Książki z przyszłości – zapowiedzi książkowe cz. 85

czyli co przewiduję, że będzie miało wartość większą niż pozostałe

MAJ 2025

(kolejność według sugerowanego wieku odbiorców)

PATRONATY

Marzenia Mili

Autorka: Marta Ostrowska

Wydawnictwo: Podróże bez granic

Data premiery: 5.05.2025

Wiek dziecka: 6+

,,Mila jest dziewczynką, którą poznać mogliście już w poprzedniej książce Jak Florek został piratem. To ona znajduje tajemniczy, florkowy list w butelce i, podobnie jak i on, ma w sercu pirackie marzenia (…)

W Marzeniach Mili dzieci odkryją nie tylko magię kaszubskiej wsi i sekrety morskich opowieści, ale także świat widziany oczami osoby z niepełnosprawnością wzroku. 

To idealna lektura, która rozbudza wyobraźnię, uczy wrażliwości i zapewnia mnóstwo zabawy!” Fundacja Podróże bez granic

Podejrzany klaun. Roryk. Tom 5

Autor: Oliver Schlick

Wydawnictwo: Dwukropek

Data premiery: 7.05.2025

Wiek dziecka: 9+

,,Najbardziej zadziwiający duet śledczy – skrajnie nieśmiały słynny detektyw Roryk Nieśmiał i jego arcyrezolutna 12-letnia asystentka Matylda – podejmuje kolejne śledztwo. 

Mężczyzna został potrącony przez samochód, a sprawca zbiegł. Czyżby nie chodziło o przypadkowe potrącenie, lecz o usiłowanie morderstwa? Zwłaszcza że za kierownicą siedział… klaun! Kto skrywa się za cyrkowym kostiumem? Jaki jest motyw zbrodni? 

Roryk i Matylda, a wraz z nimi tylko pozornie nieporadny cocker-spaniel Doktor Herkenrat, ruszają tropem podejrzanego. Piąty tom cudownie zabawnej, brawurowej, a jednocześnie nieprawdopodobnie nieśmiałej serii kryminalnej dla nastolatków. Czytaj śmiało!” Wydawnictwo Dwukropek

Recenzje poprzednich części znajdziecie tutaj:

Książki dla dzieci od 2 do 3 lat

3. Gdzie jest mój kocyk?

Autorka: Lucy Rowland

Ilustracje: Paula Metcalf

Wydawnictwo: Tako

Data premiery: 23.05.2025

Wiek dziecka: 2+

,,Ktoś zabrał księżniczce Alicji jej puszysty koc, w który wtula się przed snem każdego wieczora. Alicja musi go odzyskać!

Gdzie może być kocyk Alicji? Jej brat nic o tym nie wie, olbrzym i czarownica też nie… W końcu Alicja znajduje kocyk w ramionach zaspanego smoka. 

Smok wygląda na bardzo smutnego, gdy musi oddać mięciutki pled. Księżniczka postanawia znaleźć mu coś równie przytulnego, miękkiego i ciepłego do przytulenia. Ale cóż to może być…?” Wydawnictwo Tako

4. Szym Pansik bawi się cały dzień

Autorka: Suzanne Lang

Ilustracje: Max Lang

Wydawnictwo: Papilon

Data premiery: 7.05.2025

Wiek dziecka: 2+

,,Szym Pansik postanawia BAWIĆ SIĘ cały dzień! I… ignorować wszelkie obowiązki. Co za tym stoi? I co z tego wyniknie? Przekonajcie się sami!

Dzięki tej książce dzieci dowiedzą się, że w życiu ważny jest umiar i zachowanie równowagi.
Seria o Szym Pansiku koncentruje się na tematach związanych z emocjami i umiejętnościami społecznymi.” Wydawnictwo Papilon

Recenzja wcześniejszej części:

5. Adelka i przyjaźń

Autorka: Anna Bichalska

Ilustracje: Beata Zdęba

Wydawnictwo: Bis

Data premiery: 21.05.2025

Wiek dziecka: 3+

,,Adelka jest smutna, gdy dowiaduje się, że jej najlepsza przyjaciółka z przedszkola, Zosia, przeprowadza się do innego miasta.
Mamy obiecują, że dziewczynki będą mogły dzwonić do siebie, i deklarują pomoc przy pisaniu listów, ale to przecież to nie to samo co codzienne spotkania i wspólna zabawa. 

W przedszkolu pojawia się nowa dziewczynka, Ala, jest jednak bardzo nieśmiała i Adelce nie udaje się nawiązać z nią kontaktu. Na pocieszenie tata i dziadek budują Adelce drewniany domek w ogrodzie. I wtedy nieoczekiwanie w domku pojawiają różne miłe prezenty. Najwyraźniej odwiedza go jakiś tajemniczy gość, który chciałby się z Adelką zaprzyjaźnić…” Wydawnictwo Bis

6. Leoś i trudny poranek

Autorka: Marianna Gierszewska

Ilustracje: Ola Szwajda

Wydawnictwo: Otwarte

Data premiery: 21.05.2025

Wiek dziecka: 3+

,,Rodzicielstwo to proces. Rodzicielstwo to relacja. Rodzicielstwo to bliskość.

Każde dziecko przeżywa trudne emocje – frustrację, smutek, złość, lęk.
To, jak my, dorośli, na nie odpowiadamy, kształtuje jego poczucie bezpieczeństwa i zdolność do radzenia sobie z wyzwaniami w przyszłości.

A co by było gdybyśmy zamiast chronić dzieci przed trudnymi doświadczeniami, pomagali im je oswajać?
Gdybyśmy pokazywali, że można czuć – w pełni i bez lęku – przy wsparciu uważnego dorosłego? (…)” Wydawnictwo Otwarte

7. Moje lato z Pippi

Autorka: Astrid Lindgren

Ilustracje: Ingrid Vang Nyman

Wydawnictwo: Zakamarki

Data premiery: 25.05.2025

Wiek dziecka: 3+

,,W tej książce znajdziesz łamigłówki, labirynty, bingo, obrazki do kolorowania, komiksy do czytania, przepis na tort naleśnikowy i wiele innych wakacyjnych zadań i wyzwań. Łącznie ponad 100 stron dobrej zabawy!

Pippi Pończoszanka, najsilniejsza dziewczynka świata, mieszka w Willi Śmiesznotce i przyjaźni się z Tommym i Anniką – dziećmi z sąsiedztwa. Wspólnie przeżywają mnóstwo przygód, bo z Pippi nie można się nudzić!” Wydawnictwo Zakamarki

8. Mona Mysia w kinie

Autor: Marcin Kozioł

Ilustracje: Monika Urbaniak

Wydawnictwo: Bumcykcyk

Data premiery: 16.05.2025

Wiek dziecka: 3+

,,Mona Mysia z pewnością nie zapomni tej nocy w kinie. Czy poradzi sobie na wrotkach w kostiumie Charliego Chaplina? A może poleci w kosmos lub wybierze się w podróż w czasie i wróci do… przyszłości?! Czy zostanie rewolwerowcem na Dzikim Zachodzie albo kapitanem statku piratów z Karaibów? Jak wypadnie w roli gryzonia z epoki lodowcowej? I czy wszystko to – jak w kinie – ot tak… przeminie z wiatrem?

Mała myszka w świecie wielkiej sztuki… tym razem filmowej. Ciekawe, czy zasłuży na Oscara!” Wydawnictwo Bumcykcyk

Recenzja poprzedniej części:

9. Pucio i Wróżka Zębuszka

Autorka: Marta Galewska-Kustra

Ilustracje: Joanna Kłos

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Data premiery: 21.05.2025

Wiek dziecka: 3+

,,Dzieci w przedszkolu Pucia mają już pierwsze dorosłe zęby. On też bardzo by tego chciał, bo jeszcze nigdy nie spotkał Wróżki Zębuszki. Ma nadzieję, że doktor Renatka mu w tym pomoże… I rzeczywiście! 

Pani dentystka mianuje go trenerem upartego mleczaka Misi, który nie chce wypaść i zrobić miejsca dla nowego, dorosłego zęba. Tylko czy Wróżka Zębuszka przynosi prezenty także pomocnikom? Ta część przygód Pucia w zabawny sposób oswaja dzieci z utratą pierwszego mlecznego zęba oraz wizytą u stomatologa, a także uczy, jak właściwie dbać o piękny uśmiech!” Wydawnictwo Nasza Księgarnia

10. Tajemnica miłości

Autorka: Agata Widzowska

Ilustracje: Joanna Kencka

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Data premiery: 9.05.2025

Wiek dziecka: 3+

,,Przepiękna, rymowana opowieść o miłości, bliskości i sile rodzinnych więzi. Co to tak naprawdę jest miłość i skąd wiadomo, że ktoś nas kocha? Jak okazać komuś serce?

Tata Agatki jest marynarzem i wyrusza w długi rejs. Dziewczynka nie może zrozumieć, dlaczego tata ją opuścił i zaczyna wątpić w jego miłość. Agatka analizuje różne uczucia, którymi darzy rodziców, dziadków, a nawet ukochanego psa.” Wydawnictwo Zielona Sowa

11. To prezent dla Ciebie

Autorka: Emily Winfield Martin

Wydawnictwo: Mamania

Data premiery: 21.05.2025

Wiek dziecka: 3+

,,Od piórka, przez uścisk, po zachód słońca – książka uchwyca te niezwykłe dary, by pokazać dzieciom, jak bardzo są kochane i jak niezwykły jest świat, który dzielimy.
Przepiękny prezent od jednego serca dla drugiego.” Wydawnictwo Mamania

Recenzje pozostałych książek autorki:

Książki dla dzieci od 4 do 6 lat

12. Chłopiec, który zniknął

Autorka: Ewa Dahlig

Ilustracje: Marta Dahlig

Wydawnictwo: Tumilu

Data premiery: 12.05.2025

Wiek dziecka: 4+

,,Opowieść o znajdowaniu odwagi, by być sobą.

Oto chłopiec, który tak bardzo stara się podobać wszystkim, że zaczyna gubić samego siebie… aż w końcu zupełnie znika.

Gdy następnego dnia budzi się w niezwykłej krainie, wyrusza w podróż, która zmienia wszystko.  Uczy się słuchać własnego głosu, odkrywać swoje potrzeby i mówić o tym, co czuje.

To historia o sile, która rodzi się z autentyczności. O potrzebie akceptacji, wolności wyboru i odwadze, by iść własną drogą. 

Dla dzieci, które uczą się słuchać siebie. I dorosłych, którzy pragną im w tym towarzyszyć.” Wydawnictwo Tumilu

13. Ryby. Modele 3D. Młodzi przyrodnicy

Autorka: Lauren Fairgrieve

Ilustracje: Kate Read

Wydawnictwo: Wilga

Data premiery: 21.05.2025

Wiek dziecka: 5+

,,Złóż wspaniałe modele ryb i odkryj fascynujący świat naszych podwodnych przyjaciół!

Ta przepięknie ilustrowana książka wprowadzi cię w świat niesamowitych mieszkańców morskich głębin. Wypchnij i połącz ze sobą kolejne elementy, aby cieszyć się unikatowymi wiszącymi ozdobami. Poznaj zadziwiające fakty o każdym z dziesięciu gatunków ryb.” Wydawnictwo Wilga

Recenzje poprzednich książek z tej serii:

14. Bajki dla Idy

Autor: Mikołaj Łoziński

Ilustracje: Ewa Stiasny

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Data premiery: 28.05.2025

Wiek dziecka: 6+

,,Obrażony żółw, gwarek rewolucjonista, mucha żądna przygód… Przewrotne bajki cenionego prozaika bawią i zapraszają do namysłu nad tym, jak to jest być zwierzęciem w ludzkim świecie.

Co znajdzie żółw, który postanowił zakopać się pod ziemię, bo jego właścicielka woli od niego komputer? Kogo wybierze pies, którego państwo nie chcą już być razem? Czy bakteria, która zna tylko świat laboratorium, może zobaczyć gwiazdy? I czy delikatne motyle skrzydełka mogą uratować komuś życie?

Mikołaj Łoziński, wielokrotnie nagradzany polski pisarz i scenarzysta, z finezją opowiada o mikroświecie zwierzęco-ludzkich relacji.(…)” Wydawnictwo Dwie Siostry

15. Co głowie wyjdzie na zdrowie? Mózg wie i o tym opowie

Autorka: Róża Hajkuś

Ilustracje: Paweł Gierliński

Wydawnictwo: CzytaLisek (Sensus)

Data premiery: 21.05.2025

Wiek dziecka: 6+

,,Cześć. Mam na imię Róża. Jestem lekarką i w tej książce chcę Ci opowiedzieć o zdrowej głowie.

Co myślisz, gdy słyszysz: zdrowa noga? To pewnie taka, która chodzi, skacze i kopie piłkę. Po prostu robi to, co powinna robić noga, i nawet nie musisz się nad tym zastanawiać. A zdrowy ząb? Taki, którym możesz gryźć i który nie boli, więc w ogóle zapominasz, że go masz. Czym zatem jest ta zdrowa głowa?

(…)

Z tej książki dowiesz się, jak o niego dbać. Co robić, a czego nie robić albo robić mniej właśnie po to, by Twoja głowa czuła się dobrze.” Wydawnictwo CzytaLisek

Recenzje pozostałych książek tego duetu:

16. Dół

Autor: Artur Gębka

Ilustracje: Agata Dudek

Wydawnictwo: Widnokrąg

Data premiery: 06.05.2025

Wiek dziecka: 6+

,,Marysia się zmieniła. Najpierw zniknął uśmiech, potem uleciały z niej wszystkie radosne słowa. Dziewczyna usiadła na podłodze nieruchoma niczym kamień. Skulona, skrywała w sobie coś bardzo, ale to bardzo ciężkiego, że aż podłoga pod nią zaczęła się zapadać. Tak powstał wielki dół, w którym zniknęła całkowicie i nie miała siły, by z niego wyjść. (…) Dół to opowieść poruszająca temat zdrowia psychicznego młodych osób. Pokazuje, jak ważne jest dostrzeganie i niebagatelizowanie problemów, a także jak cenne w czasie wydobywania się na powierzchnię może okazać się wsparcie udzielane przez najbliższych.” Wydawnictwo Widnokrąg

17. Ebba i Gawron. Pirackie lato

Autorka: Frida Nilsson

Ilustracje: Ankę Kuhl

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Data premiery: 07.05.2025

Wiek dziecka: 6+

,,Ahoj, przygodo! Ebba i Gawron, zwariowany ludzko-ptasi duet, powracają, by stawić czoła piratom, złodziejom i rodzinnym tajemnicom. Z tą dwójką wrażeń nie zabraknie!

Ebba nudzi się jak mops i strasznie tęskni. Jej najlepszy przyjaciel Gawron się wyprowadził, a w dodatku nie daje znaku życia. Czy on już całkiem o niej zapomniał?

Nic z tych rzeczy! Pewnego wieczora melduje się na stacji kolejowej w miasteczku we własnej pierzastej osobie. Ma nowy rower i śmiały plan: zamierza zabrać Ebbę na wakacyjną wyprawę po Wyspach Alandzkich, które słyną z przyjemnego klimatu, pięknych krajobrazów, a w dodatku – jak twierdzi Gawron – roi się tam od piratów.(…)” Wydawnictwo Dwie Siostry

18. Nawet jeśli

Autor: Matthew McCounaughey

Ilustracje: Renee Kurilla

Wydawnictwo: Kropka

Data premiery: 15.05.2025

Wiek dziecka: 6+

,,Czy czujesz się czasami jednocześnie zmartwiony i podekscytowany? Czy ktoś kiedyś zranił twoje uczucia, ale i tak mu wybaczyłeś? Czy zdarzyło ci się coś odpuścić, a potem ze zdwojonym zapałem do tego wrócić? Czy na to samo pytanie można dać więcej niż jedną prawidłową odpowiedź?

Świat jest pełen sprzeczności, które sprawiają, że jesteśmy tacy, jacy jesteśmy.” Wydawnictwo Kropka

19. Warszawa. Przewodnik dla dużych i małych

Autorka: Małgorzata Ruszkowska

Ilustracje: Przemek Liput

Wydawnictwo: Literackie

Data premiery: 21.05.2025

Wiek dziecka: 6+

,,Warszawa to miasto pełne zagadek, ukrytych symboli i niesamowitych historii, które tylko czekają, aby je odkryć!

Wyrusz z nami na niezwykłą wędrówkę po zakątkach stolicy – miejscach, gdzie historia przeplata się z nowoczesnością, legendy ożywają, a zwyczajne uliczki zamieniają się w pełne przygód ścieżki dla małych odkrywców.” Wydawnictwo Literackie

Recenzje pozostałych książek z tej serii:

Książki dla dzieci od 7 do 8 lat

20. Guzik. O Janie Brzechwie dla dzieci

Autor: Michał Rusinek

Ilustracje: Joanna Rusinek

Wydawnictwo: Zygzaki

Data premiery: 21.05.2025

Wiek dziecka: 7+

,,Pamiętacie osobliwe pomysły kaczki-dziwaczki? Spryt i kłamstewka lisa Witalisa czy uczuciowe perypetie żurawia oraz czapli? Wielu z was na pewno odbyło niezapomnianą podróż do magicznej Akademii Pana Kleksa.

Nie byłoby tych wszystkich utworów, gdyby nie Jan Brzechwa – prawnik, którego bardziej niż do paragrafów i kodeksów ciągnęło do pisania. (…)” Wydawnictwo Zygzaki

21. Oskar i ja. Wszystkie nasze miejsca

Autorka: Maria Parr

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Data premiery: 28.05.2025

Wiek dziecka: 7+

,,Ida jest uważna, spostrzegawcza i marzy o własnym pokoju. W końcu ma już osiem lat! Ale na razie śpi na górnym łóżku, nad chrapiącym Oskarem.

Oskar zawsze mówi, co myśli, nie może usiedzieć w miejscu i ciągle coś gubi. To nic, że jest młodszy – chce robić wszystko to, co Ida. I zwykle mu się udaje!

Mieszkają w czerwonym domu pod lasem, wymyślają najdziwniejsze zabawy, a chociaż czasem się kłócą, to, jak to siostra i brat, nie mogą bez siebie żyć.

Razem bawią się i chorują, śmieją się i smucą, stawiają czoła potworom ukrytym w szafie i urządzają safari w betonowej rurze. I nie sposób ich nie polubić!” Wydawnictwo Dwie Siostry

22. SOS. Stowarzyszenie obrońców smoków

Autorka: Anna Nowacka

Ilustracje: Ola Bylica

Wydawnictwo: Kropka

Data premiery: 28.05.2025

Wiek dziecka: 7+

,,(…) to książka przygoda opowiadająca historię chłopca, który zostaje przyjęty w poczet magicznego tajnego Stowarzyszenia Obrony Smoków, mieszczącego się w jamie smoka wawelskiego. 

Jako ostatni potomek rodu wielkich strażniczek w wieku 10 lat przejmuje obowiązki po swojej mamie, która zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. I tym sposobem trafia do świata pełnego magii, sztuki i historii. (…)” Wydawnictwo Kropka

23. Wraki. Najsłynniejsze historie zatopionych statków

Autorka: Rebeccaa Siegel

Ilustracje: Howard Gray

Wydawnictwo: Wilga

Data premiery: 07.05.2025

Wiek dziecka: 7+

,,W morskich odmętach spoczywają ponad trzy miliony podwodnych wraków. Pełnią one wiele funkcji jednocześnie: są pomnikami upamiętniającymi stracone życie ludzkie, stanowią przedmiot badań naukowych, bywają skarbcami kryjącymi w swoim wnętrzu wielkie bogactwa, dziełami sztuki, a także domem dla milionów żywych stworzeń. 

Podwodne wraki są jak wehikuły czasu: pozwalają współczesnym badaczom i badaczkom zanurzyć się w meandry przeszłości.” Wydawnictwo Wilga

Książki dla dzieci od 9 lat

24. Rodzice. Instrukcja obsługi dla dzieci

Autorka: Agnieszka Elbanowska

Ilustracje: Bartosz Minkiewicz

Wydawnictwo: Mamania

Data premiery: 07.05.2025

Wiek dziecka: 9+

,,Idealna książka dla dzieci, które chcą lepiej zrozumieć… dorosłych! Pełen humoru tekst Agnieszki Elbanowskiej – reżyserki, scenarzystki i autorki książek dla dzieci – zilustrowany przez Bartosza Minkiewicza, uznanego rysownika komiksowego i satyryka.” Wydawnictwo Mamania

25. Mira #5. #dzieci #kontra #dorośli

Autorka: Sabine Lemire

Ilustracje: Rasmus Bregnhoi

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Data premiery: 21.05.2025

Wiek dziecka: 10+

,,Co zrobić, żeby nauczyciele i rodzice nareszcie zaczęli słuchać, co mówią do nich dzieci? Chyba tylko urządzić strajk! Piąty tom zabawnej i życiowej serii komiksowej o Mirze i jej przyjaciołach.” Wydawnictwo Dwie Siostry

Recenzja do poprzednich części:

Poprzedni wpis
Marzysz o medycynie? Sprawdź, jak zdać maturę z biologii i chemii na 90%+
Następny wpis
Świeża prasówka – magazyny LEGO maj 2025
Tags: 2025, blog książkowy, co czytać dzieciom, książki dla dzieci, maj 2025, nowości książkowe, nowości literatury dziecięcej, premiery książek dla dzieci, recenzent książek, recenzje książek, recenzje książek dla dzieci, zapowiedzi, zapowiedzi książek, zapowiedzi książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja