fbpx

Rok w górach – recenzja

Rok w górach – recenzja

Tytuł: ,,Rok w górach”

Seria: Rok w…

Ilustracje: Małgosia Piątkowska

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: ma dużo zalet

 

Recenzja:

Seria książek z twardymi, tekturowymi stronami ,,Rok w…” ma od wielu lat fanów w różnym wieku! Ostatnio ukazała się najnowsza z nich, czyli ,,Rok w górach” autorki Małgosi Piątkowskiej.

Zanim jednak opowiem o ostatniej premierze, wrzucam szybką przypominajkę o poprzednich kilku częściach:

– ,,Rok w przedszkolu”, 

– ,,Rok na targu”, 

– ,,Rok na placu budowy”. 

 

,,Rok w górach” to powrót do natury, możliwość poznania wielu zwierząt oraz kojące widoki. Na rozkładówkach z 12 miesiącami prezentowanych jest nam kilka miejsc, które w zależności od pory roku zmieniają się – nie tylko ze względu na pogodę, ale także obecne tam zwierzęta oraz gościnę ludzi. 

 

 

 

Pierwsze dwie strony zupełnie przeznaczono na opis wszystkich gatunków, które pojawiają się w tej książce. Obrazek uzupełniony jest nazwą zwierzaka oraz krótką charakterystyką. Na pierwszej rozkładówce poznajemy także pasjonatkę gór, pasterza, jego psa oraz… leśnego duszka, który wprowadza do tej pozycji mały, mistyczny akcent, bez którego góry nie byłyby takie niezwykłe. 

Na poszczególnych stronach można wyszukiwać wymienionych na początku zwierzaków i śledzić ich losy w następujących po sobie miesiącach. 

 

Autorka postarała się, żeby ,,Rok w górach” pełen był wizualnych niespodzianek. W tej historii znalazło się miejsce dla płynącego strumyka pełnego ryb, wielu norek zamieszkiwanych przez różne gady i ssaki, a podczas niektórych miesięcy – ukrytych zwierząt, które zapadły w sen zimowy. 

 

Obserwując upływ czasu mały czytelnik może zauważyć jak niektórzy bohaterowie rosną, topnieje śnieg, pada deszcz, pojawiają się nowi mieszkańcy gór, a niektórzy postanawiają… coś przeskrobać.

 

 

 

Może nie jest to najbardziej kreatywna pozycja z serii, ale jej siła tkwi w prostocie. Autorka skupiła się przede wszystkim na zwierzętach, przez co w sumie nieco umknęły nam same góry, ale z pewnością udało się ukazać piękno i spokój wyżynnych miejscowości. 

 

Polecam ,,Rok w górach” dzieciom powyżej 4 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/rok-w-gorach/2858/ksiazka.html#.X9n1mS1YIkg

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment