Dziadek do Orzechów i Król Myszy – recenzja klasyki

Tytuł: Dziadek do Orzechów i Król Myszy
Autor: E.T.A. Hoffmann
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
Tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Nie pokazywałam jeszcze na stronie książki, która byłaby pełną wersją tej klasycznej bajki. Uważam, że to bardzo duże przeoczenie, dlatego korzystając ze zbliżających się Świąt – z przyjemnością nadrabiam zaległości.

Nowe wydanie klasycznej bajki dla dzieci

,,Dziadek do Orzechów i Król Myszy” ukazał się niedawno w zupełnie nowym wydaniu Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Duży format, aksamitna w dotyku okładka oraz tłumaczenie Ryszarda Wojnakowskiego zabierają czytelników w świat małych oraz dzielnych wojowników, a także nieprzyjemnych, gotowych do bitki… myszy.

Jednym z najważniejszych atutów przemawiających za tą książką jest udział doskonałej ilustratorki Ewy Poklewskiej-Koziełło. Możecie ją już kojarzyć z takich pozycji jak np.:

Historia Dziadka do Orzechów

Autorem bajki, która pierwszy raz została wydana w Berlinie w 1816 roku był Ernst Theodor Amadeus Hoffmann. Niemiecki pisarz, ale także prawnik, kompozytor i rysownik wiele lat mieszkający w Polsce. To w Poznaniu poznał swoją przyszłą żonę Marię Teklę Michalinę Rohrer-Trzcińską. 

Niewykluczone, że po przeprowadzce do Warszawy, to właśnie w tym mieście pojawił się w jego umyśle pomysł na książkę dla dzieci ,,Dziadek do Orzechów i Król Myszy”.

Fryderyk i Maria

Jeżeli kojarzycie lub macie w swoim zbiorze starsze wydania tej klasyki, to głównych bohaterów będziecie kojarzyć pod imionami Klara oraz Fred. W nowym tłumaczeniu zostały one przetłumaczone bardziej wiernie, na Marię i Fryderyka.

Jest wigilijny wieczór i dzieci z niecierpliwością oczekują momentu, kiedy rodzice pozwolą im wejść do salonu. To właśnie w tym pokoju czeka świąteczna choinka, potrawy oraz… upominki! Maria i Fryderyk nie mogę się doczekać, aż zobaczą, co dostaną w tym roku. Chłopiec spodziewa się konika oraz ołowianych huzarów i właśnie one w pierwszej kolejności trafiają do niego. Dziewczynka otrzymuje sukienkę i nową lalkę, jednak do gustu przypada jej zdecydowanie inny przedmiot.

Ponadczasowa klasyka dla dzieci i dorosłych

Nie będę przybliżać fabuły ,,Dziadka do Orzechów i Króla Myszy”, bo jestem pewna, że dobrze ją znacie. Chciałabym zaznaczyć jednak, że oferowane w tym wydaniu tłumaczenie choć zostało unowocześnione, zachowało w sobie urok starych baśni. Jestem przekonana, że sięgając po tę książkę ze swoimi dziećmi, powrócicie do sentymentalnych wspomnień z okresu waszej młodości oraz stworzycie nowe – które staną się ważną częścią przeszłości obecnych maluchów.

Polecam ,,Dziadek do Orzechów i Król Myszy” dzieciom powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/dziadek-do-orzechow-i-krol-myszy/p3134.html


Poprzedni wpis
Hydropolis. Uciekaj. Tom 1 – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Kreatywna książka o archeologii dla dzieci – recenzja
Tags: +10, +11, +6, +7, +8, +9, 2022, blog książkowy, Boże Narodzenie, Dziadek do Orzechów, Dziadek do Orzechów i Król Myszy, E.T.A. Hoffmann, Ewa Poklewska - Koziełło, Hoffmann, klasyka literatury, klasyka na Święta, Król Myszy, książki dla dzieci, Nasza Księgarnia, recenzje książek dla dzieci, Ryszard Wojnakowski, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja