Co w trawie piszczy? TOP 7 nowości od Kapitana Nauki

 

Dotychczas Wydawnictwo Kapitan Nauka kojarzyłam przeważnie z grami oraz książkami dla najmłodszych. Kiedy ostatnio zerknęłam do ich nowości, bardzo się zdziwiłam! Jakiś czas temu miały miejsce premiery kilku bardzo fajnych pozycji dla starszych dzieci oraz urocze picturebooki dla młodszych. Wydawnictwo pozostało jednak wierne i swojemu głównemu przesłaniu oraz zaserwowało nam matematyczne zagadki w bardzo dobrym stylu!

Podsumowując – jest co czytać! Pogoda robi się coraz brzydsza, dlatego popołudnie z książką na fotelu i z deszczem za oknem zapowiada się bardzo obiecująco! 

 

 

 

 

Tytuł: Tajemnice Gryzmołkowa. Duch z fabryki krówek

Autor: David O’Connell

Ilustracje: Claire Powell

Tłumaczenie: Ewa Kleszcz

Rok wydania: 2019

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Wyobraźcie sobie, że pewnego dnia dowiadujecie się, że jesteście dziedzicem ogromnej fabryki krówek. Ba, nie byle jakich słodyczy, ale najlepszych cukierków w całym wszechświecie!

 

To właśnie spotkało Archiego McKarmelka głównego bohatera tej książki, który dowiedział się wówczas wielu nowych rzeczy, a to co najciekawsze było dopiero przed nim! 

Jego stryjeczny dziadek pozostawia mu list z tajemniczym poleceniem przejścia próby i odnalezienia skarbu. Archiemu już kręci się w głowie od emocji, a tu z każdą stroną pojawiają się nowe ekscytujące fakty!

 

 

 

 

Polecam tę lekko napisaną opowiastkę dla dzieci powyżej 9. roku życia. Czytanie uprzyjemnią ilustracje Claire Powell. 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.kapitannauka.pl/dla-dzieci/2094-o-chlopcu-ktory-ujarzmil-wiatr-9788366404106.html

 

 

 

Tytuł: O chłopcu, który ujarzmił wiatr

Autor: Bryan Mealerm, William Kamkwamba

Tłumaczenie: Katarzyna Iwańska

Rok wydania: 2019

Objętość: prawie jak encyklopedia! 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Dawno nie czytałam tak smutnej i wzruszającej książki. Opis trudnej codzienności w Afryce, przeplatany ogromną chęcią nauki, walki z szarą rzeczywistością oraz przede wszystkim – pędem za marzeniami. 

 

William Kamkwamba miał 13 lat, kiedy jego miejscowość zaczęły nawiedzać okropne susze. W związku z klęską żywiołową nie mógł chodzić do szkoły, ponieważ jego rodziców nie było stać na opłacenie czesnego. Miał pomysł jak rozwiązać najważniejsze problemy, jednak nikt nie chciał słuchać młodego chłopaka. Kiedy dano mu szansę i poświęcono rower jego ojca, okazało się, że William jest jeszcze bardziej wyjątkowym dzieckiem, niż sądzono. 

 

 

Świetnie napisana historia oparta na faktach, którą powinien przeczytać każdy nastolatek. 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.kapitannauka.pl/dla-dzieci/2094-o-chlopcu-ktory-ujarzmil-wiatr-9788366404106.html

 

 

 

Tytuł: Piąta babcia Dominika

Autor: Katarzyna Ryrych

Ilustracje: Anna Wielbut

Rok wydania: 2019

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Dawno nie straciłam tak rachuby czasu podczas czytania, jak w przypadku tej pozycji. Być może bierze się to z faktu, że książka o pewnym Dominiku z bardzo nietypowym i problematycznym nazwiskiem została napisana świetnym językiem. Innym powodem może być ten, że ma wciągającą akcję, dobrą proporcję dialogów do części opisowej i ciekawych charakterystycznych bohaterów. 

 

Pewne jest jednak to, że przed głównym bohaterem sporo tajemnic do odkrycia i spraw do rozwiązania. 

Dominik właśnie przyjechał do dziadka na wakacje. Musi stanąć przed wieloma wyzwaniami, którymi są np. poznanie nowej babci oraz próba akceptacji bardzo irytujących kuzynek. 

 

 

 

 

Książka jest nowoczesna, zabawna i mądra. Uzupełniona o ilustracje Anny Wielbut będzie trafioną propozycją na jesienne wieczory!

Polecam od lat 8. 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.kapitannauka.pl/glowna/2095-piata-babcia-dominika-9788366237520.html

 

 

 

Tytuł: Pepe jeździ na rowerze

Autor: Anna-Karin Garhamn

Ilustracje: Anna-Karin Garhamn

Tłumaczenie: Anna Czernow

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Pepe jest chłopcem, który jak każde dziecko przeżywa wiele rzeczy po raz pierwszy. 

W tej książce staje przed bardzo ważnym zadaniem – chce nauczyć się jeździć na rowerze.

Zanim jednak przystąpi do lekcji, musi wybrać odpowiedni model. Mama zabiera go do sklepu z modelami. Pepe ,,przymierza” wiele rowerów, aż wreszcie trafia na ten właściwy! 

 

 

 

 

To świetnie zilustrowany picturebook, który krok po kroku pokazuje jak wygląda nauka jazdy na rowerze. Autorka nie stroni w nim od opisów upadków, bo przecież takie często się zdarzają, ale jednak zdecydowanie skupia się na pozytywach opanowywania kolejnych umiejętności. 

 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.kapitannauka.pl/dla-dzieci/2075-pepe-jezdzi-na-rowerze-9788366237407.html

 

 

 

Tytuł: Pepe leci samolotem

Autor: Anna-Karin Garhamn

Ilustracje: Anna-Karin Garhamn

Tłumaczenie: Anna Czernow

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Przed Pepe kolejne ważne wydarzenie – jego pierwszy lot samolotem. Przed podróżą dobrze się spakował. Chłopiec ma dwie małe walizki. Wie, że tę większą najpierw trzeba zważyć, a na pokład będzie mógł zabrać tylko bagaż podręczny.

 

Oczekiwanie, ale przede wszystkim start samolotu są bardzo ekscytujące! Z czasem jednak Pepe zaczyna się nudzić. Zastanawia się, co można robić w samolocie. 

Czas spędzony w powietrzu szybko jednak mija, a później zostają już tylko formalności związane z lądowaniem. 

Na końcu książeczki na dzieci czeka także paszport do samodzielnego wypełnienia!

 

 

 

 

To świetna pozycja, która przygotuje najmłodszych na pierwszy lot oraz, która może im towarzyszyć w dalekiej podróży!

Link do strony Wydawnictwa: https://www.kapitannauka.pl/dla-dzieci/2074-pepe-leci-samolotem-9788366237391.html

 

 

 

Tytuł: Rymowane zagadki matematyczne

Autor: Elżbieta i Witold Szwajkowscy

Ilustracje: Anna Simeone

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Oj, ta matematyka! Zawsze była moją piętą achillesową, ale teraz przynajmniej wiem dlaczego! Gdybym miała taką książkę jak ta, wszelkie rachunki wchodziłyby mi do głowy ekspresowo!

 

Rozpoczyna się ona od wyjaśnienia na bardzo prostych, ale przemawiających przykładach ile to jest ile. Autorzy proponują więc na początek absolutne podstawy i z każdą stroną minimalnie zwiększają poziom trudności.

 

Później przychodzi kolej na dodawanie, odejmowanie, zadania z kolejnością czy zagadki urozmaicone o mniej lub bardziej abstrakcyjne pomysły autorów. 

W książce każde polecenie jest serwowane w rymowanej wersji. Do większości zadań są także dodatkowo przypisane pytania, które poszerzają wiedzę ogólną dzieci o świecie.

 

 

 

 

Przejrzysta, ciekawa i przede wszystkim bardzo przydatna pozycja dla dzieci powyżej 4 lat!

Link do strony Wydawnictwa: https://www.kapitannauka.pl/uczen-od-6-lat/2044-rymowane-zagadki-matematyczne-9788366237384.html

 

 

 

Tytuł: Łajka, kosmiczny pies

Autor: Kim Crabeels

Ilustracje: Ejjan Thyssen

Tłumaczenie: Iwona Mączka

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: wybitna

 

Tej książki byłam ciekawa chyba najbardziej, ale także miałam co do niej największe obawy. Porusza trudny temat, do którego należy podchodzić z dużą dozą ostrożności, żeby nie zafałszować historii, ale także nie przestać być obiektywnym.

 

To przede wszystkim pozycja dla nieco starszych dzieci. Celowo wypełniono ją masą treści – informacje krążą po rozkładówkach, zupełnie tak, jak porozrzucane śmieci krążą po kosmosie. Dla samodzielnego czytelnika będzie dobrą zabawą swobodne podążanie za tekstem i dowiadywanie się nowych rzeczy.

 

Najważniejsze jest jednak przesłanie tej książki – bezsensowna śmierć psa, jego wieloletni trening zakrawający o znęcanie się, tylko po to, żeby jeden kraj mógł zdobyć ,,przewagę” nad innym.

 

Autorzy tej pozycji jasno wskazują, co jest najbardziej istotne i co można byłoby zrobić w obronie Łajki. Całość przeplatana jest jednak humorem, gdzie główna bohaterka sama podchodzi do rzeczywistości z dużym dystansem. Dzięki temu ładunek emocjonalny jest nieco lżejszy.

 

 

 

 

To piekielnie ważna książka, która oprócz różnych ciekawostek związanych z kosmosem, nie tuszując prawdy powie co naprawdę wydarzyło się w 1957 roku! 

Bardzo bardzo polecam dla dzieci powyżej 7. roku życia. 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.kapitannauka.pl/dla-dzieci/2103-lajka-kosmiczny-pies-9788366404113.html

 

 

Poprzedni wpis
Nie, nie, nie! – recenzja
Następny wpis
Banda Stworów – recenzja gry dla dzieci
Tags: 2019, Anna Czernow, Anna Simeone, Anna Wielbut, Anna-Karin Garhamn, Bryan Mealerm, Claire Powell, David O’Connell, Edgard, Ejjan Thyssen, Elżbieta i Witold Szwajkowscy, Ewa Kleszcz, Iwona Mączka, Kapitan Nauka, Katarzyna Iwańska, Katarzyna Ryrych, Kim Crabeels, Łajka kosmiczny pies, O chłopcu który ujarzmił wiatr, Pepe jeździ na rowerze, Pepe leci samolotem, Piąta babcia Dominika, Rymowane zagadki matematyczne, Tajemnice Gryzmołkowa. Duch z fabryki krówek, William Kamkwamba, Wydawnictwo Edgard, Wydawnictwo Kapitan Nauka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja