiero przed nim! 

Jego stryjeczny dziadek pozostawia mu list z tajemniczym poleceniem przejścia próby i odnalezienia skarbu. Archiemu już kręci się w głowie od emocji, a tu z każdą nową stroną pojawiają się nowe ekscytujące fakty!

 

 

 

 

Polecam tę lekko napisaną opowiastkę dla dzieci powyżej 9. roku życia. Czytanie uprzyjemnią ilustracje Claire Powell. 

 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.kapitannauka.pl/dla-dzieci/2094-o-chlopcu-ktory-ujarzmil-wiatr-9788366404106.html

 

 

 

Tytuł: Piąta babcia Dominika

Autor: Katarzyna Ryrych

Ilustracje: Anna Wielbut

Rok wydania: 2019

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Dawno nie straciłam tak rachuby czasu podczas czytania, jak w przypadku tej pozycji. Być może bierze się to z faktu, że książka o pewnym Dominiku z bardzo nietypowym i problematycznym nazwiskiem została napisana świetnym językiem. Innym powodem może być ten, że ma wciągającą akcję, dobrą proporcję dialogów do części opisowej i ciekawych charakterystycznych bohaterów. 

 

Pewne jest jednak to, że przed głównym bohaterem sporo tajemnic do odkrycia i spraw do rozwiązania. 

 

Dominik właśnie przyjechał do dziadka na wakacje. Musi stanąć przed wieloma wyzwaniami, którymi są np. poznanie nowej babci oraz próba akceptacji bardzo irytujących kuzynek. 

 

 

 

 

Książka jest nowoczesna, zabawna i mądra. Uzupełniona o ilustracje Anny Wielbut będzie trafioną propozycją na jesienne wieczory!

Polecam od lat 8. 

 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.kapitannauka.pl/glowna/2095-piata-babcia-dominika-9788366237520.html

 

 

 

Tytuł: Polska. Na tropie historii

Autor: dr Sebastian Adamkiewicz

Ilustracje: Zuza Wollny

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją  , dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Na ,,dzień dobry” dostajemy gratis, bo książka ,,Polska. Na tropie historii” to solidna dawka wiedzy o dziejach naszego państwa z wypełnionym treścią komentarzem audio.

 

Na jednej z pierwszych stron odnajdujemy kod, który wprowadzony na odpowiedniej stronie, pobierze na nasze komputery pliki audio. Są one bardzo ważne do eksploracji tej książki!

 

 

 

Pozycja składa się z 12 rozkładówek na których możemy podziwiać piękne ilustracje Zuzy Wollny (kto kojarzy serię ,,Był sobie król”, wie o czym mowa!). Pod obrazami pojawia się komentarz odnośnie czasów, które przedstawia mini rozdział, zadania do wykonania (najczęściej jest to odnalezienie elementów graficznych) oraz numer plików do odsłuchania.

Każde nagranie trwa około 5 minut i zawiera masę ciekawostek, które jeszcze bardziej ożywiają ilustracje! Nieco szkoda, że nie dodano do nich krótkich fragmentów muzycznych z epok, które urozmaiciłyby całość, ale i tak całość brzmi bardzo ciekawie.

 

 

 

Czytając i oglądając książkę, dowiemy się jak wyglądały grody, średniowieczne rynki i zamki, klasztory, staropolskie dworki, pola bitew, chatki na wsi, fabryki w rozkwitającej Polsce, czas rewolucji przemysłowej, port w Gdyni w czasach międzywojnia, okupacja czy Polska Rzeczpospolita Ludowa.

 

Jestem przekonana, że ta książka będzie wspaniałą przygodą dla każdego czytelnika powyżej 8. roku życia!

Link do strony Wydawnictwa: https://www.kapitannauka.pl/ksiazki/2131-polska-na-tropie-historii-9788366237360.html

 

Poprzedni wpis
O! Kapelusz! – recenzja
Następny wpis
Pafnuki uczą jak oszczędzać energię – podwójna recenzja!
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja