Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia – recenzja przewodnika

Tytuł: Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia
Seria: Kocie ścieżki
Autorka: Jola Jaworska
Ilustracje: Jola Jaworska
Wydawnictwo: Mamania
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Skandynawia to, moim zdaniem, jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi. Szczególnie tereny za Kołem Podbiegunowym, które można przemierzać samochodem przez wiele kilometrów i nie spotkać żadnej cywilizacji tylko ciągnące się, nieco ,,księżycowe” krajobrazy, zajmują u mnie wysokie miejsce w rankingu.

Bez względu jednak na to czy mowa o Norwegii, Danii, Szwecji czy może nie należącej do Skandynawii – Finlandii, są to państwa które zdecydowanie warto choć raz odwiedzić – choćby zanurzając się w jakimś dobrym przewodniku.

 

Kocie ścieżki – przewodniki dla dzieci (i nie tylko)

Tak się szczęśliwie złożyło, że mam w tym temacie do polecenia książkę z serii, która już raz zdążyła zachwycić czytelników! Pierwsza z cyklu ,,Kocie ścieżki” ukazała się: ,,Kocie ścieżki. Japonia”. Kolejną, równie mocno trafiającą w mój gust, jest właśnie: ,,Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia”. Autorką tych pozycji jest Jola Jaworska, która odpowiada zarówno za tekst jak i piękne, subtelne ilustracje.

Motywem przewodnim przewodników są koci przewodnicy – zwierzęta, które często wywodzą się z danego kraju (jako rasa), tłumaczą różne słowa i zdania czytelnikom, ale przede wszystkim prowadzą ich do miejsc, które warto zobaczyć.

Laponia oraz renifery

W ,,Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia” autorka przeplata informacje o czterech wybranych krajach, pokazując zarówno jak wiele je ze sobą łączy, ale także co dzieli i jest godne odnotowania. Wielokrotnie zwraca uwagę np. na różnice językowe lub historyczne. Jestem przekonana, że wiele osób z Krajami Północy kojarzy przede wszystkim Laponię – ciągnącą się przez długi pas u szczytu Europy oraz… renifery. 

Autorka wyjaśnia z jakiego powodu nie powinno nazywać się mieszkających w Laponii ludzi Lapończykami oraz dlaczego tylko oni posiadają prawo do hodowli tych niezwykłych zwierząt, których zwykło łączyć się z postacią Świętego Mikołaja. 

Wikingowie, Święty Mikołaj oraz Muminki

Kolejnymi tematami, które z pewnością zaciekawią czytelników są (aktualny szczególnie teraz, kiedy piszę tę recenzję) temat Świętego Mikołaja oraz jego mikołajowej, fińskiej wioski w Rovaniemi – jak również wszelkie kwestie związane z Wikingami. W ,,Kocich ścieżkach. Skandynawia i Finlandia” bardzo sumiennie został przedstawiony ich rys historyczny, łącznie z największymi podbojami oraz nieuchronnym schyłkiem.

Podróżując po krajach północy musicie się także liczyć z możliwością spotkania trolla! Jest jednak duża szansa, że szybciej natraficie na ślady małych przyjaciół z dzieciństwa, czyli… Muminków!

,,Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia” to książka wypełniona po brzegi ciekawostkami. Narracja prowadzona jest w taki sposób, że można ją przeczytać na jednym posiedzeniu, a zdobyta w ten sposób wiedza z pewnością przyda się przy okazji rodzinnych spotkań.

Jestem zachwycona zarówno tą częścią jak i całą serią! Kolejny raz niecierpliwie oczekuję na wyprawę do kolejnych krajów z milusińskim, kocim przewodnikiem. Polecam ,,Kocie ścieżki” czytelnikom już powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://mamania.pl/product-pol-1083-Kocie-sciezki-Skandynawia-i-Finlandia.html


Poprzedni wpis
Święty Mikołaj bierze nadgodziny – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Persepolis i Wyszywanki – recenzje komiksów
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +7, +8, +9, 2022, blog książkowy, Dania, Finlandia, Jola Jaworska, Kocie ścieżki, Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia, kot, koty, Mamania, Muminki, Norwegia, przewodnik, przewodnik o Skandynawii, przewodniki dla dzieci, recenzent książek dla dzieci, recenzje, recenzje książek, Święty Mikołaj, Szwecja, trolle, Wikingowie, Wydawnictwo Mamania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja