Hydropolis. Uciekaj. Tom 1 – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Hydropolis. Uciekaj. Tom 1
Autor: Zygmunt Miłoszewski
Ilustracje: Piotr Sokołowski
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Weźcie głęboki wdech – zanurzamy się w zupełnie nową powieść, której fabuła rozgrywa się na samym dnie podwodnego świata. Będzie to historia pełna tajemnic, nagłych zwrotów akcji oraz przede wszystkim wielkiego pragnienia odnalezienia niewygodnych odpowiedzi. Zanim jednak poznacie pytania, które stawia przed sobą bohater – kilka słów wprowadzenia.

,,Hydropolis. Uciekaj. Tom 1” to książka Zygmunta Miłoszewskiego, który na swoim koncie oprócz literatury z gatunku horroru, kryminału, sensacji czy thrillera, ma także inną pozycję dla dzieci – ,,Góry Żmijowe”. ,,Hydropolis” jest zapowiadaną trylogią, a to znaczy, że jeszcze dwa tomy pojawiają się na półkach czytelników, zanim poznają oni wszystkie tajemnice ukrytej w toni społeczności.

Perspektywa na podwodny świat

Narracja książki prowadzona jest z perspektywy głównego bohatera Elka. Chłopak jest nastolatkiem i jak większość nastolatków, często kieruje się w swoim postępowaniu bardziej emocjami niż rozumem. Początkowo niejasne jest, dlaczego w ogóle zaczyna pisać pamiętnik. Cierpliwy odbiorca znajdzie jednak odpowiedź na tę zagadkę, jeżeli przeczyta całą książkę.

Elek wprowadza nas w świat misternie zbudowanego przez Miłoszewskiego uniwersum. Dziesiątki bąbli, czyli pomieszczeń w kształcie kopuł połączonych ze sobą za pomocą śluz. Restrykcyjne prawo narzucające wiele ograniczeń i stanowiące jeszcze więcej zakazów. A to wszystko uzasadnione kwestiami bezpieczeństwa i gwarancji spokoju dla mieszkańców. Można powiedzieć, że ta fałszywie budowana idylla, pod pozorem harmonii oraz porządku, bardzo przypomina kontrolującą mechanikę znaną z książek Orwell’a.

W ,,Hydropolis” wszystko wydaje się mieć drugie dno. Prawda, do której próbuje dostać się czytelnik, jest jak woda, która rozmywa wszystko, dając tylko pozorny obraz jakiejś sytuacji.

Kiedy ziarno zostało zasiane

Elka wychowują dwie matki, a on sam należy do dość słynnej drużyny uprawiającej oxy, czyli sport, który został wymyślony specjalnie na potrzeby tej książki. Trudno powstrzymać się przed porównaniem go do quidditcha, choć naturalnie te dyscypliny różnią się od siebie zasadami oraz ,,boiskiem”. 

W związku z tym, że ,,Hydropolis” rozgrywa się pod wodą, zawodnicy muszą ścierać się ze sobą wstrzymując oddech. Jak kluczowe okaże się powietrze w tej historii, dowiecie się sięgając po tom pierwszy. Pewne jest jednak to, że znaczenie w niej ma nie tylko dosłowne łapanie tlenu. Metaforyczne wrażenie duszenia się może dosięgnąć każdego, w kim tylko zasiano poczucie niepewności.

Elek na skutek pewnego wydarzenia zmienia swoją dotychczasową perspektywę. Od tej pory nic już nie będzie takie samo, a każdy kolejny dzień będzie przybliżał go do zmiany swojej sytuacji o 180 stopni.

Smak wolności 

Pierwszy tom ,,Hydropolis” jest książką, która ubrana w maskę fantastycznej opowiastki z pogranicza postapokaliptycznej wizji świata (z nutką kultowych ,,Opowieści o pilocie Pirxie” Stanisława Lema), serwuje nam kawał dobrej literatury młodzieżowej. Są tutaj emocje, nastoletni bunt, a jednocześnie wielka potrzeba poczucia jakiejkolwiek sprawczości.

Elek chciałby wziąć życie we własne ręce i mieć wpływ na swoją przyszłość. Tymczasem kolejne lata jego istnienia są już ściśle zaplanowane. Bez względu na to jak bezwzględną będzie musiał podjąć decyzję, nie zawaha się tego zrobić. Wszystko po to, aby chociaż przez chwilę poczuć – nawet pozorny – smak wolności.

,,Hydropolis. Uciekaj. Tom 1” to dopiero początek przygody. Książka będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 9 roku życia, ale sprawdzi się także w przypadku starszych czytelników. Ja z ciekawością oczekuję kontynuacji, a później ekranizacji, bo to tego typu historia, którą świetnie oglądałoby się w sfilmowanej formie!

Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/uciekaj-hydropolis-tom-1-zygmunt-miloszewski-sku8d6cbbab5359cad720a0.html

Dedykowana strona książki: http://www.uciekajzhydropolis.pl


Poprzedni wpis
Jedno oko na Maroko – recenzja książki
Następny wpis
Dziadek do Orzechów i Król Myszy – recenzja klasyki
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +9, 2022, dystopia, Hydropolis, Hydropolis. Uciekaj, Hydropolis. Uciekaj. Tom 1, książki dla dzieci, książki młodzieżowe, nastolatek, Piotr Sokołowski, podwodny świat, powieść młodzieżowa, recenzent książek, recenzje książek, recenzje książek dla dzieci, W.A.B., WAB, wolność, Wydawnictwo W.A.B., Zygmunt Miłoszewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja