Nowe bajki, które uczą, jak być szczęśliwym – recenzja

Tytuł: ,,Nowe bajki, które uczą, jak być szczęśliwym”

Autor: Begona Ibarrola

Ilustracje: Jesus Gaban

Tłumaczenie: Katarzyno Okrasko

Wydawnictwo: FineBooks

Rok wydania: 2020

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Kiedy pokazałam tę okładkę na InstaStory, jedna z czytelniczek napisała, że powinni takie książki pisać dla dorosłych. Kto jednak powiedział, że i dorośli się czegoś z niej nie dowiedzą?

 

,,Nowe bajki, które uczą, jak być szczęśliwym” to 20 pięknych opowieści autorki Begony Ibarrola, która napisała całą serię historii o lesie pełnym różnorodnych bohaterów. Poprzednia część ,,Bajki, które uczą jak być szczęśliwym”, wydana w 2018 roku przez Wydawnictwo Finebooks zawierało inny zbiór historii. W najnowszej pozycji nieznacznie zmieniają się bohaterowie, choć wielu z nich pozostaje bez zmian.

 

 

 

Co ciekawe, autorka już we wstępie do swojej książki zwraca uwagę, że szczęście jest kwestią, którą można postrzegać tylko indywidualnie. Liczy się więc odpowiednie podejście – jeżeli będziemy otwarci na czerpanie radości, bardziej prawdopodobne, że uda nam się osiągnąć pożądany stan. Podobnie, pokazując dzieciom, że jesteśmy szczęśliwi, one także będą bardziej skore do odczuwania tej emocji.

 

Begona Ibarrola na samym początku zawarła także 10 punktów o których powinni pamiętać rodzice, jeżeli chcą wychować szczęśliwe dzieci. Podobnie zresztą jak uwagi po bajkach, mają być one zaledwie wskazówkami, na których oprzeć mogą się dorośli przy wspólnej pracy z maluchami nad tą książką. 

 

,,Nowe bajki, które uczą jak być szczęśliwym” składają się na 2 historie do każdego wybranego przez autorkę zagadnienia. Przykładowo mamy tutaj postawiony silny nacisk na aktywne słuchanie oraz umiejętność rozmowy, radzenie sobie z frustracją (być może celowo jest pominięte słowo bezsilność), empatię, podsycanie ciekawości, pracę nad kreatywnością, uprzejmością czy kondycją psychiczną. 

 

Wiele z przedstawionych tematów jest wymagających, dlatego umieszczone w podsumowaniu zagadnienia propozycje rozmowy lub zabawy pomagają łatwiej go opracować. Bajki są dość krótkie – mają idealną długość, żeby przeczytać dwie każdego wieczora i nie zniechęcić dziecka do dalszego eksplorowania przygód leśnych przyjaciół. 

 

 

 

 

Wysoka wrażliwość z jaką autorka podchodzi do każdego tematu i ujęcie go w sposób możliwie najbardziej przystępny dla najmłodszych to kolejny duży atut tej pozycji. Przypomina mi ona polską serię o żyrafie Bibi (,,Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła, ,,Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii”). 

 

,,Nowe bajki, które uczą jak być szczęśliwym” można znaleźć w księgarni internetowej Taniej Książki. Polecam tę książkę dla dzieci wszystkim maluchom powyżej 5 roku życia. 

 

Poprzedni wpis
Rok w górach – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Fungarium – recenzja popularnonaukowej książki
Tags: +10, +11, +5, +6, +7, +8, +9, Begona Ibarrola, edukacja, emocje, FineBooks, Jesus Gaban, Katarzyno Okrasko, książki dla dzieci, książki na prezent, książki o emocjach, literatura dziecięca, Nowe bajki które uczą jak być szczęśliwym, recenzent, recenzje książek, szczęście, wychowanie, Wydawnictwo FineBooks, zwierzęta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja